Od tvůrců úspěšného účetního programu

Daně / Daň z příjmů fyzických osob/Kolik zaplatíte na dani z pronájmu bytu v roce 2023? Máme pro vás návod, jak to spočítat

Kolik zaplatíte na dani z pronájmu bytu v roce 2023? Máme pro vás návod, jak to spočítat

Kolik zaplatíte na dani z pronájmu bytu v roce 2023? Máme pro vás návod, jak to spočítat
Kolik zaplatíte na dani z pronájmu bytu v roce 2023? Máme pro vás návod, jak to spočítat
https://money.cz/novinky-a-tipy/wp-content/uploads/sites/2/2022/01/dan-z-pronajmu-1-110x110.jpg

Obsah

  Pronájem bytu je skvělý způsob, jak si přivydělat téměř bez námahy. Jedna námaha vás však přesto čeká – daňové přiznání. Prozradíme, kolik zaplatíte na dani a jak přiznání jako pronajímatel správně vyplníte.

  Jako pronajímatel bytu máte daňové povinnosti, které zohledníte v daňovém přiznání.

  Pokud jste zaměstnanec a pronájmem si vyděláte méně než 20 000 Kč za rok, nemusíte přiznání řešit a daň z příjmu neodvádíte.

  Jako OSVČ nebo zaměstnanec, který si pronájmem přijde na více než 20 000 Kč ročně, musíte daň přiznat. Daňové přiznání vyplňují také ti, kteří pronajímají jen část svého bytu či domu – ať už jednu místnost nebo celé spodní patro.

  Kolik na dani zaplatíte?

  Výpočet vaší daně není nijak složitý. Stačí vědět, kolik jste v minulém roce na pronájmu vydělali. Patří sem čistý příjem z pronájmu, platby za energie a služby do něj nepočítejte.
  Od těchto příjmů odečtete výdaje. Máte při tom na výběr ze dvou způsobů výpočtu:

  • sečtete reálné výdaje
  • nebo na výdaje použijete paušál.

  Při reálných výdajích spočítejte všechny náklady spojené s pronájmem. Můžete sem zahrnout daň z nemovitosti, poplatek realitní kanceláři, která vám pronájem bytu zprostředkovala, náklady na nábytek, pojištění bytu, nebo rekonstrukci. Pozor, od všeho musíte mít doklad. Případná kontrola po vás může chtít účtenky až 3 roky zpětně, při vykázání daňové ztráty (výdaje jsou vyšší než příjmy) dokonce 8 let zpětně.

  Pokud se rozhodnete pro paušální výdaje, je to podstatně jednodušší. Stačí od všech příjmů odečíst 30 %, maximálně ale 300 000 Kč.

  Při odečtení výdajů od příjmů vám zůstane základ daně, ze kterého pak zaplatíte 15% daň. Od zdaňovacího období roku 2022 je zavedena klouzavě progresivní sazba daně, takže při dosažení druhého daňového pásma se platí 23% daň z částky přesahující 48-násobek průměrné mzdy stanovené podle zákona upravujícího pojistné na sociální zabezpečení. Rozhodnou hranici 48-násobku průměrné mzdy pro zdaňovací období roku 2023 činí částku ve výši 1 935 552 Kč. Pokud jste z pronájmu získali čistých 100 000 Kč, vaše výdaje jsou při použití 30% paušálu 30 000 Kč a základ daně 70 000 Kč. 15% daň z této částky je 10 500 Kč.

  TIP: Zjistěte, jak je upraven zákon o nájmu nemovitostí z pohledu DPH.

  Máte nárok na daňovou slevu?

  Vyšla vám částka, ze které nejste moc nadšení? Nevěšte hlavu. Každý si může odečíst daňovou slevu na poplatníka, která činí 30 840 Kč za rok 2022 (i rok 2023) (2 570 Kč měsíčně). Existují i další slevy, které se sčítají, třeba na manžela či manželku, na vyživované dítě, pro osoby ZTP, studenty, invalidní důchodce atd.

  Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

  Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Co s daňovým přiznáním?

  Daňové přiznání se odevzdává finančnímu úřadu do konce března a počítají se v něm příjmy v předchozím kalendářním roce. V roce 2023 tedy odevzdáte přiznání pro příjmy od 1. 1. až do 31. 12. 2022.

  Daň z pronájmu nemovitosti řešíte v příloze číslo 2. Doporučujeme využít některý z formulářů ve formě interaktivního PDF, který vám s prací hodně pomůže. Jeden takový poskytuje i finanční správa na svých stránkách (zaškrtněte správný rok a stáhněte si přiznání k dani z příjmů fyzických osob z kolonky „Interaktivní tiskopis”).

  Pronajímáte byt pro turisty?

  Máte zařízený byt pro krátkodobé návštěvy a mezi návštěvami uklízíte? Pokud pronajímáte byt přes Airbnb a podobné servery, nejedná se o pronájem, ale o poskytování ubytovací služby. Jde o podnikání, měli byste si zařídit živnostenský list a výdaje můžete zahrnout do vyššího, 60% paušálu. Také pozor, při přijímání peněz v hotovosti musíte počítat s EET.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne

  Sledujte podobné články na naší

  Facebookové stránce
  Nejbližší webináře

  Legislativní novinky pro účetní
  a podnikatele.

  Spokojení nebo zdarma
  Ukázat všechny