Daně / Daň z příjmů fyzických osob/Studenti, nemějte strach z daňového přiznání. Můžete na něm i vydělat
Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50% končí za:
dnů
hod.
min.
Akce -50 %

Studenti, nemějte strach z daňového přiznání. Můžete na něm i vydělat

Studenti, nemějte strach z daňového přiznání. Můžete na něm i vydělat
Seyfor, a. s.
04. 07. 2022
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se13
Studenti, nemějte strach z daňového přiznání. Můžete na něm i vydělat

Pokud si jako student přivyděláváte podnikáním, máte povinnost podat daňové přiznání, pokud jste měli příjmy vyšší než 15 000 Kč. Daňové přiznání ale můžete podat sami, i když si přivyděláváte jako zaměstnanec. A můžete dostat od státu peníze zpět.

Studujete-li po celý rok, máte nárok na daňovou slevu na studenta v plné výši 4 020 Kč. Stejně jako každý daňový poplatník čerpáte také slevu 30 840 Kč. A protože ve většině případů tyto slevy nevyčerpáte v plné výši, vyplněním daňového přiznání získáte nárok na vrácení přeplatku na dani.

Daňové zúčtování je jednoduché řešení

Nejjednodušší variantou pro pracující studenty je nechat daňové povinnosti na svém zaměstnavateli. Ten za vás může podat roční zúčtování, v případě že máte podepsáno prohlášení k dani.

O toto zúčtování musíte požádat do 15. února a doručit potřebné podklady. Není totiž povinné. Pokud si o něj nepožádáte, vaše daňové povinnosti studenta budou splněny sraženými zálohami na daň z příjmu během roku.

O roční zúčtování si můžete požádat v případě, že jste během roku pracovali jen pro jednoho zaměstnavatele, nebo pokud na sebe jednotlivá zaměstnání navazovala (v takovém případě provede zúčtování poslední zaměstnavatel – musíte mu doručit potvrzení o zdanitelných příjmech od předchozích zaměstnavatelů).

Nebojte se daňového přiznání

Pokud jste během roku jako studenti pracovali pro více zaměstnavatelů současně, přivydělávali jste si jako OSVČ nebo vám plynul příjem z kapitálového majetku či pronájmu, musíte podat přiznání k dani z příjmu.

Přiznání k dani z příjmu si však můžete podat i v případě, že jste byli zaměstnaní nebo jste pracovali na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti. V tomto případě nevadí ani to, že dohody běžely část roku současně. Získáte tak nárok na vrácení přeplatku na dani – a to včetně srážkové daně.

Doplňte si mezery v daních a účetnictví

Přihlaste se k několikadílnému e-mailovému seriálu a získejte to nejlepší z blogu Money.cz. info

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

Co když jste OSVČ

Jako OSVČ musíte podat daňové přiznání, pokud vaše příjmy za uplynulý rok překročí 6 000 Kč. Platí pro vás stejné podmínky jako pro každou jinou samostatně výdělečnou osobu, s výjimkou záloh na pojištění.

Pokud si jako student přivyděláváte drobným podnikáním, neplatíte první rok žádné zálohy na zdravotní pojištění, tyto zálohy se vám vypočtou až na základě dosaženého příjmu.

v případě sociálního pojištění nemusíte odvádět žádné zálohy státu, pokud vaše příjmy nepřekročí rozhodnou částku. Tato částka v roce 2022 činí 93 387 Kč.

Pokud se vaše příjmy vejdou do limitu 6 000 Kč, daňové přiznání podávat nemusíte, zůstává vám ale povinnost odevzdat přehledy o příjmech a výdajích na zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50%
platí pouze
do 2.8.2024
Money S3 -50%
Zavřít reklamu
Money S3 v akci se slevou 50%
Akce platí pouze do 31.7.2023.