Mzdy a personalistika / Mzdová evidence/Kurzarbeit v ČR: jaké podmínky schválili poslanci
Novinky a špeky ve mzdách
Nabídka webinářů

Kurzarbeit v ČR: jaké podmínky schválili poslanci

Kurzarbeit v ČR: jaké podmínky schválili poslanci
Seyfor, a. s.
09. 06. 2021
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se7
Kurzarbeit v ČR: jaké podmínky schválili poslanci

Obsah

  Maximálně na rok, peníze dostane firma předem a zaměstnanec bude mít 80 % mzdy. Takové jsou ve zkratce podmínky kurzarbeitu, který v květnu schválili poslanci. Nyní novelu zákona o zaměstnanosti projednají senátoři.

  Kurzarbeit neboli zkrácená práce je nástroj, jak zachovat pracovní místa i v případě krize. Místo toho, aby firma propustila zaměstnance, je pošle domů a část jejich mzdy zaplatí stát. 

  Podmínky kurzarbeitu

  Kurzarbeit může vyhlásit vláda v případě epidemie, přírodní pohromy, kyberútoku nebo při ohrožení ekonomiky na maximálně šest měsíců. Poté ho může dvakrát prodloužit o maximálně tři měsíce. Nejdéle tedy může kurzarbeit platit dvanáct měsíců v kuse. Pokud by nastaly podmínky pro vyhlášení kurzarbeitu, vláda ho může vyhlásit pouze pro dotčené sektory.

  Firmy mají při zapojení do kurzarbeitu povinnost vyplácet zaměstnanci náhradu mzdy v minimální výši 80 % jeho hrubého výdělku. Tyto náklady bude stát zaměstnavatelům částečně kompenzovat. Na náhrady a odvody dostanou příspěvek ve výši 80 % nákladů. Stropem pro příspěvek je 1,5násobek celostátní průměrné mzdy.

  Poslanci schválili, že podnikatel nedostane peníze zpětně, tedy až po vyplacení náhrad zaměstnancům, ale předem. Podá měsíční přehled s výší náhrad, získá příspěvek a pak ho vyplatí svým lidem.

  TIP: Účetní program Money S3 je na spuštění kurzarbeitu připravený, a až program začne platit, najdete v něm všechny potřebné výkazy.

  Po dobu zapojení do kurzarbeitu nesmí zaměstnavatel dát zaměstnancům výpověď.

  Doma maximálně 4 dny

  Zaměstnanci mohou zůstat doma maximálně čtyři dny v týdnu. Firma je po dobu kurzarbeitu nesmí vyhodit a toto pravidlo platí i po jeho skončení. Konkrétně po polovinu doby, kdy pracovník dostával náhradu mzdy za zkrácenou práci. Jestliže tedy bude v kurzarbeitu šest měsíců, následující tři měsíce nemůže dostat výpověď.

  Do kurzarbeitu může firma zapojit pouze zaměstnance, kteří u ní pracují déle než tři měsíce.

  Společnosti, které se chtějí programu zúčastnit, nesmí měsíc před, v průběhu a ani rok poté vyplatit dividendy, mimořádné podíly na zisku nebo předčasně splatit úvěr. Pokud to poruší, musí peníze vrátit.

  Do kurzarbeitu se nemohou zapojit zaměstnavatelé, kteří dostali pokutu za nelegální zaměstnávání.

  Zajistěte si vždy aktuální novinky ze světa mezd a personalistiky

  Zadejte váš e-mail a naše tipy z oblasti mezd a personalistiky vám budou chodit přímo do e-mailu. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Kdy začne kurzarbeit platit

  V červnu budou kurzarbeit projednávat senátoři. Pokud ho schválí, dostane ho k podpisu prezident. Jestliže ho senát neschválí, vrátí ho k projednání do poslanecké sněmovny.

  Zatím tedy není jasné, od kdy kurzarbeit začne platit. A i když bude novela zákona o zaměstnanosti platná, neznamená to, že vláda zkrácenou práci ihned vyhlásí. Bude záležet na aktuální situaci.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Aktuální webináře
  Důležité novinky ve mzdové účtárně 2023/2024
  záznam
  Zaměstnanecké benefity z daňového pohledu
  záznam
  Všechny webináře
  Zavřít reklamu
  Novinky a špeky ve mzdách