Mzdy a personalistika / Pracovněprávní vztahy/Máte zaměstnance v exekuci? Čtěte, jak vyřídit srážky ze mzdy a další povinnosti
Novinky a špeky ve mzdách
Nabídka webinářů

Máte zaměstnance v exekuci? Čtěte, jak vyřídit srážky ze mzdy a další povinnosti

Máte zaměstnance v exekuci? Čtěte, jak vyřídit srážky ze mzdy a další povinnosti
Seyfor, a. s.
05. 11. 2020
Doba čtení4 minuty čtení
Líbilo se28
Máte zaměstnance v exekuci? Čtěte, jak vyřídit srážky ze mzdy a další povinnosti

Obsah

  Pokud se váš zaměstnanec dostane kvůli dluhům do exekučního řízení, plynou z toho povinnosti i pro vás jakožto jeho zaměstnavatele. Poradíme vám, co všechno musíte v takové situaci dodržet.

  Když máte zaměstnance v exekučním řízení, musíte za něj odvádět srážky ze mzdy, kterými bude svůj dluh splácet. Navíc máte povinnosti s exekutorem spolupracovat a poskytovat mu informace, jinak vám hrozí sankce ve výši desítek tisíc korun.

  První povinnosti vám vznikají ve chvíli, kdy obdržíte příkaz soudního exekutora k provedení exekuce srážkami ze mzdy, případně ve chvíli, kdy přijmete do firmy zaměstnance v exekuci. Od této chvíle jste povinni odvádět na účet exekutora srážky ze mzdy. Pokud máte v době obdržení příkazu mzdu za předchozí měsíc vypočítanou, ale ještě jste ji neodeslali, musíte ji přepočítat znovu.

  Jak srážky ze mzdy vypočítáte

  Srážky vypočítáte z čisté mzdy zaměstnance, a to následujícím způsobem:

  1. Nejprve vypočítejte takzvanou základní nezabavitelnou částku. To je část čisté mzdy, kterou zaměstnanci nesmí exekutor zabavit. Od 1. 7. 2020 ji tvoří:
   • ¾ součtu životního minima jednotlivce a normativních nákladů na bydlení (od 1. 7. 2020 je tento součet 7 772 Kč)
   • a ⅓ předchozího výpočtu (takže 2 591 Kč) za každou vyživovanou osobu (tedy manžel/manželka a nezaopatřené děti).
  2. Základní nezabavitelnou částku odečtěte z čisté mzdy a co vám zbyde, zaokrouhlete dolů na částku dělitelnou třemi.
  3. První třetina zůstane zaměstnanci.
  4. Pokud má zaměstnanec přednostní pohledávky, druhou třetinu mu ze mzdy srazíte a pošlete exekutorovi na zaplacení těchto pohledávek. Pokud přednostní pohledávky nemá, tato třetina zaměstnanci zůstane.
  5. Poslední třetinu zaměstnanci srazíte a odešlete exekutorovi, ať už zaměstnanec přednostní pohledávky má, nebo ne.

  Pokud tedy zaměstnanec nemá přednostní pohledávky, zůstane mu základní nezabavitelná částka a ⅔ zbytku čisté mzdy.

  Příklad:

  Pan Josef Dlužník je ženatý, vyživuje manželku a dvě děti a jeho čistý příjem je 25 000 Kč. Je v exekuci, ale přednostní pohledávky nemá.

  • Jeho základní nezabavitelná částka činí 7 772 Kč + 7 773 Kč za ženu a děti (dohromady 15 545 Kč).
  • Zbytek jeho čisté mzdy činí 9 455 Kč.
  • Po zaokrouhlení dolů na číslo dělitelné třemi činí zbytek 9 453 Kč.
  • Třetinu z této částky odvedete exekutorovi (3 151 Kč).
  • Zbylé dvě třetiny (6 302 Kč) + základní nezabavitelnou částku (15 543 Kč) vyplatíte zaměstnanci. Ze své čisté mzdy 25 000 Kč tak zaměstnanec po odečtení srážky dostane 21 847 Kč.

  Srážky ze mzdy nedoporučujeme počítat ručně. Raději využijte on-line kalkulačku na webu Justice.cz nebo využijte modul Mzdy a personalistika v účetním programu Money S3, který srážky vypočítá za vás.

  I pokud má zaměstnanec několik exekucí, většina výplaty mu vždy zbyde.

  Zaměstnanec s více exekucemi

  Pokud je na jednoho zaměstnance vedeno více exekučních rozhodnutí, situace je komplikovanější. Pořadí splácení těchto pohledávek se řídí dnem, kdy plátce mzdy obdržel nařízení výkonu rozhodnutí (pozor, může to být i den obdržení u předchozího zaměstnavatele). Takže nejprve odvádíte srážky za nejstarší exekuce až do jejich uspokojení a postupně přecházíte na novější.

  To znamená, že pokud má zaměstnanec několik exekucí, ale žádná z nich není přednostní, stále mu srazíte pouze jednu třetinu ze zbylé sumy po odečtení základní nezabavitelné částky.

  Pokud má zaměstnanec více pohledávek, z nichž alespoň jedna je přednostní, provedete na ni srážku z druhé třetiny zbytku. Z třetí třetiny zbytku pak odvedete peníze na zbylé pohledávky chronologicky bez ohledu na to, zda jsou přednostní, nebo ne.

  Co dalšího po vás bude exekutor vyžadovat

  Exekutor má právo od zaměstnavatele vyžadovat informace o zaměstnanci týkající se exekučního řízení. Přesný okruh těchto údajů zákon jasně nevymezuje, ale nejčastěji jde o:

  • informace o pracovním poměru, ze kterého plyne mzda, z níž budete odvádět srážky,
  • informace o mzdě a provedených srážkách ze mzdy,
  • informace o počtu vyživovaných osob zaměstnance
  • a informace o případné pracovní neschopnosti.

  Zejména poslední bod je důležitý. Pokud zaměstnanec přejde do pracovní neschopnosti, co nejdříve tuto informaci exekutorovi nahlaste.

  Kromě výše zmíněných informací po vás exekutor může vyžadovat i další údaje o zaměstnanci, které s exekucí nesouvisí. Na tyto informace však exekutor nemusí mít z hlediska ochrany osobních údajů právo. Pokud si nejste jistí, zda exekutorovi tyto informace můžete sdělit, nejprve to proberte s odborníkem na ochranu osobních údajů. Pokud zjistíte, že na požadované informace exekutor nemá právo, jeho žádost odmítněte s patřičným vysvětlením.

  Vyřizování exekucí zaměstnanců patří mezi komplikace, na které nejsou zaměstnavatelé vždy dobře připravení. Práci vám nicméně usnadní ekonomický systém Money S3, který vyřídí velkou část personální agendy za vás. Vyzkoušejte si ho zdarma ve verzi Money S3 Start.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Aktuální webináře
  Důležité novinky ve mzdové účtárně 2023/2024
  záznam
  Zaměstnanecké benefity z daňového pohledu
  záznam
  Všechny webináře
  Zavřít reklamu
  Novinky a špeky ve mzdách