Nezařazené/Nárok na mateřskou a rodičovskou: kolik je a jak dlouho trvá?
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

Nárok na mateřskou a rodičovskou: kolik je a jak dlouho trvá?

Nárok na mateřskou a rodičovskou: kolik je a jak dlouho trvá?
Seyfor, a. s.
05. 05. 2020
Doba čtení7 minut čtení
Líbilo se143
Nárok na mateřskou a rodičovskou: kolik je a jak dlouho trvá?

Mateřská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dva odlišné druhy podpory pro čerstvé rodiče. Na každou máte nárok za různých podmínek a liší se i částka, kterou dostanete. V článku se dozvíte, kdy je můžete pobírat, jak o ně zažádat a kolik peněz od státu dostanete.

Co je mateřská dovolená a jak je dlouho?

Mateřská dovolená je období, které začíná 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu a trvá:

  • při narození jednoho dítěte 28 týdnů
  • a při narození dvou (dvojčat) a více dětí 37 týdnů.

Jakmile nastoupíte na mateřskou, začíná takzvaná podpůrčí doba, po kterou máte nárok na peněžitou pomoc. Den nástupu si matka určí sama, a to v období 8 až 6 týdnů před porodem. Pokud si termín neurčí, začne podpůrčí doba automaticky 6 týdnů před očekávaným dnem porodu.

Kdo a jak může o mateřskou požádat

Gynekolog vám vydá potvrzení s termínem narození dítěte. To předáte zaměstnavateli, který ho doplní a pošle na Českou správu sociálního zabezpečení. Pokud jste OSVČ, musíte potvrzení na ČSSZ doručit sami.

Po celé období mateřské vám stát prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení vyplácí takzvanou peněžitou pomoc v mateřství (tak se oficiálně říká penězům, které vám během mateřské chodí). Na tuto částku má ze zákona nárok výhradně matka, otec pouze za výjimečných okolností jako je nemoc nebo smrt matky, adopce nebo písemná dohoda mezi matkou a otcem.

Na mateřskou dovolenou máte nárok, pokud jste v okamžiku nástupu plátcem nemocenského pojištění. Musíte tedy být:

  • zaměstnanec,
  • OSVČ platící si dobrovolné nemocenské pojištění
  • nebo v takzvané ochranné lhůtě, která trvá 180 dní od zániku nemocenského pojištění (například 180 dní od výpovědi v zaměstnání).

Další podmínkou pro nárok na mateřskou dovolenou je, že jste za poslední 2 roky platili nemocenské pojištění alespoň 270 kalendářních dnů a 180 dnů v posledním kalendářním roce.

Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

Kolik je mateřská peněžitá pomoc a jak se počítá?

Peněžitá pomoc během mateřské je 70 % z takzvaného redukovaného denního vyměřovacího základu. To znamená, že dostanete zhruba dvě třetiny své mzdy. Přesnou částku si vypočítejte v kalkulačce MPSV. V tabulce vyplňte do zeleného políčka svůj měsíční vyměřovací základ pro nemocenské pojištění a vše se automaticky vypočítá. Pokud máte jedno zaměstnání, měsíční vyměřovací základ je vaše hrubá mzda.

Maximální částka, kterou od státu dostanete, je 42 720 Kč za měsíc. Pokud jste pobírali minimální mzdu, dostanete 10 080 Kč měsíčně.

Jako rodič na mateřské dovolené si nesmíte prvních 6 týdnů od narození dítěte přivydělávat. Potom už pracovat můžete – klidně i u stejného zaměstnavatele, avšak na jiné pozici. U jiného zaměstnavatele je to bez omezení. Pracovat můžete na:

  • vedlejší pracovní poměr,
  • dohodu o provedení práce,
  • dohodu o pracovní činnosti
  • nebo začnete podnikat.

Co je rodičovská dovolená?

Rodičovská dovolená následuje po skončení mateřské dovolené (tedy po 28 nebo 37 týdnech). Na rozdíl od mateřské dovolené na ni má nárok nejen matka, ale i otec. Vždy ale pouze jeden z nich. Pokud nemáte nárok na mateřskou, rodičovská příspěvek vám začne stát vyplácet hned po porodu.

Na rozdíl od peněžité pomoci v mateřství mohou rodičovský příspěvek čerpat i rodiče, kteří byli před narozením dítěte nezaměstnaní nebo neplatili nemocenské pojištění. Jinými slovy na rodičovský příspěvek mají nárok všichni.

O rodičovský příspěvek si zažádáte na úřadu práce v místě svého bydliště. Vyplníte formulář a přinesete rodný list dítěte. Úřad navštivte ideálně ještě před koncem mateřské.

Výše rodičovského příspěvku je stejná pro všechny, kdo v roce 2020 nastupují na rodičovskou dovolenou – 300 000 Kč pro rodiče jednoho dítěte a 450 000 Kč pro rodiče vícerčat.

Jak dlouho smíte rodičovský příspěvek pobírat

Celou částku naráz nedostanete, musíte ji čerpat postupně. Rychlost čerpání závisí na tom, kolik platíte na dobrovolném nemocenském pojištění (jako OSVČ), případně kolik je vaše hrubá měsíční mzda.

Obecně platí, že čím víc platíte, tím rychleji můžete příspěvek vyčerpat. Maximální rychlost čerpání si spočítáte na této kalkulačce. Platí, že čím kratší dobu budete rodičovskou dovolenou pobírat, tím větší bude měsíční částka.

Čerpání rodičovské si můžete dobrovolně protáhnout, ale ne víc jak na 43 měsíců. Pokud se vám během čerpání rodičovského příspěvku narodí další potomek, ztratíte nárok na nevyčerpanou část příspěvku a na nově narozené dítě začnete čerpat novou rodičovskou od začátku. Pro většinu rodičů je proto výhodnější vyčerpat příspěvek co možná nejrychleji, aby jim nehrozilo, že o peníze přijdou.

Rodičovský příspěvek můžete pobírat minimálně 13 měsíců a maximálně 43 měsíců. Počet měsíců si zvolíte ve formuláři pro úřad práce.

  • Při 13 měsících dostanete měsíčně 24 164 Kč
  • a při 43 měsících 6 977 Kč.

Během pobírání rodičovského příspěvku můžete bez omezení pracovat u svého zaměstnavatele, u jiného zaměstnavatele nebo klidně jako OSVČ.

Rodičovská dovolená se stejně jako mateřská počítá do důchodu. V tomto případě zákon nehledí na rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou. Každý má právo započítat si do důchodu 4 roky, po které se věnoval péči o dítě – tedy pobíral mateřskou nebo rodičovskou.

Nejdůležitější rozdíly mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou

Mateřská Rodičovská
Kdy začíná? Mezi šestým a osmým týdnem před narozením dítěte. Po skončení mateřské nebo po narození dítěte, pokud nevznikl nárok na mateřskou.
Kdo ji pobírá? Matka, otec pouze ve výjimečných situacích. Kdokoliv z rodičů.
Jak dlouho trvá? Trvá 28 týdnů, respektive 37 týdnů při narození vícerčat. Trvá nejméně 13 měsíců a maximálně 4 roky.
Kolik dostanete? 10 080 až 42 720 Kč měsíčně. 300 000 Kč pro rodiče jednoho dítěte a 450 000 Kč pro rodiče vícerčat.
Můžete během ní pracovat? Ano, po šesti týdnech od narození. Ano, kdykoliv.
Jak zažádat? Zaměstnavateli předáte formulář od gynekologa. Vyplníte formulář na úřadu práce.

Výpověď během mateřské a rodičovské dovolené

V době, kdy zaměstnanec čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou ze zákona nesmí dostat výpověď, pokud nedojde k výjimečné situaci, například když firma ukončí činnost.

Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci po dobu mateřské a rodičovské místo držet. Může sice zaměstnat náhradu, ale po návratu zaměstnance mu musí nabídnout stejnou pracovní pozici jako předtím.

Pak už je na zaměstnanci, zda se na předchozí místo po skončení rodičovské vrátí. Pokud se do práce vrátit nechce, ukončí pracovní poměr dohodou nebo klasickou výpovědí s lhůtou 2 měsíce.

Mateřská a rodičovská dovolená pro cizince

Na mateřskou dovolenou má nárok i matka cizinka. Pokud není občanka Česka, ale splňuje výše zmíněné podmínky pro zisk peněžité pomoci, dostane ho stejně jako Češka.

Na rodičovský příspěvek mají nárok ti rodiče, kteří jsou k pobytu v Česku hlášeni déle než rok. Pokud tedy jeden z rodičů v Česku déle než rok není, vyplatí se, aby rodičovskou pobíral druhý. Na úřad práce ale kromě vyplněného formuláře a rodného listu dítěte přineste také potvrzení o povoleném pobytu v ČR.

Jak je to s mateřskou a rodičovskou, pokud jste OSVČ, zjistíte v samostatném článku.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.