Podnikání / Zpravodajství/[Březen 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Březen 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Březen 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
03. 04. 2017
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se2
[Březen 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

I přes druhou vlnu EET české e-shopy navyšují tržby a míří i do zahraničí. Při přepravě zboží si ale musí dát pozor na platy českým řidičům, jinak hrozí vysoké pokuty. Navzdory všem nástrahám se Češi mají dobře a ubývá jak osobních, tak firemních bankrotů.

[Březen 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

1.  E-shopů ubývá. Ne však kvůli EET

V roce 2016 počet internetových obchodů meziročně klesl. Celkový obrat e-shopů naproti tomu vzrostl o 22 % na téměř 100 miliard.  I přes rychlý růst se internetové prodeje stále drží pod deseti procenty celkového objemu maloobchodu v ČR. Prolomit tuto hranici by e-shopy mohly letos, i přes zavedení druhé vlny EET. Na tu některé obchody reagovaly zrušením o-line plateb. Více čtěte na webu ihned.cz.

České e-shopy se pouští i do zahraničí, převážně do střední a východní Evropy. Jak píší lidovky.cz, chtějí tak posbírat alespoň drobky z celosvětového e-commerce koláče o objemu 32 bilionů korun. Vítězem soutěže ShopRoku se stal prodejce parfémů – Notino. Společnost změnila jméno z původního Parfums.cz právě kvůli expanzi na zahraniční trhy.

2.  Bohatší západ trestá Čechy za nízké výdělky

Podle serveru businessinfo.cz dopravci stále čekají na rozhodnutí Evropské komise. Německé zákony o minimální předepsané mzdě pro zaměstnance ze zahraničí totiž možná odporují evropskému právu. Mezitím však podobné zákony kromě Francie a Německa zavádí i Rakousko, Nizozemsko, Itálie nebo Dánsko.

Problém je i v tom, že čeští řidiči pobírají často minimální mzdu a více peněz dostávají až na dietách a náhradách. Jak píše idnes.cz, pokuta za nízkou mzdu pro řidiče může v Německu dosáhnout až na 2 500 EUR.

3.  EET funguje bez problémů, podnikatelé ale platí za chyby

Ostré spuštění druhé vlny elektronické evidence tržeb se obešlo bez potíží a k 20. březnu systém zaevidoval už 536,53 milionu tržeb. Před spuštěním druhé vlny to přitom bylo jen 293,9 milionu, takže skutečný test přišel až od března. Více se dočtete na serveru businessinfo.cz.

Ne všichni ale evidují tak, jak by měli.  Podle serveru podnikatel.cz proběhlo k 10. 3. zatím 11 310 kontrol a při každé dvanácté kontroloři přišli na některý z prohřešků. Udělovali pokutu v průměru 4 758 Kč. Nejčastějším pochybením je nevystavení účtenky.

4.  Podnikatelé přibývají pomaleji, ale méně krachují

V roce 2016 přibylo v Česku 62 410 nových podnikatelů, což je o 2,2 % méně než předchozí rok. Podnikání na živnostenský list stagnuje, v kurzu je zakládání s.r.o. To podle analytičky společnosti Bisnode Petry Štěpánové přináší menší rizika a větší prestiž na trhu, jak uvedla pro server ihned.cz.

Dobrou zprávu přinesl výzkum společnosti CRIF. Klesá počet bankrotů. Jak osobních, tak obchodních společností. Vysoký výkon ekonomiky, nízká nezaměstnanost a rostoucí platy mají za následek nejnižší počet bankrotů od roku 2012. Více čtěte na ihned.cz.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.