Podnikání / Zpravodajství/[Březen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Březen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Březen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
14. 04. 2021
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se4
[Březen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Obsah

  Vláda prodloužila lhůty pro podání daňového přiznání a přehledů pro pojišťovny, na koronavirus se musí testovat také OSVČ a růst cen v Česku zpomaluje. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

  1. Vláda schválila povinné testování pro OSVČ a malé firmy

  Od 6. dubna se musí povinně testovat na koronavirus firmy do 10 zaměstnanců i OSVČ, které při výkonu práce přichází do styku s lidmi. Podrobně o testování informuje Hospodářská komora České republiky. Stejně jako u větších firem je pro ně testování povinné jednou týdně.

  Podle webu Podnikatel.cz doporučuje Ministerstvo průmyslu a obchodu používat samotestování. Stát na testy pro zaměstnance a OSVČ přispěje 4× měsíčně částkou 60 Kč. O příspěvek mohou firmy a OSVČ žádat zpětně zdravotní pojišťovny. O peníze na březen půjde zažádat na začátku dubna.

  2. Vláda posunula termín pro daňové přiznání i přehledy OSVČ

  Termín pro podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob vláda prodloužila o jeden měsíc, uvádí to tisková zpráva na webu Ministerstva financí. Lhůta pro papírové podání se tak posouvá do 3. května a pro elektronické podání do 1. června. Pro papírové podání budou před úřady k dispozici také sběrné boxy.

  V návaznosti na posun lhůty u daňového přiznání se prodlužuje také termín pro podání přehledů pro OSVČ. Podle webu Podnikatel.cz mohou podnikatelé podávat přehledy pro zdravotní pojišťovnu do 2. srpna. Posune se také lhůta pro podání přehledů pro ČSSZ, ale přesný termín zatím úřady nespecifikovaly.

  3. Růst cen v Česku zpomaluje

  Meziroční růst cen v Česku letos v únoru zpomalil už posedmé v řadě. Podle Aktuálně.cz se v únoru ceny zvýšily o 2,1 %, zatímco v lednu to bylo o 2,2 %. Podle Českého statistického úřadu měly na zpomalení vliv především nižší ceny oblečení, obuvi a bytového vybavení. Oproti lednu naopak zdražil alkohol a tabák.

  Podle webu Měšec.cz se růst cen alkoholu a tabáku podílí na zdražování téměř z poloviny. V minulých letech růst cen zvyšovaly také ceny bydlení, ale ty v posledních měsících rostou jen mírným tempem.

  4. České firmy plánují víc nabírat než propouštět

  Zaměstnavatelé v Česku mají pro 2. čtvrtletí tohoto roku optimistické vyhlídky. Podle průzkumu společnosti ManpowerGroup, který sdílel web Měšec.cz, plánuje od dubna do června nabírání nových lidí 13 % firem, propouštění naopak chystá jen 5 %. Zbytek neplánuje žádné změny.

  Seznam zprávy doplňují, že nabírání zaměstnanců plánují firmy ve všech sektorech s výjimkou ubytování a stravování. Největší optimismus převažuje ve výrobě, stavebnictví a veřejném sektoru. I přes aktuální nejistotu část firem nedokáže sehnat zaměstnance, například firmy ve stavebnictví stále hledají 80 tisíc dělníků.

  5. Čtvrtině domácností v Česku kvůli omezením klesly příjmy

  Pokles příjmů postihl v Česku za poslední rok čtvrtinu domácností, u dvou třetin zůstaly příjmy stejné a 5 % si polepšilo. Podle webu Aktuálně.cz vyplývají tato data z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, který proběhl letos v únoru. Výsledky jsou velmi podobné jako loni na začátku pandemie.

  Web České noviny doplňuje, že největší vliv na propad příjmů měla profese členů domácností. Největší propad nastal u domácnosti, jejichž členové pracují jako zaměstnanci ve službách nebo dělníci. Velký propad příjmů nastal také u studentů, pro které je kvůli omezením méně pracovních příležitostí.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.
  Vyzkoušet zdarma
  Zavřít reklamu
  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.