Podnikání / Zpravodajství/[Červenec 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Červenec 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Červenec 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
04. 08. 2019
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se2
[Červenec 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

První tři dny pracovní neschopnosti se již znovu proplácí, zemědělské produkty výrazně zdražují a vláda plánuje vyšší daně u alkoholu a cigaret. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

1. Karenční doba skončila

Od 1. července 2019 již podnikatelé musí svým zaměstnancům proplácet i první tři dny pracovní neschopnosti. Jak uvádí server Podnikatel.cz, náhrada bude ve výši 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu.

Podle dat serveru Aktuálně.cz mají firmy obavy, že stoupne fiktivní nemocnost zaměstnanců. Některé společnosti proto plánují jako preventivní opatření zavedení sick days, tedy volných dnů k využití při krátkodobé nemoci.

2. Zemědělské produkty a služby zdražují

Následkem špatné úrody a sucha zdražily od letošního června zemědělské výrobky a služby, uvádí to web Měšec.cz. Ceny zemědělských produktů meziročně stouply o 12,9 %, což je nejvýraznější zdražení od února 2013. Nejvíc nárůst cen zasáhl brambory a vepřové maso.

Web Burzovní svět doplňuje, že zemědělství je spíše výjimka a například v průmyslu se zdražování nekoná. Zvyšování cen ve stavebnictví se v červnu zastavilo a levnější ropa potlačila inflaci také ve většině dalších průmyslových odvětví.

3. E-shopy nejčastěji chybují v reklamacích

Podle statistik České obchodní inspekce patří mezi nejčastější prohřešky českých e-shopů klamání zákazníků nepravdivými informacemi a neinformování o rozsahu, podmínkách a způsobu reklamace. Uvádí to server Podnikatel.cz.

V prvním čtvrtletí 2019 uskutečnila Česká obchodní inspekce 293 kontrol zaměřených na dodržování zákonných povinností v internetovém obchodování. Na nedodržení legislativy přitom narazila v 84 % případů.

4. Sněmovna podpořila zvýšení daně u lihovin a cigaret

Poslanecká sněmovna v červenci podpořila vládní daňový balíček, který zvýší spotřební daň lihu, cigaret, tabákových výrobků nebo hazardních her. Podle webu České noviny tak poslanci učinili s cílem omezit dostupnost cigaret či alkoholu a tím pádem ochránit občany před vznikem závislostí.

Podle serveru Deník.cz vzroste spotřební daň láhve 40% alkoholu z nynějších 57 korun na 64,50 Kč. Piva a vína se zvýšení sazeb netýká. O konečném osudu daňového balíčku rozhodnou další projednání.

5. Ministerstvo financí chystá zavedení digitální daně

Ministerstvo financí poslalo v červenci do připomínkového řízení návrh digitálně daně. Podle své tiskové zprávy plánuje zavést jednotnou digitální daň ve výší 7 % na vybrané internetové služby poskytované v ČR.

Jak doplňuje server Podnikatel.cz, digitální dani budou podléhat společnosti s globálním obratem nad 750 milionů eur ročně, které na území ČR dosáhnou za kalendářní rok obratu minimálně 50 milionů Kč. Daň se bude týkat například umísťování cílené reklamy na digitální rozhraní.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.