Podnikání / Zpravodajství/[Leden 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Leden 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Leden 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
02. 02. 2020
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se2
[Leden 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Podnikatelé získají bezplatný přístup k technickým normám, objevují se problémy s eNeschopenkami a české e-shopy slaví rekordní roční obraty. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

1. Novela zákona zpřístupní zdarma technické normy

Do druhého čtení zamířila novela o technických požadavcích, která elektrikářům, stavařům a dalším živnostníkům zdarma zpřístupní technické normy. Podle serveru Podnikatel.cz tak technicky zaměření podnikatelé ušetří tisíce korun za poplatky.

Jak uvádí web ČT24, umožní to takzvaný sponzorovaný přístup, za který České agentuře pro standardizaci (ČAS) zaplatí ministerstva nebo úřady. Uživatelé budou mít k normám přístup z internetového portálu.

2. První měsíc eNeschopenek provázely problémy

Systém elektronických neschopenek doprovázely v prvním měsíci od spuštění technické problémy. Jak píše web Podnikatel.cz, některým zaměstnavatelům nechodí automatické notifikace nebo mají problém se vstupem do portálu ČSSZ.

Podle náměstka ministryně práce Robina Povšíka je příčina chyb na straně zaměstnavatelů, kteří nechávají přihlášení do systému na poslední chvíli. Podle serveru Lidovky.cz měl navíc systém 6. ledna výpadky, kvůli kterým nemohli lékaři posílat e-neschopenky přes portál ČSSZ.

3. Tržby e-shopů stouply v roce 2019 na 161 miliard

Češi za loňský rok utratili v internetových obchodech rekordních 161 miliard korun. Jak uvádí server Měšec.cz, je to o 21 miliard více než v roce 2018. Nejvíce šla na odbyt elektronika, kosmetika a oblečení.

iHned.cz doplňuje, že podíl na tomto čísle má i narůstající počet internetových obchodů, který meziročně vzrostl o 3,5 %. Z hlediska pohlaví na e-shopech více nakupují ženy, na které připadá 60 % celkových tržeb.

4. Ceny v Česku vzrostly loni nejvíc za posledních 7 let

Za rok 2019 se v Česku zdražovalo nejvíce od roku 2012. Podle serveru Novinky.cz činila inflace za loňský rok 2,8 procent. Nejvíce ji ovlivnil růst cen bydlení, energií a potravin. Bydlení se přitom na zdražování podílelo více než z poloviny.

Jak uvádí Aktuálně.cz, růst cen je přirozeným důsledkem růstu mezd a životní úrovně obyvatel Česka. Inflace však může ohrozit obyvatele, kterým se za poslední roky příjmy výrazně nenavýšily.

5. Česko zaplavují zprostředkovatelské e-shopy

Spotřebitelský server dTest upozornil na problematiku takzvaných zprostředkovatelských e-shopů. Ty se tváří jako standardní e-shopy, ale uživatel na nich kromě provozovatele e-shopu uzavírá smlouvu také se subjektem mimo Českou republiku, nejčastěji z Číny.

Kvůli tomu tyto e-shopy odepírají právo na reklamaci nebo vrácení zboží, protože na zahraniční prodejce se tato práva nevztahují. Zboží navíc po doručení často neodpovídá fotkám a popiskům na e-shopu. Podle serveru Podnikatel.cz lze tyto e-shopy rozpoznat například tím, že u dostupnosti zboží píšou něco na způsob „skladem u dodavatele”.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.