Podnikání / Zpravodajství/[Říjen 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Říjen 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Říjen 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
05. 11. 2019
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se2
[Říjen 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Všechny české banky od příštího roku zavedou platbu mobilem, velkoobchody zůstanou otevřené i o svátcích a počet podnikatelů ve finančních službách klesl o 75 %. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

1. Další banky zavedly služby Apple Pay a Google Pay

V polovině října se k bankám umožňujícím platbu mobilní aplikací Apple Pay přidaly Fio banka a Reiffeisenbank, uvádí to server ePeníze. Začátkem listopadu Apple Pay zavedly i ČSOB a Česká spořitelna.

Podle serveru Podnikatel.cz by mobilní platby pomocí služeb Apple Pay a Google Pay měly během roku 2020 zavést všechny banky v Česku. Banky, které služby dosud nezavedly jako například Sberbank nebo CREDITAS, je pro příští rok berou jako prioritu.

2. Polovina Čechů nakupuje na internetu desetkrát ročně

Podle nového průzkumu Asociace pro elektronickou komerci nakupuje polovina Čechů starších 15 let alespoň desetkrát ročně na e-shopu. Z výzkumu dále vyplynulo, že pokud jsou Češi s e-shopem spokojení, vrací se k němu a doporučují ho dál.

Web Novinky.cz dále zmiňuje, že české e-shopy dosáhly za loňský rok obratu 135 miliard korun. Tržby českých e-shopů každoročně rostou již od roku 2000.

3. Obchody pro podnikatele zůstanou otevřené i o svátcích

Zákon zakazující prodej v kamenných obchodech o stanovených svátcích bude i nadále platit. Sněmovna však v půlce října rozhodla o výjimce, kterou dostanou velkoobchody pro podnikatele. Uvádí to server Aktuálně.cz.

Server ČT24 doplňuje, že podle předkladatelů ohrožuje uzavření velkoobchodů zásobování například ve stravovacích provozech, kde mohou mít o svátcích otevřeno a potřebují čerstvé suroviny.

4. Podnikatelů ve finančních službách letos prudce ubylo

Podle nové analýzy na webu Podnikatel.cz letos v oborech spojených s financemi ukončilo podnikání 35 641 fyzických osob. Koncem roku 2018 ve finančních službách přitom podnikalo 46 086 živnostníků, nyní je to pouhých 10 889.

Jak uvádí web Peníze.cz, může za to změna zákona o distribuci pojištění. Podle ní musí pojišťovací zprostředkovatelé pro získání oprávnění prokázat své vzdělání odbornou zkouškou.

5. Česko je 41. nejlepší země pro podnikání

Světová banka zveřejnila výsledky každoročního výzkumu Doing Business. Ten zkoumá, jakým způsobem v jednotlivých zemích světa regulační opatření ovlivňují podnikatelskou aktivitu. Jak uvádí server Euro.cz, Česká republika skončila ve výzkumu jako 41. nejlepší země pro podnikání. Na prvním místě se umístil Nový Zéland.

iHned.cz dále doplňuje, že Česko si vede dobře zejména v podmínkách pro zahraniční obchod, kde se s několika dalšími státy dělí o první příčku. Pohořelo však v podmínkách pro zahájení podnikání, kde je až na 134. místě, a v podmínkách pro získání stavebního povolení, kde je dokonce na 157. místě.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.