Až se vás klienti ze 3. a 4. vlny zeptají na EET, vy budete v obraze.
Kdo musí mít EET
Pokud vaši klienti od svých zákazníků přijímají platby, které spadají do EET (např. hotovost), musí se do elektronické evidence zapojit. Jestliže jim zákazníci platí výhradně platbami, které do EET nespadají, elektronickou evidenci mít nemusí. Obě vlny EET měly začínat společně 1. května 2020. Kvůli koronaviru však bylo EET dočasně pozastaveno.
Koho se EET týká ve 3. a 4. vlně
Řemeslníci
instalatéři, zedníci, stavitelé, hodinoví manželé
Osobní služby
kadeřnice, kosmetičky, pedikérky, maséři
Zdravotníci
lékaři, zubaři, veterináři
Bílé límečky
právníci, architekti, konzultanti, účetní
Výrobci
zemědělci, zpracovatelé potravin, výrobci zboží, rukodělní výrobci
Kultura a vzdělávání
organizátoři kulturních akcí, lektoři, cestovní kanceláře
Doprava
dopravci, autoservisy
Občerstvení s sebou
prodejci občerstvení do ruky či s sebou
Ostatní
všechna ostatní povolání, která přijímají hotovost a neevidovala v 1. a 2. vlně
Kdo má z EET výjimku
- Prodejci sladkovodních ryb v období od 18. do 24. prosince.
- Nevidomí a hluchoslepí podnikatelé, kteří nezaměstnávají pracovníka bez zdravotního postižení.
- Provozovatelé veřejných toalet.
- Provozovatelé sociálních služeb.
- Podnikatelé, kteří prodávají prostřednictvím automatů.
- Obce, příspěvkové organizace (typicky školy či nemocnice) a státní instituce.
3 způsoby evidence
Podnikatelé evidují v jednom ze tří režimů EET.
Podrobnosti k off-line režimu
O zařazení do tohoto režimu mohou požádat podnikatelé, kteří splní všechny 3 podmínky:
* Výše jejich příjmů, které spadají do EET (hotovost, stravenky, šeky,…), nepřesahuje za 4 předchozí čtvrtletí 600 tisíc Kč. Zároveň předpokládaná výše příjmů v hotovosti za následujících 12 měsíců nepřesahuje 600 tisíc.
Další informace o zvláštním režimu najdete v našem článku na EET poradně.
Zvláštní režim vyžaduje hodně administrativy. Kromě ručního vypisování účtenek musí podnikatelé každý večer vyplnit speciální tiskopis se souhrnem tržeb a jednou za 3 měsíce ho odevzdat na finanční úřad. Také si tam musí vyzvedávat účtenkové bločky a kopie účtenek mají povinnost archivovat.
Pro mnoho podnikatelů je lepší EET v běžném režimu. Pokud mají jen pár tržeb, stačí, když si do svého mobilu stáhnou bezplatnou EET aplikaci Profi Účtenka a pořídí si malou tiskárnu účtenek za 2–3 tisíce korun. Ušetří tak spoustu času a vy jako účetní máte jistotu, že z aplikace dostanete řádně zpracované závěrky.
Sleva na dani kompenzuje náklady na EET
Koho se týká: podnikající fyzické osoby
V jaké výši: 5 000 Kč
Kdy uplatnit: v daňovém přiznání za rok 2020 (respektive v přiznání za rok, kdy podnikatel začal poprvé evidovat)
Podnikatel nikde nedokládá, kolik za EET pokladnu zaplatil. Slevu si může uplatnit, i když využije bezplatné řešení.
Jaká EET pokladna je vhodná pro vaše klienty
Při výběru pokladny nezáleží na povolání klienta. Například se nedá říct, která pokladna je nejvhodnější pro kadeřnici. Při výběru je nutné zohlednit více faktorů, ty nejdůležitější najdete v našem přehledu.
Vhodnou volbou je dotyková pokladna Smart 8. V jednom kompaktním zařízení obsahuje EET pokladnu, tiskárnu a platební terminál. Výhodou jsou nízké transakční poplatky.
Pokud váš klient či jeho zaměstnanci nové technologie nevítají, dobrou variantou jsou tlačítkové EET pokladny – buď menší EURO 50TEi nebo větší EURO 150TEi. Tato zařízení jsou vhodná do kamenných prodejen.
V tom případě je nejpraktičtější dotyková EET pokladna. Do kamenných prodejen doporučujeme menší ProfiPAD Plus nebo OKTAB s velkým displejem.
Stánkaři, řemeslníci a mnozí další potřebují přenosnou pokladnu s velkou výdrží baterie. Z dotykových pokladen je pro ně vhodný ProfiPAD Plus, který na jedno nabití vydrží v provozu 3 až 5 dní. Další variantou je Profi Účtenka v mobilu a přenosná tiskárna účtenek.
Uživatelé placených tarifů iDokladu mají EET v ceně. Vystavená účtenka se jim uloží do PDF a vytisknou ji na kancelářské tiskárně. Pokud potřebují evidovat častěji, je lepší, když používají bezplatnou aplikaci Profi Účtenka. Ta je určená na časté a pohodlné evidování. Z Profi Účtenky si informace o tržbách pošlou do iDokladu, takže mají vše na jednom místě. V obou případech vám klient informace přímo z iDokladu pošle do vašeho Money S3.
Money S3 je na EET připravené. Stačí, když si váš klient dokoupí modul Evidence tržeb a vše vyřídí přímo z účetního softwaru.
Řešením je bezplatná EET aplikace Profi Účtenka. Tu si váš klient stáhne do mobilu, tabletu či počítače. Pokud eviduje pouze ve své provozovně, účtenky může tisknout i na stávající kancelářské tiskárně. Jestliže bývá i v terénu, stačí když si za 2 až 3 tisíce pořídí přenosnou tiskárnu účtenek.
Přečtete si další informace o pokladnách včetně cen a detailní návod, jak je vybírat.
Jaké výhody přináší Profi Účtenka účetním
Profi Účtenka je osvědčená EET aplikace od Solitey Česká republika, která má už přes 27 tisíc stažení.
Profi Účtenka umí dělat denní, měsíční a další uzávěrky se všemi účetními náležitostmi. Váš klient vám uzávěrku vytiskne nebo ji pošle e-mailem.
Třetí variantou je, že vám klient pošle data přes svůj iDoklad přímo do vašeho Money S3. Takže nemusíte trávit čas přepisováním závěrek.
Všechny výše uvedené dotykové pokladny obsahují aplikaci Profi Účtenka, takže se můžete spolehnout, že když je vaši klienti budou používat, dostanete kvalitní podklady i bez osobní schůzky a včas.
Kde zjistit další informace o EET
Celý zákon o elektronické evidenci tržeb byl zrušen s účinností od 1. 1. 2023.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.