Podnikání / Zpravodajství/[Květen 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Květen 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Květen 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
30. 05. 2019
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se2
[Květen 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Vláda plánuje zvýšit daň z cigaret a tvrdého alkoholu, české e-shopy bodují v expanzi do zahraničí a česká ekonomika v prvním čtvrtletí mírně zpomalila. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

1. Vláda plánuje zvýšit daň tvrdého alkoholu, cigaret a hazardu

Vláda podpořila návrh ministerstva financí na zvýšení spotřební daně z lihu, tabáku a hazardních her, uvádí to server Podnikatel.cz. Sazby spotřební daně z lihu chce ministerstvo zvýšit o 13 % a z cigaret o 10 %. Zvýšení daně je v plánu na leden 2020.

Podle webu Měšec.cz uvádí ministerstvo financí jako hlavní důvodu nutnost harmonizace sazeb s právem EU, neboť aktuálně není splněna podmínka, že spotřební daň z cigaret musí být nejméně 60 % průměrné maloobchodní ceny. Jako další důvod uvádí boj se závislostmi a požadavky ze strany ministerstva zdravotnictví.

2. České e-shopy vedou v expanzi do zahraničí

České internetové obchody v porovnání s e-shopy ze střední a východní Evropy nejčastěji expandují do zahraničí. Lidovky.cz citují výzkum platební brány PayU, podle kterého své zboží prodává do jiných zemí bezmála 38 % českých e-shopů.

Web E15 doplňuje, že například v Polsku vyváží a prodává do zahraničí pouze 7,7 % e-shopů a evropský průměr činí 16,6 %. Kromě expanze mají české e-shopy také prvenství v nejvyšším podílu na tisíc obyvatel v Evropě, aktuálně je v Česku 41 tisíc e-shopů.

3. Česká ekonomika zpomalila růst

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku mírně zpomaila svůj růst, uvádí to web Lidovky.cz. Meziroční růst klesl z 2,6 % na 2,5 %. V prvním čtvrtletí rostla ekonomika zejména díky zpracovatelskému průmyslu, službám a stavebnictví.

Seznam zprávy doplňují, že instituce, které analyzují pohyby hrubého domácího produktu, předpovídají pro českou ekonomiku za celý letošní rok růst v rozmezí 2,4 až 2,9 %. I přes mírně klesající tempo si růst české ekonomiky vede v Evropě nadprůměrně.

4. Firmy musí evidovat pracovní dobu zaměstnanců, rozhodl Soudní dvůr EU

Z rozsudku Soudního dvora Evropské unie vyplývá, že všechny státy EU musí přesně zaznamenávat dobu, po kterou jejich zaměstnanci pracují. Podle serveru Aktuálně.cz soud tento rozsudek vyřkl při řešení sporu mezi španělskou odborovou organizací a tamní odbočkou Deutsche Bank, která tvrdila, že podle španělských zákonů je nutné zaznamenávat pouze přesčasy.

Hospodářské noviny doplňují, že podle rozsudku se povinná evidence týká veškeré pracovní doby bez ohledu na to, kdy a kde zaměstnanec práci vykonává. Týká se tedy i práce z domu nebo rychlého odeslání pracovního e-mailu o víkendu.

5. Česká národní banka zvýšila úrokovou sazbu

Česká národní banka poprvé od loňského listopadu zvýšila úrokovou sazbu. Podle serveru iHned.cz stoupla základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, o 0,25 procentního bodu na 2 %. Pro zvýšení hlasovali všichni členové rady ČNB.

Lidovky.cz uvádí jako důvod zvýšení sazby vývoj české ekonomiky. Inflace rostla v prvním čtvrtletí nad odhady ČNB a kurz koruny je slabší, než ČNB předpokládala.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.