Podnikání / Zpravodajství/[Leden 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Leden 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Leden 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
06. 02. 2017
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Leden 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Události nového roku se nesou v duchu hodnocení první fáze EET a příprav na druhou. Podnikání však není jen EET. Zákonodárci připravili změny zákona o dani z příjmů nebo daňových paušálů. Zároveň se dočtete, že Česká pošta i přes už pomalu folklórní stížnosti stále vládne přepravním službám.

[Leden 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

1.  Hospodští v prosinci zaevidovali 74,7 milionu účtenek

Zdá se, že šedá ekonomika mezi restauratéry není zdaleka tak rozšířená, jak často slýcháme. Oproti milionům vydaných účtenek stojí pouze 1 900 nahlášených případů nesrovnalostí. Podniky, které se snaží EET obejít, se pokusil najít i redaktor serveru Podnikatel.cz Zdeněk Vesecký.

Otázkou je, jestli za malým počtem nezaevidovaných účtenek stojí poctivost podnikatelů v gastronomii nebo nezájem či forma protestu mnoha lidí, kteří často účtenky vůbec nechtějí. Andrej Babiš chce zákazníky k důraznějšímu vyžadování účtenky motivovat účtenkovou loterií, která má mezi obyvatele rozdělit ceny za 65 milionů Kč.

2.  Změny v paušálech: pokud vyděláte méně než milion, polepšíte si

Ministerstvu financí hrozí ztráta po opětovném zavedení slev pro plátce, kteří využívají paušály. Při zachování dosavadního výdajového limitu by tato ztráta byla asi 2,5 miliardy korun, jak informuje server Businessinfo.cz. Proto byl schválen návrh, který omezuje využívání paušálů pouze na podnikatele s příjmy do milionu korun ročně.

Novinkou budou i vyšší slevy na děti. Pokud si nejste jistí svými odvody, využijte přehlednou kalkulačku daní a odvodů OSVČ za rok 2017 na serveru iDNES.cz

3.  Česká pošta stále dominuje, její podíl ale klesá

Zásilky z českých e-shopů stále nejčastěji doručuje Česká pošta. Jak ale informuje server iHNed.cz, roste obliba odběrných míst. Podíl třech největších doručovatelů tak klesl z 68 na 62 procent. Ne, že by si zákazníci častěji jezdili pro zboží do obchodů, ale oblíbili si přebírání zásilek na výdejních místech specializovaných společností.

Objem českého e-commerce byznysu se loni zvýšil na téměř 100 miliard a jak informuje iHNed.cz v jiném článku, právě přepravní služby se s tímto objemem hlavně o Vánocích vyrovnávaly nejhůře. Největším problémem byl nedostatek řidičů, což způsobilo nespokojenost u obchodníků i zákazníků.

4.  Rok 2017 přináší pro zaměstnavatele mnoho změn

V tomto roce se zvýší minimální a zaručená mzda, ale zároveň i daňové úlevy na penzijní a životní pojištění. Pravděpodobně od dubna 2017 bude platná novela zákona o dani z příjmů. Přečtěte si všechny novinky podrobně na serveru Podnikatel.cz.

Současná vláda ve funkčním období zřejmě ještě stihne novelizovat také zákoník práce. Přesněji v něm bude definovaná například práce z domova, zjednoduší se vypočítávání dovolené, nebo se změní podmínky dohody o pracovní činnosti. Více čtěte na serveru iDNES.cz.

5.  Blíží se druhá fáze EET

Sotva začala první fáze elektronické evidence tržeb a už se blíží čas, kdy začne platit druhá. Druhá fáze postihne 250 tisíc podnikatelů a firem z oblastí maloobchodu a velkoobchodu a Ministerstvo financí se připravuje na vysokou vytíženost. Podle serveru iHNed.cz navíc podnikatelé nemohou počítat s dobou hájení, jako tomu bylo u restauratérů, a čeká je ostrý start.

Zjistěte, zda se vás týká druhá fáze.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.