Podnikání / Zpravodajství/[Leden 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Leden 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Leden 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
01. 02. 2016
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se2
[Leden 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Menší restauratéry čekají těžké časy, ministerstvo financí připravilo desetidílný videonávod, jak podávat kontrolní hlášení a inspektoři práce se zaměří na platovou rovnost. Přečtěte si souhrn nejdůležitějších informací za leden a žádné novinky vás nepřekvapí.

1. Babiš chce zlevnit pivo

Ministr financí Andrej Babiš plánuje kompenzovat zavedení elektronické evidence služeb (EET) zlevněním sudového piva. Podle jeho plánu by se DPH na tento nápoj snížila z 21 na 10%.

V článku serveru Podnikatel.cz však odborník na nepřímé daně Martin Diviš upozorňuje, že ze změny budou profitovat jen plátci DPH. Naopak menší restauratéři na levnější pivo nedosáhnou a zhorší se tak jejich konkurenceschopnost. O samotné EET budou podle serveru Podnikatel.cz hlasovat poslanci 10. února.

2. Zmírnění sankcí u kontrolního hlášení

Na podání prvního kontrolního hlášení mají plátci DPH čas do 25. února. Finanční správa pro ně připravila animované video, ve kterém je srozumitelnou formou seznamuje se základními informacemi. Podívat se také můžete na desetidílný videonávod, jak kontrolní hlášení správně vyplnit.

V souvislosti s kontrolním hlášením ministerstvo financí plánuje zmírnit podmínky a sankce. Lhůta na opravu hlášení se prodlouží z 5 kalendářních na 5 pracovních dní a jednou do roka bude mít podnikatel nárok na prominutí pokuty ve výši 1 000 Kč. Novela by měla platit od prvního června 2016.

3. Spory se spotřebiteli vyřešíte mimosoudně

Firmy musí změnit své obchodní podmínky. Nově v nich mají povinnost upozornit na možnost mimosoudního řešení sporů. V tomto režimu se řeší spory mezi spotřebitelem a obchodníkem, které se týkají prodeje zboží nebo poskytování služby.

Stát si od zavedení novinky slibuje, že odlehčí přetíženým soudům. V jiných státech se při mimosoudních sporech vyřeší až 30 % případů. Zákazníci se s problémy obrátí na Českou obchodní inspekci nebo na profesní komory.

4. Inspektoři dohlédnou na platovou rovnost

Mají u vás ve firmě muži a ženy rozdílné platy? Dejte si pozor – právě na platovou nerovnost se zaměří inspektoři práce. Server iHned.cz informoval, že inspektorát práce bude v prvním pololetí kontrolovat hlavně firmy, na které dostane podnět od zaměstnanců.

V druhé polovině roku se zaměří na systematické kontroly a v roce 2017 bude rovné odměňování jednou z jeho priorit. Rozdíly mezi mzdami českých žen a mužů jsou třetí největší v Evropské unii.

5. Česko bude ve dvacítce nejvíc konkurencenschopných zemí

Česká ekonomika má podle odborníků dobré vyhlídky. Server Businessinfo.cz upozornil, že podle zprávy Deloitte Index se Česko do 5 let dostane do žebříčku 20 nejvíce konkurenceschopných zemí ve výrobě.

Na prvním místě žebříčku je v současnosti Čína, za 5 let by ji však podle odhadů měly vystřídat Spojené státy americké. Odborníci svoji studii sestavili na základě ankety s více než 500 výkonnými řediteli výrobních firem po celém světě.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.