Podnikání / Zpravodajství/[Říjen 2015] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Říjen 2015] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Říjen 2015] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
11. 11. 2015
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Říjen 2015] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Pokud jste neodevzdali účetní závěrku do sbírky listin, patříte mezi 67 % českých firem. V říjnovém přehledu novinek zjistíte, jestli vám za to hrozí pokuta. Dozvíte se také to, že přibývá nespolehlivých plátců DPH a že podnikatelé rychlejším tempem stěhují své firmy do daňových rájů.

DanRaj

1. Zákon o veřejných zakázkách schválí vláda na jaře

Firmy se musí připravit na nový zákon o veřejných zakázkách, který vláda schválí nejpozději na jaře. Server iHned.cz informoval, že podle politiků nová pravidla zjednoduší zadávání zakázek a zrychlí jejich soutěžení. Jediným kritériem už nemá být cena, ale má se dbát i na kvalitu provedení.

Ne všichni jsou spokojení. Například komentátor Petr Štěpánek si všímá toho, že zákon má celkem 278 paragrafů a rozhodně se nedá označit za uživatelsky příjemný. Také upozorňuje na nestabilní právní prostředí, protože zákon je už čtvrtým úplně novým předpisem v této oblasti.

2. Nespolehlivých plátců DPH přibývá

Váš obchodní partner nezaplatil DPH, uhraďte daň za něj. Taková zpráva hrozí stále většímu počtu společností. Podle serveru Podnikatel.cz počet nespolehlivých plátců DPH dál roste a brzy překročí 2 000.

Každý den na seznam přibude v průměru 14 firem. Partnery, se kterými spolupracujete, si prověřte v Registru plátců DPH. Nejvíc je na “černé listině” společností s ručením omezeným.

3. České firmy mizí do daňových rájů

USA, Seychely, Kypr a Marshallovy ostrovy. Do těchto daňových rájů utíká stále víc českých firem. Server Podnikatel.cz píše, že na konci třetího čtvrtletí jejich počet vzrostl na 13 421. Od začátku roku se do výhodnějších lokalit přesunulo 174 firem.

Podíl společností v daňových rájích odpovídá 3,26 % podnikatelské základny a jejich podíl na celkovém základním kapitálu je 15,9 %. Z nich je nejznámějším podnikem e-shop Alza.cz.

4. Společnosti neodevzdávají účetní závěrku

České firmy nerespektují zákon o účetnictví. Podle webu Businessinfo neuložilo 67 procent společností účetní závěrku a výroční zprávu do sbírky listin obchodního rejstříku. Hříšníkům hrozí pokuty, úřady je však obvykle neudělují nebo jen symbolicky.

S účetnictvím souvisí i další aktuální zpráva – novela zákona o účetnictví začne platit už od ledna a týká se všech účetních jednotek. Přehled změn zpracoval Podnikatel.cz.

5. Český automobilový průmysl roste

Server iHned informoval o tom, že výroba aut v Česku vzrostla do konce září meziročně o 4 % na 973 127 osobních aut. Domácí prodej tuzemských značek se zvýšil o více než 31 %.

Výroba Škody Auto poklesla o 1 %, nošovická Hyundai naopak zvýšila výrobu o 7 %. Největším hráčem je však stále Škoda. Z údajů se zatím nedá vyčíst, jak odvětví ovlivnila zářijová kauza koncernu Volkswagen.

6. Podnikatelé se běžně setkávají s úplatky

Česko je stále zemí korupce. Server iDnes informoval o tom, že 6 z 10 českých podnikatelů se setkalo s možností uplácení. Vyplynulo to z výzkumu mezi účastníky soutěže Podnikatel roku.

A 4 z 10 podnikatelů uvedli, že byli přímo vyzváni, aby dali úplatek. Korupce ve veřejné správě je podle účastníků výzkumu dvakrát tak častější než ve firemním prostředí. Jen 3 % účastníků se setkalo s uplácením u soudů nebo u policie.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.