Od tvůrců úspěšného účetního programu

Podnikání / Zpravodajství/[Leden 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Leden 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Leden 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
[Leden 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Loni v Česku zaniklo nejvíc firem v historii, více než polovina podniků nezveřejňuje výsledky svého hospodaření a EET vyneslo loni státu 12,3 miliardy korun. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

1. Loni v Česku zaniklo nejvíc firem v historii

Počty zaniklých, ale i nově vzniklých firem trhaly v loňském roce rekordy. Jak informoval server iHned.cz, v Česku v roce 2018 zaniklo přes 13 tisíc obchodních společností, a to především z oblasti obchodu. Vyplývá to z údajů analytické společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Portál podnikatel.cz však dodává, že současně vzniklo přes 31 tisíc nových firem. To je druhý nejvyšší počet v historii. Nejvíce nových obchodních společností se zrodilo ve vědeckých a technických oborech nebo obchodu.

2. Statisíce firem nezveřejňují účetní uzávěrky

České firmy dlouhodobě porušují povinnost zveřejňovat výsledky svého hospodaření. Podle aktuálně.cz za rok 2017 nezveřejnilo uzávěrku 68 % firem, za rok 2016 to bylo 60 %. Téměř 300 tisíc firem pak nezveřejnilo uzávěrku ani za jeden z těchto roků.

Data za loňský rok budou podle odhadů CRIF podobná. V případě schválení novely Zákona o obchodních korporacích bude takovým firmám hrozit zrušení. Uvedl to server businessinfo.cz.

3. EET přineslo loni státu výnos 12,3 miliardy korun

Ministerstvo financí v lednu bilancovalo výsledky elektronické evidence tržeb po dvou letech od jejího spuštění. Jak informoval server iHned.cz, podle ministryně Aleny Schillerové přineslo EET v roce 2018 do veřejného rozpočtu výnos celkem 12,3 miliardy korun. To je zhruba o 600 milionů víc, než ministerstvo financí odhadovalo loni v září. Ve srovnání s rokem 2017 se loňský přínos EET zvýšil o 4,4 miliardy korun.

České noviny doplnily, že loni stát na daních díky EET vybral navíc 9,5 miliardy korun, v roce 2017 pak 5,7 miliardy korun. Podle ministryně má ale elektronická evidence tržeb pozitivní vliv i na výběr sociálního a zdravotního pojištění nebo na výběr daní z mezd – narovnaly se totiž podmínky a ubylo vyplácení nezdaněných odměn za práci.

4. Česká republika podala požádala EU o plošný reverse-charge

Česko poslalo v lednu Evropské komisi žádost, aby mohlo zavést takzvaný plošný reverse-charge – systém přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty. Informovaly o tom České noviny. Systém je založený na tom, že povinnost přiznat DPH se přesouvá z plátce plnění (dodavatele) na příjemce (odběratele). Tím mizí riziko karuselového podvodu.

Podle portálu podnikatel.cz podléhají zmíněnému režimu veškerá zdanitelná plnění u zboží a služeb u transakcí nad zhruba 450 tisíc korun. Ministerstvo financí na zavedení podobného systému pracuje asi 5 let. Nyní předpokládá, že by se opatření mohlo zavést v červenci roku 2020.

5. Tržby tuzemských e-shopů stouply loni na 135 miliard korun

Rekordní byly v loňském roce také české e-shopy – podle serveru E15.cz stouply tržby internetových obchodů meziročně o 17 % na 135 miliard korun. Nejvíc Češi v e-shopech utráceli za přenosnou elektroniku, audio zboží nebo počítače. Stále častěji také přes internet nakupují jídlo – meziročně tržby e-shopů s potravinami stouply o 52 %.

Portál iHned.cz doplnil, že vedle tržeb roste i samotný počet internetových obchodů. Jen loni jich v Česku přibylo více než 3 tisíce. V současnosti jich je 43 500.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

blank Ano
blank Ne
blank

Sledujte podobné články na naší

Facebookové stránce

Komunita samostatných účetních

Přidejte se zdarma

Přidejte se
do největší komunity samostatných účetních

blankVýhody
blank