Podnikání / Zpravodajství/[Leden 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Leden 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Leden 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
31. 01. 2019
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Leden 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Loni v Česku zaniklo nejvíc firem v historii, více než polovina podniků nezveřejňuje výsledky svého hospodaření a EET vyneslo loni státu 12,3 miliardy korun. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

1. Loni v Česku zaniklo nejvíc firem v historii

Počty zaniklých, ale i nově vzniklých firem trhaly v loňském roce rekordy. Jak informoval server iHned.cz, v Česku v roce 2018 zaniklo přes 13 tisíc obchodních společností, a to především z oblasti obchodu. Vyplývá to z údajů analytické společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Portál podnikatel.cz však dodává, že současně vzniklo přes 31 tisíc nových firem. To je druhý nejvyšší počet v historii. Nejvíce nových obchodních společností se zrodilo ve vědeckých a technických oborech nebo obchodu.

2. Statisíce firem nezveřejňují účetní uzávěrky

České firmy dlouhodobě porušují povinnost zveřejňovat výsledky svého hospodaření. Podle aktuálně.cz za rok 2017 nezveřejnilo uzávěrku 68 % firem, za rok 2016 to bylo 60 %. Téměř 300 tisíc firem pak nezveřejnilo uzávěrku ani za jeden z těchto roků.

Data za loňský rok budou podle odhadů CRIF podobná. V případě schválení novely Zákona o obchodních korporacích bude takovým firmám hrozit zrušení. Uvedl to server businessinfo.cz.

3. EET přineslo loni státu výnos 12,3 miliardy korun

Ministerstvo financí v lednu bilancovalo výsledky elektronické evidence tržeb po dvou letech od jejího spuštění. Jak informoval server iHned.cz, podle ministryně Aleny Schillerové přineslo EET v roce 2018 do veřejného rozpočtu výnos celkem 12,3 miliardy korun. To je zhruba o 600 milionů víc, než ministerstvo financí odhadovalo loni v září. Ve srovnání s rokem 2017 se loňský přínos EET zvýšil o 4,4 miliardy korun.

České noviny doplnily, že loni stát na daních díky EET vybral navíc 9,5 miliardy korun, v roce 2017 pak 5,7 miliardy korun. Podle ministryně má ale elektronická evidence tržeb pozitivní vliv i na výběr sociálního a zdravotního pojištění nebo na výběr daní z mezd – narovnaly se totiž podmínky a ubylo vyplácení nezdaněných odměn za práci.

4. Česká republika podala požádala EU o plošný reverse-charge

Česko poslalo v lednu Evropské komisi žádost, aby mohlo zavést takzvaný plošný reverse-charge – systém přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty. Informovaly o tom České noviny. Systém je založený na tom, že povinnost přiznat DPH se přesouvá z plátce plnění (dodavatele) na příjemce (odběratele). Tím mizí riziko karuselového podvodu.

Podle portálu podnikatel.cz podléhají zmíněnému režimu veškerá zdanitelná plnění u zboží a služeb u transakcí nad zhruba 450 tisíc korun. Ministerstvo financí na zavedení podobného systému pracuje asi 5 let. Nyní předpokládá, že by se opatření mohlo zavést v červenci roku 2020.

5. Tržby tuzemských e-shopů stouply loni na 135 miliard korun

Rekordní byly v loňském roce také české e-shopy – podle serveru E15.cz stouply tržby internetových obchodů meziročně o 17 % na 135 miliard korun. Nejvíc Češi v e-shopech utráceli za přenosnou elektroniku, audio zboží nebo počítače. Stále častěji také přes internet nakupují jídlo – meziročně tržby e-shopů s potravinami stouply o 52 %.

Portál iHned.cz doplnil, že vedle tržeb roste i samotný počet internetových obchodů. Jen loni jich v Česku přibylo více než 3 tisíce. V současnosti jich je 43 500.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.