Podnikání / Zpravodajství/[Listopad 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Listopad 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Listopad 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
01. 12. 2016
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Listopad 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Listopad byl nabitý novinkami hlavně kvůli elektronické evidenci tržeb – ministr financí totiž přišel s novými výjimkami, které už projednává vláda a poslanci. Kromě toho ovládl české obchody už poněkolikáté Black Friday. Přečtěte si v našem měsíčním souhrnu třeba o tom, jak se podnikatelům o nákupním svátku dařilo.

monthlyreport_money_11

1. E-shopy se možná vyhnou EET

Ministr financí Andrej Babiš přišel pouhý týden před startem EET na to, že platební systémy využívané e-shopy jsou na elektronickou evidenci až příliš složité. Protože existuje mnoho variant plateb přes české i zahraniční platební brány, bylo by náročné přizpůsobit je elektronické evidenci tržeb.

Výjimky se také týkají platby kartou on-line. E-shopy by tak musely elektronicky evidovat pouze:

Ale zatím není jisté, jestli výjimku pro elektronické platby poslanci schválí.

2. Black Friday: Čechy opět bavilo nakupovat ve slevách

Po Dni dopravy zdarma, který připadl na 15. listopadu, se obchodníci letos pilně připravovali i na pátek nadcházející po americkém Dni díkůvzdání. Ten Češi už několik let znají jako Black Friday. Například Alza.cz se pochlubila trojnásobným nárůstem tržeb oproti obvyklým dnům, e-shop Kasa.cz měl až o 40 % vyšší tržby než loni.

Podle obchodníků si Češi na rozdíl třeba od Slováků na Černý pátek zvykli a oblíbili si ho. Jedním z důvodů, proč mají lidé chuť utrácet, přitom může být růst mezd způsobený nedostatkem pracovních sil a klesající nezaměstnaností.

3. Facebook firmy nezajímá. Zákazníci ale chtějí komunikovat přes Messenger

Jak na dobrý zákaznický servis? Taková otázka možná vrtá hlavou nejednomu manažerovi. Úspěch tkví mimo jiné i v tom, aby firmy zvládly komunikovat na všech kanálech, skrze které je člověk kontaktuje. Vynechávat kanál, který považují vaši zákazníci se důležitý, se nemusí vyplatit.

Současný trend je jasný: protože dnešní třicátníci tráví spoustu času na Facebooku, je pro ně pohodlnější napsat zprávu než telefonovat či psát e-mail. Jenže hodně českých firem to přehlíží a komunikaci na Facebooku považují za nedůležitou. Například T-Mobile odpoví do 4 minut, ale patří v tom k výjimkám. Podívejte se, jak rychle české firmy odpovídají na Facebooku a jak vylepšíte facebookovou komunikaci v 5 krocích i vy.

4. Zákon omezí počet poskytovatelů úvěrů a zpřísní půjčky

Start prosince není jen ve znamení EET, ale také nového zákona o spotřebitelském úvěru. Začíná platit od 1. 12. a upravuje pravidla na trhu s půjčkami. Nově mimo jiné:

  • omezí firmy, které počítají s tím, že klient nebude schopný splácet, a žijí z vysokých pokut,
  • banky musí mnohem přísněji prověřovat bonitu klienta,
  • klient získá informace o celkové ceně půjčky předem, takže bude moci nabídky jednotlivých firem snadno porovnat,
  • banky musí omezit poplatky za předčasné splacení půjčky.

Jak ale už dříve zjistil web Aktuálně.cz, trh s půjčkami se pravděpodobně ani díky novému zákonu nezbaví všech neférových obchodníků. Podmínky zákona totiž splní třeba i velká firma, kterou za její půjčky kritizují i neziskové organizace.

5. Rodinným firmám se daří. Mnohdy ale neřeší, kdo převezme podnik

Šlapající cukrárna, autodílna, kde se dveře netrhnou, nebo úspěšná síť knihkupectví. Stovky rodinných firem úspěšně působících v České republice mají velký vliv na českou ekonomiku – vždyť jejich podíl na českém HDP představuje více než 40 %.

Ale mnoha z nich hrozí do budoucna komplikace. Aktuální celosvětová studie poradenské společnosti PwC totiž zjistila, že jen 16 % rodinných podniků má vyřešené nástupnictví.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.