Podnikání / Zpravodajství/[Listopad 2018] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Listopad 2018] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Listopad 2018] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
03. 12. 2018
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se3
[Listopad 2018] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Příští rok poroste minimální mzda, vzroste HDP a už letos v prosinci zakáže Evropská unie e-shopům geoblokaci. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

listopad

1. V roce 2019 vzroste minimální mzda

Vláda schválila růst minimální mzdy z 12 200 Kč na 13 350 Kč, tedy o 1 150 Kč měsíčně. Uvádí to server Podnikatel.cz a dodává, že spolu s minimální mzdou vzroste i mzda zaručená, a to až o 2 300 Kč.

Podle serveru Finance.cz se růst minimální mzdy dotkne také rodičů, protože vzroste hranice pro uplatnění daňového bonusu na dítě. Ten lze uplatňovat, pokud rodič dosáhne ročním příjmem na šestinásobek minimální mzdy. Mnozí rodiče si proto od příštího roku musí pohlídat, zda na uplatnění bonusu dosáhnou.

2. České HDP příští rok vzroste

Podle Ministerstva financí vzroste příští rok české HDP na 85 % průměru 19 zemí eurozóny. Loni byl tento poměr na 83 % a letos vzrostl na 84 %. Uvádí to server Aktuálně.cz a dodává, že jsme na tom nejlépe ze zemí V4.

Podle Investičního webu se loni HDP na obyvatele zvýšilo ve všech 19 zemích kromě Itálie, Portugalska, Řecka a Slovenska.

3. Nařízení EU zakáže e-shopům geoblokaci

3. prosince vstoupí v platnost nová unijní pravidla pro e-shopy. Ta zakazují diskriminaci zákazníků v podobě geoblockingu (blokace zákazníků z jiných zemí) a přesměrování na lokální stránky s vyšší cenou. Nařízení vysvětluje server Lupa.cz.

Aktuálně.cz ujišťuje, že nařízení nepřináší povinnost obchodníků dodávat zboží po celé Evropě, jak se v médiích spekulovalo. Cílem nařízení je, aby zákazníci ze všech zemí, do kterých e-shop zboží dodává, měli stejné podmínky.

4. Provozovatelé restaurací prosazují změny ve stravenkách

Provozovatelé restaurací sdružení v platformě Moje restaurace chtějí prosadit změny ve stravenkovém byznysu. Podle webu Měšec.cz jim vadí, že stravenkové firmy berou vysoké provize a že si lidé mohou za stravenky kupovat i jiné věci než jídlo.

Server Podnikatel.cz cituje Karla Havlíčka, předsedu Asociace malých a středních podniků a živnostníků, pod které Moje restaurace spadá: „V současné době řešíme nový zákon o dani z příjmu a naším cílem je udržet stravenky jako daňový benefit podporovaný státem. Současně ale musí plnit svůj účel a nesmí se stát dotovanou paralelní měnou pro nákup spotřebního zboží.”

5. Nejvyšší pokuta za EET činila 400 000 Kč

1. prosince 2018 nastane druhé výročí zavedení elektronické evidence tržeb. Podle serveru Lidovky.cz provedla finanční a celní správa za tuto dobu přes 160 tisíc kontrol a uložila zhruba 12 950 pokut v celkové hodnotě 128,3 milionů Kč.

Statistiky doplňuje web iHned.cz, podle kterého byla nejnižší pokuta ve výši 100 Kč a nejvyšší 400 000 Kč.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.