Podnikání / Účetní programy/Návod: Jak na vedení účetnictví online a jaké programy využít
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

Návod: Jak na vedení účetnictví online a jaké programy využít

Návod: Jak na vedení účetnictví online a jaké programy využít
Seyfor, a. s.
19. 03. 2024
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se0
Návod: Jak na vedení účetnictví online a jaké programy využít

Obsah

  Pro stále více podnikatelů a účetních je omezující, když mohou v účetním programu pracovat pouze z počítače v kanceláři. Pokud vyrazí na služební cestu, nebo pracují z home office, musí se buď složitě připojit přes VPN, nebo počkat na návrat do kanceláře. Proto stále roste popularita účetních programů v cloudu.

  Výhody a nevýhody online účetnictví

  Hlavním důvodem, proč firmy pracují v online účetnictví, je flexibilita. Účtovat či řídit chod firmy mohou z kteréhokoliv místa, kde mají přístup k internetu.

  To přijde vhod například v následujících situacích:

  • externí účetní se do vašeho systému připojí a stáhne si doklady, takže si je nemusíte přeposílat ručně,
  • zaměstnanci mohou bez problému pracovat z home office,
  • majitelé firmy se mohou podívat na aktuální obchodní výsledky po příchodu domů nebo při cestě vlakem,
  • do systému se pohodlně dostanou zaměstnanci ze všech poboček firmy, ať už jsou od sebe jakkoliv daleko.

  Hlavní nevýhodou účetnictví v cloudu je potřeba připojení k internetu. Pokud máte účetní systém nainstalovaný na vlastním serveru a spadne vám internet, nic se neděje. U online účetnictví byste ale nemohli pracovat (nebo byste museli vytvořit například mobilní hotspot).

  Jestliže máte v kanceláři stabilní připojení a nemáte potíže s pravidelnými a dlouhými výpadky, s online účetnictvím nebudete mít problém.

  Druhou potenciální nevýhodou je, že data nejsou uložená na vašem vlastním serveru, ale na serveru hostingové společnosti. To může vadit firmám, jejichž filozofií je mít všechna data pod svou střechou. Pokud ale vyberete solidního dodavatele online účetnictví, mohou u něj být data ve větším bezpečí než u vás. Moderní datová centra totiž investují statisíce do bezpečnosti a provádí pravidelné penetrační testy, kterými ji ověřují.

  Tip: Potřebujete-li obecné informace o účetnictví, přečtěte si, jak vést účetnictví jako živnostník či jak vést účetnictví s.r.o.

  Účetnictví online v praxi

  Základním principem online účetnictví je, že program není nainstalovaný na vašem vlastním serveru, ale na vzdáleném serveru, ke kterému máte odkudkoliv přístup. Pro tyto účely využívají firmy hostingových služeb.

  Firmy si u hostingové společnosti pronajmou server, na kterém jejich účetní systém běží. Některé hostingové společnosti se orientují na provoz účetních systémů, takže si poradí s různými druhy účetních systémů a rychle je zprovozní.

  Hostingové firmě platíte pravidelný měsíční poplatek, který zahrnuje:

  • technickou podporu,
  • zálohování dat
  • nebo zabezpečení serveru.

  Tip: Přečtěte si, jaké jsou zásady vedení účetnictví.

  Buďte připraveni na všechny podnikatelské a legislativní změny díky našim kvalitním informacím

  Zadejte váš e-mail a informace z oblasti podnikání a legislativy i aktuální dění ze světa Money vám budeme pravidelně zasílat přímo na e-mail. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Jak s vedením účetnictví online začít

  Jako první si vyberte účetní systém, ve kterém chcete pracovat. Pokud nevíte, jak na to, napsali jsme o výběru systému podrobný článek.

  S dodavatelem systému se následně domluvíte, zda chcete mít účetní systém nainstalovaný na vlastním serveru, nebo máte zájem o hosting. Dodavatel vám sdělí, s jakými hostingovými firmami spolupracuje a kolik služba stojí.

  Obvykle zaplatíte jednorázově za účetní systém a poté platíte měsíční poplatky v řádu stovek či nižších tisíců Kč hostingové společnosti. To může být pro spoustu firem úspora. Spravování vlastního serveru stojí dle velikosti firmy i desítky tisíc a navíc potřebujete zaměstnance na jeho provoz.

  Hostingové společnosti pronajímají servery ve svých datových centrech.
  Hostingové společnosti pronajímají servery ve svých datových centrech.

  Jakmile se s dodavatelem domluvíte, hostingová společnost vám zřídí on-line přístupy do účetního systému a můžete začít pracovat odkudkoliv.

  Vyzkoušejte si zdarma účetní program Money S3
  S ním můžete snadno vést účetnictví, daňovou evidenci, vystavovat faktury a evidovat sklad pro kamenný i online prodej.
  Money S3

  Vyzkoušejte si zdarma účetní systém Money S3 online

  Online účetnictví můžete vést i v oblíbeném účetním systému Money S3. Ten nabízí zdarma verzi Start, ve které si vyzkoušíte nejen funkce programu, ale můžete rovnou otestovat i práci na dálku s hostingem.

  Nejprve na stránce Money S3 Start požádáte o zpřístupnění demoverze pomocí hostingu. Poté dostanete přístupové údaje, se kterými se přihlásíte do online verze systému a můžete hned začít testovat.

  Přístup k bezplatnému hostingu máte na několik měsíců – po jejich skončení můžete libovolně přejít na placenou verzi se všemi daty, která jste v testovací verzi vytvořili. Cloudové Money S3 můžete používat na počítačích s Windows i Mac.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.
  Vyzkoušet zdarma
  Zavřít reklamu
  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.