Podnikání / Zpravodajství/[Prosinec 2015] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Prosinec 2015] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Prosinec 2015] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
04. 01. 2016
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Prosinec 2015] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Majitelé e-shopů měli dobrý rok. Prodeje rostly a Češi na internetu loni utratili 81 miliard korun. Méně příjemnou zprávou jsou pro podnikatele legislativní novinky pro rok 2016. Hříšníkům, kteří nepodají kontrolní hlášení, hrozí 50 tisícová pokuta.

1. Česká ekonomika roste a lidé zakládají firmy

Podle statistik je na tom česká ekonomika nejlépe v historii. Server iHned.cz to ukazuje v rozsáhlé infografice. Navíc uvádí, že Česká republika patří k nejrychleji rostoucím ekonomikám v Evropě. Důvodem růstu je i lepší nálada mezi spotřebiteli. Například hypoték si vzali Češi o pětinu víc než loni.

Lidé také podle Businessinfo.cz založili nejvíc akciových společností a společností s ručením omezeným od roku 2007. Jen v první polovině roku 2015 jich vzniklo 13 486, což je o 7,4 % víc než předloni za stejné období.

2. Podnikatele čekají desítky změn

Českým podnikatelům práci komplikují časté změny zákonů. Ani letošní rok není výjimkou. Server BusinessInfo.cz připravil velký přehled – najdete v něm změny v daních, v pracovněprávních vztazích a obecně v podnikatelském prostředí.

Na další změny upozorňuje web ProByznys.info. Nově platí například kategorizace podniků, které se dělí na mikro, malé, střední a velké. Letos by měla začít platit i elektronická evidence tržeb, zatím však není jasné od jakého data.

3. Češi nakoupili na internetu za 81 miliard korun

Podíl internetových obchodů na maloobchodních prodejích stoupl loni o 1 % na 8 %. Češi v e-shopech utratili přibližně 81 miliard korun. Podle iHned.cz odborníci odhadují, že internetové prodeje do roku 2017 vzrostou na 10 %. Lidé na internetu nejvíc nakupují elektroniku.

Zároveň stále platí, že mnoho e-shopů je problémových. Server Podnikatel.cz informoval, že Česká obchodní inspekce udělila v třetím čtvrtletí loňského roku 186 pokut za více než milion korun. Nejčastějším problémem bylo, že e-shopy nezveřejnily povinné informace.

4. Otcové zakladatelé prodávají své firmy

Začíná velká generační obměna v českých firmách. Podnikatelé, kteří začali budovat firmu po revoluci, začínají myslet na důchod a uvažují, komu firmu předat. Podle iHned.cz však často vhodné nástupce v rodině nenajdou a tak hledají kupce.

Zároveň je o české firmy zájem a majitelé za středně velké podniky dostanou o desítky milionů víc než loni. Situace je nyní pro prodávající příznivá v tom, že je na trhu přebytek volných peněz a díky tomu mají investoři chuť kupovat.

5. Účetní firmy zdražují kvůli kontrolnímu hlášení

Plátci DPH se musí připravit na vyšší výdaje. Jednou z hlavních změn roku 2016 je nová povinnost podávat kontrolní hlášení. S hlášeními je spojeno mnoho papírování, a proto se podle informací serveru Podnikatel.cz chystají účetní firmy zdražovat.

Za pochybení dostane plátce DPH vysoké pokuty. Jestliže hlášení nepodá ani po výzvě úřadu, musí zaplatit 50 000 Kč. První hlášení musí firmy odevzdat do 25. února.

6. České podniky se v žebříčku umístily až za Senegalem

Uklízení břehů řek nebo akce pro děti ze sociálně slabých rodin. Třeba právě tak může vypadat společenská odpovědnost firem. V Česku však zatím na moc vysoké úrovni není. Web BusinessInfo.cz informoval, že v žebříčku těchto aktivit jsou české firmy na 130. místě ze 145.

Podniky zaostávají zejména v oblasti ekologie a sociálního podnikání. Před Českou republikou se umístily i země jako Senegal nebo Pákistán.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.