Podnikání / Zpravodajství/[Prosinec 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Prosinec 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Prosinec 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
03. 01. 2017
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Prosinec 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Konec roku 2016 přinesl nejen první vlnu EET, ale i další legislativní novinky, snížení poplatků České národní banky nebo návrhy změn pro rodinné podniky. Pojďte se s námi podívat na souhrn toho nejzajímavějšího z loňského prosince.

monthlyreport_money_12

1. Změny pro rodinné firmy

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) plánuje navázat na Usnesení Evropského parlamentu z 8. září 2015 o rodinných podnicích. Rodinné firmy jsou totiž u nás stále přehlížené, ačkoliv jsou

  • stabilnější,
  • vůči ekonomickým výkyvům odolnější
  • a zodpovědnější ke svým zaměstnancům.

Jako rodinné podniky začínaly i mnozí velikáni, jako například IKEA nebo firma Bosch. Podobná ustanovení, jaká AMSP ČR navrhuje, už fungují v celé řadě zemí EU. V českém právním řádu ale zatím rodinné firmy příliš zakotvené nejsou, proto není možná cílená podpora ani efektivní sledování výkonnosti či přínosů. V právním systému ČR existuje pouze právní institut rodinného závodu z občanského zákoníku. Pro kvalitní analýzu ale není definice dostatečná.

2. Nový ceník centrální banky a zrychlení plateb

Česká národní banka kvůli urychlení platebního styku změnila ceník. Díky tomu nemusí vaše banka za doručení obnosu ve stejný den platit 8 haléřů, jak tomu bylo doposud. Nutností ale je platbu zadat do 13:00.

Logické snížení cen ze strany komerčních bank, které by mělo po tomto kroku následovat, je ale na úvaze každé banky. Hlavní motivací České národní banky totiž byla příprava na nový typ tuzemských plateb, které by se měly zpracovávat v reálném čase Podle vize ČNB by zadání platby v jedné tuzemské bance a připsání platby na druhý účet nemělo trvat déle než 20 vteřin. V zahraničí už tento druh okamžitých nebo také “instantních” plateb funguje.

3. Zákon o prokazování majetku

V období, u něhož ještě neuplynula lhůta pro stanovení daně, může od 1. prosince 2016 finanční správa vyzvat k prokázání příjmu. Podle novely může správce daně vyzvat subjekt, aby dokázal legální získání majetku, pokud zjistí rozdíl 5 milionů korun.

K tomu, aby daňový poplatník musel dokazovat poctivost svých příjmů, stačí pouze udání souseda nebo konkurenční firmy. Dostatečné vysvětlení musí poplatníci dodat do 60 dní (s možností prodloužení) nebo musí dokázat, že majetek pořídil před více než 10 lety. V takové případě nabytí majetku dokládat nemusí.

4. Novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob

Od začátku prosince začala platit novela zákona, kvůli které mohou být právnické osoby odpovědné za všechny trestné činy obsažené v trestním zákoníku. Právnické osoby nebudou zodpovědné pouze za ty trestné činy, které zákon jasně definuje jako výjimku. To je velká změna oproti minulosti, kdy se právnické osoby mohly dopustit pouze trestných činů vyjmenovaných v zákoně.

Firmy tak půjde nově postihovat například i za pomluvu. Podle některých odborníků může tento krok ohrozit svobodu projevu. Firmám s dobře sestaveným etickým nebo protikorupčním kodexem nabízí novela z případných trestních činů vyvinění.

5. Projekt Vizionář 2016 zná své vítěze

Ocenit projekty s nejvýznamnějším společenským, technologickým nebo ekonomickým přínosem. Právě to se rozhodlo udělat ve spolupráci s partnery sdružení CzechInno. Ročník 2016 byl v počtu přihlášených rekordní.

Díky projektu Vizionář získávají malé a střední podniky možnost prezentovat a komercializovat své nápady a inovace. Do praxe i povědomí se tak dostávají třeba letošní vítězové, mezi které patří například

  • mobilní aplikaci ZÁCHRANKA usnadňující lokalizaci volajícího,
  • společnost EcoFuel Laboratories s.r.o. za vývoj nového kmene mikrořasy,
  • společnost Volter s.r.o. a jejich multifunkční hybrid sportovního kočárku a zdravotního vozíku třídy I. xRover.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.