Podnikání / Zpravodajství/[Srpen 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Srpen 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Srpen 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
31. 08. 2016
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se2
[Srpen 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Legislativní změny pro podnikatele nejsou zdaleka u konce, maloobchod v červnu mírně zpomalil růst a daňová kontrola může nyní přijít od kteréhokoliv finančního úřadu v republice. Přesto nové firmy přibývají stále rychlejším tempem. Přečtěte si souhrn srpnových událostí v podnikatelské sféře.

MonthlyReport_Money_08

1. 5 legislativních změn pro podnikatele, které začnou platit ještě letos

Letošní rok byl na změny v zákonech týkajících se firem bohatý. Ještě ale nejsme u konce. Server podnikatel.cz přináší 5 legislativních změn, které podnikatele čekají ještě do konce roku.

První novinka u kontrolních hlášení je už účinná. Podle serveru aktuálně.cz novela umožňuje prominout pokuty v pevné výši 10, 30 a 50 tisíc Kč v případě, že firma neposkytla hlášení s ospravedlnitelných důvodů. Zároveň se prodlužuje reakční lhůta po výzvě finančního úřadu.

2. Maloobchod v červnu zpomalil. E-shopy nadále rostou

Tržby v maloobchodě v červnu meziročně vzrostly o 6,2 %. V porovnání s květnovým růstem 7,5 je to pokles. Po zohlednění kalendářních vlivů ale rostly nejrychleji v tomto roce. Celkově za první polovinu roku zaznamenaly tržby v maloobchodě růst 6,5 %, informoval o tom server iHNed.cz.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka se tak potvrzuje předpoklad, že spotřeba domácností bude letos tahounem domácího růstu. Nejrychleji dlouhodobě roste internetový a zásilkový prodej. Jeho objem se v červnu zvýšil o 22,3 %. Kompletní údaje za červen najdete na webu Čekého statistického úřadu.

3. Daňová kontrola může přijít odkudkoliv. Končí místní působnost berňáků

Firmu se sídlem v Praze může nově zkontrolovat třeba ostravský finanční úřad. Web podnikatel.cz informuje o tom, že účinnosti nabyla novela zákona o finanční správě ČR, která ruší striktně místní působení jednotlivých finančních a celních úřadů.

Pro účely provádění vyhledávací činnosti a kontrolních postupů mají tak všechny finanční a celní úřady celostátní působnost. Vedení daňového řízení včetně stanovení daně a další činnosti zůstávají v místní působnosti. Změna by měla přinést lepší výsledky především u daně z přidané hodnoty, kde současná pravidla kontroly výrazně omezují.

4. Přibylo rekordní množství nových firem

V první polovině roku 2016 vzniklo podle serveru bussinessinfo.cz nejvíce firem za posledních 9 let. Podle výpočtů poradenské společnosti Bisnode v prvním pololetí vzniklo 13 731 firem, což je více než v předkrizovém roce 2007. Téměř polovina nových firem sídlí v Praze. Na druhém a třetím místě jsou s výrazným odstupem Brno a Ostrava.

Drtivá většina nových i existujících firem jsou společnosti s ručením omezeným. Akciovky jsou na ústupu. „Klesající zájem podnikatelů o akciové společnosti souvisí se zákazem anonymních akcií a vyšší kapitálovou náročností při založené firmy,“ říká Petra Štěpánová z Bisnode. Na webu společnosti najdete kompletní statistiky i za minulé roky.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.