Od tvůrců úspěšného účetního programu

Podnikání / Zpravodajství/[Srpen 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Srpen 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Srpen 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
[Srpen 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Legislativní změny pro podnikatele nejsou zdaleka u konce, maloobchod v červnu mírně zpomalil růst a daňová kontrola může nyní přijít od kteréhokoliv finančního úřadu v republice. Přesto nové firmy přibývají stále rychlejším tempem. Přečtěte si souhrn srpnových událostí v podnikatelské sféře.

MonthlyReport_Money_08

1. 5 legislativních změn pro podnikatele, které začnou platit ještě letos

Letošní rok byl na změny v zákonech týkajících se firem bohatý. Ještě ale nejsme u konce. Server podnikatel.cz přináší 5 legislativních změn, které podnikatele čekají ještě do konce roku.

První novinka u kontrolních hlášení je už účinná. Podle serveru aktuálně.cz novela umožňuje prominout pokuty v pevné výši 10, 30 a 50 tisíc Kč v případě, že firma neposkytla hlášení s ospravedlnitelných důvodů. Zároveň se prodlužuje reakční lhůta po výzvě finančního úřadu.

2. Maloobchod v červnu zpomalil. E-shopy nadále rostou

Tržby v maloobchodě v červnu meziročně vzrostly o 6,2 %. V porovnání s květnovým růstem 7,5 je to pokles. Po zohlednění kalendářních vlivů ale rostly nejrychleji v tomto roce. Celkově za první polovinu roku zaznamenaly tržby v maloobchodě růst 6,5 %, informoval o tom server iHNed.cz.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka se tak potvrzuje předpoklad, že spotřeba domácností bude letos tahounem domácího růstu. Nejrychleji dlouhodobě roste internetový a zásilkový prodej. Jeho objem se v červnu zvýšil o 22,3 %. Kompletní údaje za červen najdete na webu Čekého statistického úřadu.

3. Daňová kontrola může přijít odkudkoliv. Končí místní působnost berňáků

Firmu se sídlem v Praze může nově zkontrolovat třeba ostravský finanční úřad. Web podnikatel.cz informuje o tom, že účinnosti nabyla novela zákona o finanční správě ČR, která ruší striktně místní působení jednotlivých finančních a celních úřadů.

Pro účely provádění vyhledávací činnosti a kontrolních postupů mají tak všechny finanční a celní úřady celostátní působnost. Vedení daňového řízení včetně stanovení daně a další činnosti zůstávají v místní působnosti. Změna by měla přinést lepší výsledky především u daně z přidané hodnoty, kde současná pravidla kontroly výrazně omezují.

4. Přibylo rekordní množství nových firem

V první polovině roku 2016 vzniklo podle serveru bussinessinfo.cz nejvíce firem za posledních 9 let. Podle výpočtů poradenské společnosti Bisnode v prvním pololetí vzniklo 13 731 firem, což je více než v předkrizovém roce 2007. Téměř polovina nových firem sídlí v Praze. Na druhém a třetím místě jsou s výrazným odstupem Brno a Ostrava.

Drtivá většina nových i existujících firem jsou společnosti s ručením omezeným. Akciovky jsou na ústupu. „Klesající zájem podnikatelů o akciové společnosti souvisí se zákazem anonymních akcií a vyšší kapitálovou náročností při založené firmy,“ říká Petra Štěpánová z Bisnode. Na webu společnosti najdete kompletní statistiky i za minulé roky.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

blank Ano
blank Ne
blank

Sledujte podobné články na naší

Facebookové stránce

Komunita samostatných účetních

Přidejte se zdarma

Přidejte se
do největší komunity samostatných účetních

blankVýhody
blank