Podnikání / Zpravodajství/[Únor 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Únor 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Únor 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
05. 03. 2021
Doba čtení3 minuty čtení
[Únor 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Obsah

  Vláda schválila nový kompenzační bonus pro podnikatele, Finanční správa spustila on-line finanční úřad a stát přispěje na tvorbu sdílených pracovních míst. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

  1. Vláda schválila nový kompenzační bonus, podnikatelé získají 1 000 Kč denně

  Vláda v polovině měsíce schválila nový kompenzační bonus pro OSVČ a společnosti s ručením omezeným, který nebude vázaný na nouzový stav. Podle serveru Podnikatel.cz se kompenzační bonus zvýší z dosavadních 500 Kč denně na 1 000 Kč denně. Aby však měli podnikatelé na kompenzační bonus nárok, musí prokázat propad příjmů vyšší než 50 %.

  Podle webu iRozhlas.cz chce také ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček předložit první březnový týden návrh na plošný kompenzační program, který pokryje i firmy, kterým vláda přímo neomezila podnikání, ale přesto se jim kvůli koronaviru propadly příjmy.

  2. V lednu 2021 vzniklo přes 2 tisíce firem, ale zároveň rekordní množství zaniklo

  V České republice založili podnikatelé letos v lednu i přes nelehkou dobu 2 413 obchodních společností, což je oproti loňskému roku o 11 % méně. Web Podnikatel.cz také uvádí, že v lednu 1 336 obchodních společností zaniklo, což je oproti loňsku o 5 % více. 

  Magazín Forbes přináší také bilanci za celý loňský rok. V roce 2020 zaniklo v Česku zhruba 15 500 firem, což je o 450 více než v roce 2019. Na zániku firem se tak pandemie prozatím nijak výrazně nepodepsala. Přírůstek nových firem byl však nejnižší od roku 2016.

  3. Stát nabízí příspěvek na podporu sdílených pracovních míst

  Ministerstvo práce a sociálních věcí spustilo podporu sdílených pracovních míst – tedy pracovních pozic, na kterých se střídá více zaměstnanců s kratšími úvazky. Podle serveru e15.cz tím chce stát mimo jiné usnadnit vstup na trh práce lidem nad 60 let, rodičům, absolventům nebo zdravotně postiženým.

  Novinky.cz vysvětlují, že zaměstnavatelé, kteří sdílené místo zavedou, mohou od února dostávat od státu příspěvek až 14 600 Kč měsíčně po dobu až 6 měsíců za každou pozici, o kterou se rozdělí více pracovníků. Stát na projekt alokoval 262 milionů korun, což v maximální míře pokryje až 3 tisíce sdílených míst.

  4. Finanční správa spustila on-line finanční úřad

  Finanční správa spustila 28. února pilotní provoz on-line finančního úřadu MOJE daně. Ministerstvo financí v tiskové zprávě slibuje, že nový portál nabídne lidem moderní a jednoduché prostředí k řešení daňových povinností.

  Podle informací webu Podnikatel.cz umožní portál MOJE daně podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob, dani z nemovitosti i silniční dani. Ministerstvo financí dokonce umožnilo podat zmíněná přiznání přes portál MOJE daně až do 3. května.

  5. Obchodníci v Česku budou moci přijímat platby kartou mobilem

  Obchodníci a poskytovatelé služeb v Česku budou jako jedni z prvních v Evropě přijímat platby kartou mobilem. Podle serveru Novinky.cz umožňuje nová technologie proměnu smartphonu v platební terminál pro přijímání karet. Novinka reaguje na zvýšený zájem lidí o platby kartou kvůli koronaviru.

  V počtu transakcí pomocí platebních karet bylo Česko v rámci Evropy dlouhodobě v popředí, ale v roce 2020 trend kvůli pandemii ještě více více vzrostl. Podle serveru Měšec.cz takto provedli v roce 2019 Češi v kamenných obchodech 1,322 miliard transakcí, zatímco v roce 2020 už to bylo 1,516 miliard.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.
  Vyzkoušet zdarma
  Zavřít reklamu
  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.