Podnikání / Zpravodajství/[Září 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50% končí za:
dnů
hod.
min.
Akce -50 %

[Září 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Září 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
04. 10. 2016
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Září 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Většina e-shopů se k zákazníkům nechová férově. Zaměstnancům rostou platy, ale pokud si chtějí vydělané koruny směnit za eura, ještě nějakou dobu si kvůli intervencím ČNB připlatí. V rámci zářijových novinek si přečtěte i chystané změny zákonů pro zaměstnavatele.

monthlyreport_money_09

1. Většina e-shopů podle ČOI používá nekalé praktiky

Jak uvádí internetová verze Hospodářských novin, Česká obchodní inspekce provedla ve druhém čtvrtletí 317 kontrol e-shopů a porušení předpisů zjistili ve 272 případech. To je více než 85 %. Většina z provinilých používala nekalé a klamavé obchodní praktiky. Obchodníkům ČOI vyměřila pokuty celkem za 1,5 milionu korun.

Server Podnikatel.cz přidává informaci, že nejvíce problémové e-shopy jsou podle kontrol v Plzeňském a Karlovarském kraji. Nejférovější internetoví obchodníci jsou naopak v Praze.

2. Konec intervencí ČNB je v nedohlednu

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok podle serveru iDNES.cz prohlásil, že neukončí devizové intervence před druhým čtvrtletím roku 2017. Bankéři tak minimálně do příštího léta budou uměle oslabovat korunu tak, aby výrazně nepřekročila hranici 27 Kč za euro.

Důvodů je několik. Jedním z nich je pumpování peněz do ekonomiky Evropskou centrální bankou. Pokud bude nadále pokračovat, znamená, to že se evropskému hospodářství nevede příliš dobře a vytoužená inflace kolem 2 % je v nedohlednu. Přečtěte si oficiální prohlášení bankovní rady.

3. Průměrný plat meziročně vzrostl o 1019 Kč

iDnes.cz informuje, že mzda se v České republice za uplynulý rok zvedla o 3,7 % (po odečtení inflace) a dosáhla tak na 27 297 Kč. Platy nahoru tlačil především nedostatek kvalifikovaných pracovních sil.

Více o platových podmínkách v ČR vypovídá tzv. medián, který ukazuje mzdu “prostředního zaměstnance”. Tato hodnota je tak očištěna od extrémů. Ve druhém čtvrtletí byl medián podle Českého statistického úřadu 23 047 Kč, což je 4,5% nárůst.

4. V roce 2017 čeká zaměstnavatele řada legislativních novinek

Server Podnikatel.cz připravil souhrn všech chystaných změn v zákonech týkajících se vztahu zaměstnavatel – zaměstnanec. Kromě očekávaného zvýšení minimální mzdy se očekávají i další důležité změny.

Novela zákoníku práce mimo jiné upraví institut vrcholových řídících zaměstnanců, nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu nebo třeba dohody konané mimo pracovní poměr. Další novinkou bude, že podle zákona o nemocenském pojištění nebude zaměstnavatel nadále povinen platit náhradu mzdy za první tři dny nemoci. Změny čekají i zákon o daních z příjmů, tou největší bude rozšíření příjmů zdaněných srážkovou daní.

5. K EET se přihlásilo pouze asi 10 % podnikatelů

Podle serveru iHNED.cz si o přihlašovací údaje k elektronické evidenci tržeb zatím zažádalo pouze 4 600 živnostníků. EET se přitom týká zhruba desetinásobného počtu.Registrační údaje přiděluje finanční správa od 1. září.

Většina podnikatelů tedy zatím vyčkává. Jak ale píše server Podnikatel.cz, čekání se nemusí vyplatit. Mohou nastat komplikace a nejasnosti nebo nečekané problémy třeba s připojením k internetu. Podnikatelé si svou připravenost budou moci ověřit v testovacím provozu od 1. listopadu. Je tedy vhodné se do té doby vybavit potřebnou technikou a softwarem.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50%
platí pouze
do 2.8.2024
Money S3 -50%
Zavřít reklamu
Money S3 v akci se slevou 50%
Akce platí pouze do 31.7.2023.