Aktuální informace k současné situaci – naše služby  |změny pro podnikatele

[Leden 2019] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Solitea Česká republika, a.s. | 01. 02. 2019

Loni v Česku zaniklo nejvíc firem v historii, více než polovina podniků nezveřejňuje výsledky svého hospodaření a EET vyneslo loni státu 12,3 miliardy korun. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

1. Loni v Česku zaniklo nejvíc firem v historii

Počty zaniklých, ale i nově vzniklých firem trhaly v loňském roce rekordy. Jak informoval server iHned.cz, v Česku v roce 2018 zaniklo přes 13 tisíc obchodních společností, a to především z oblasti obchodu. Vyplývá to z údajů analytické společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Portál podnikatel.cz však dodává, že současně vzniklo přes 31 tisíc nových firem. To je druhý nejvyšší počet v historii. Nejvíce nových obchodních společností se zrodilo ve vědeckých a technických oborech nebo obchodu.

2. Statisíce firem nezveřejňují účetní uzávěrky

České firmy dlouhodobě porušují povinnost zveřejňovat výsledky svého hospodaření. Podle aktuálně.cz za rok 2017 nezveřejnilo uzávěrku 68 % firem, za rok 2016 to bylo 60 %. Téměř 300 tisíc firem pak nezveřejnilo uzávěrku ani za jeden z těchto roků.

Data za loňský rok budou podle odhadů CRIF podobná. V případě schválení novely Zákona o obchodních korporacích bude takovým firmám hrozit zrušení. Uvedl to server businessinfo.cz.

3. EET přineslo loni státu výnos 12,3 miliardy korun

Ministerstvo financí v lednu bilancovalo výsledky elektronické evidence tržeb po dvou letech od jejího spuštění. Jak informoval server iHned.cz, podle ministryně Aleny Schillerové přineslo EET v roce 2018 do veřejného rozpočtu výnos celkem 12,3 miliardy korun. To je zhruba o 600 milionů víc, než ministerstvo financí odhadovalo loni v září. Ve srovnání s rokem 2017 se loňský přínos EET zvýšil o 4,4 miliardy korun.

České noviny doplnily, že loni stát na daních díky EET vybral navíc 9,5 miliardy korun, v roce 2017 pak 5,7 miliardy korun. Podle ministryně má ale elektronická evidence tržeb pozitivní vliv i na výběr sociálního a zdravotního pojištění nebo na výběr daní z mezd – narovnaly se totiž podmínky a ubylo vyplácení nezdaněných odměn za práci.

4. Česká republika podala požádala EU o plošný reverse-charge

Česko poslalo v lednu Evropské komisi žádost, aby mohlo zavést takzvaný plošný reverse-charge – systém přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty. Informovaly o tom České noviny. Systém je založený na tom, že povinnost přiznat DPH se přesouvá z plátce plnění (dodavatele) na příjemce (odběratele). Tím mizí riziko karuselového podvodu.

Podle portálu podnikatel.cz podléhají zmíněnému režimu veškerá zdanitelná plnění u zboží a služeb u transakcí nad zhruba 450 tisíc korun. Ministerstvo financí na zavedení podobného systému pracuje asi 5 let. Nyní předpokládá, že by se opatření mohlo zavést v červenci roku 2020.

5. Tržby tuzemských e-shopů stouply loni na 135 miliard korun

Rekordní byly v loňském roce také české e-shopy – podle serveru E15.cz stouply tržby internetových obchodů meziročně o 17 % na 135 miliard korun. Nejvíc Češi v e-shopech utráceli za přenosnou elektroniku, audio zboží nebo počítače. Stále častěji také přes internet nakupují jídlo – meziročně tržby e-shopů s potravinami stouply o 52 %.

Portál iHned.cz doplnil, že vedle tržeb roste i samotný počet internetových obchodů. Jen loni jich v Česku přibylo více než 3 tisíce. V současnosti jich je 43 500.

Štítky článku

Měsíční přehledy

Manuál pro EET

Nejhledanější

DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění

Oblíbené články

Daňový kalendář

01. 06. 2020
Splatnost 1. splátky daně (poplatníci s daní vyšší než 5 000 Kč s výjimkou poplatníků provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb)
01. 06. 2020
Splatnost celé daně (poplatníci s výší daně do 5 000 Kč včetně)
01. 06. 2020
Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
Další termíny

Slovník pojmů

eBook plný rad z praxe

Jak vybrat účetní systém

ebook-img

Informace k současné situaci

V souvislosti se šířením onemocnění COVID-19 jsme přijali potřebná interní opatření k eliminaci možné nákazy, a tak většina našich zaměstnanců v současnosti pracuje z domu.

Chceme vás však ujistit, že naše služby držíme na stejné úrovni, na jakou jste zvyklí. To se nezmění ani v případě, že by opatření vlády trvalo delší dobu. Zákaznická podpora našich produktů bude fungovat beze změn. Každý všední den budou naši konzultanti od 8 do 17 hodin vyřizovat Vaše telefonické i písemné dotazy na:

Na linkách zákaznické podpory Money S3 a Prodejna SQL jsme připraveni vám poradit se všemi změnami v podnikatelském prostředí, které souvisejí s opatřeními vlády. Aktuální opatření sledujeme každý den.

Aktuální informace k současné situaci vám budeme přinášet také na našem blogu.