Rady a tipy ze zákaznické podpory: jak na účetní závěrky a vytváření mezd v novém roce

Solitea Česká republika | 04. 02. 2019

V únoru a březnu se naši uživatelé nejčastěji obrací na zákaznickou podporu s dotazy ohledně mezd a účetnictví. Proto naši konzultanti připravili tento článek, ve kterém vám krok za krokem vysvětlí, jak v Money S3 vytvoříte v novém roce mzdy a jak vyhotovíte účetní závěrku.

„Přichystali jsme pro vás několik tipů z naší zákaznické podpory, které se snaží zodpovědět nejčastější dotazy, se kterými se na nás obracíte v prvních měsících nového roku.“

Ivan Zelenák
ředitel zákaznické podpory

Co mám udělat pro to, abych v novém roce mohl/a vytvářet mzdy?

Stačí vám dva jednoduché kroky:

  1. Přesvědčte se, že máte aktivní službu Podpora a Aktualizace, aby váš systém pracoval s aktuální mzdovou legislativou, která je obsažena ve verzi 19.100 a vyšších. Po aktualizaci se automaticky provede synchronizace účetních konstant. Někteří uživatelé mají tuto funkci kvůli nastavení přístupových práv vypnutou, proto ověřte, zda máte synchronizaci zapnutou, případně proveďte synchronizaci účetních konstant ručně na kartě Nástroje.
  2. Založte nové mzdové období, do kterého zaměstnancům převedete zůstatek loňské dovolené. Zároveň zaměstnancům nastavte aktuální nárok na dovolenou.

Pro pracovníky mzdového a personálního oddělení pravidelně pořádáme školení Personalistika a mzdy. Aktuální termíny naleznete na našem webu.

TIP: Pro samotné vytváření mezd nemusíte mít založený účetní rok 2019.

Jak jednoduše nastavit mzdy pro letošní rok zjistíte v našem videonávodu.

Jak vyřídím nezbytné závěrkové operace?

S účetní závěrkou začněte na kartě Účetnictví / Závěrkové operace. V okně Uzavření roku na vás čeká pět tlačítek, která vám s jednotlivými kroky pomohou.

  • Nejprve klikněte na tlačítko Přecenit u prvního a druhého bodu. Pokud používáte cizí měny, dojde k přecenění bankovních účtů, pokladen, pohledávek a závazků na koruny. Přecenění musíte provést dříve, než začnete zpracovávat lednový bankovní výpis.
  • Poté stiskněte tlačítko Převod u třetího bodu. Dojde k převodu DPH z faktur zaúčtovaných v loňském roce, u kterých se však DPH nárokuje teprve v lednu nebo v prvním čtvrtletí. Tuto funkci můžete provádět opakovaně i před provedením uzávěrky.
  • Jakmile budete mít všechny nezbytné doklady zapracované, můžete přejít k tvorbě přiznání k dani z příjmů. Pokud ho budete tvořit v Money S3, najdete ho na kartě Účetnictví / Závěrkové operace. Až budete mít přiznání hotové, zjistíte svůj hospodářský výsledek a daň.
  • Hospodářský výsledek a vypočítanou daň si zaúčtujte a poté daňové přiznání přes datovou schránku odešlete na finanční úřad.
  • Nyní můžete v okně Uzavření roku kliknout na tlačítko Provést závěrku. Program automaticky uzavře rozvahové a výsledkové účty a dopočítá hospodářský výsledek.
  • Následuje poslední operace v minulém účetním roce. Stiskněte tlačítko Navést stavy v pátém bodě a program automaticky převede konečné stavy ze závěrečné rozvahy jako počáteční stavy do vámi zvoleného nového účetního roku.

POZOR: Před stisknutím tlačítka Navést stavy si zkontrolujte správnou účtovou osnovu. Musíte mít totožný účet a účet pro převod zůstatku. V opačném případě hrozí, že se vám zůstatek převede jinam, než zamýšlíte.

Nesedí mi zaokrouhlení v účetních výkazech pro obchodní rejstřík. Co s tím?

Účetní výkazy se do obchodního rejstříku běžně posílají zaokrouhlené na tisíce. Pokud si je v této podobě vytisknete, program částky zaokrouhlí automaticky. Proto si před odesláním finančnímu úřadu nebo do obchodního rejstříku vytiskněte účetní výkazy v korunách i v tisících a vzájemně je porovnejte. Veškeré nepřesnosti můžete následně v Money ručně upravit.

  • Byly tyto informace užitečné?
  • AnoNe

Nejhledanější

DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění

Oblíbené články

Daňový kalendář

21. 10. 2019
Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 10. 2019
Daňové přiznání k uplatnění nároku na vrácení spotřební daně například z topných olejů a ostatních (technických) benzinů za září 2019 (pokud vznikl nárok)
25. 10. 2019
Daňové přiznání a splatnost daně za 3. čtvrtletí a za září 2019
Další termíny

Slovník pojmů

eBook plný rad z praxe

Jak vybrat účetní systém

ebook-img