Aktuální informace k současné situaci – naše služby  |změny pro podnikatele

[Říjen 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Solitea Česká republika, a.s. | 02. 11. 2016

E-shopů mírně ubývá, ale roste jim obrat. Po Novém roce se výrazně zvýší minimální mzda. Navzdory snaze vlády klesá export do Číny a čeští hospodští už vymýšlí kličky, kterými obejdou EET. Přečtěte si, co se v říjnu událo ve světě malých a středních firem.

monthlyreport_money_10

1. Chcete si ukrojit kus z e-shopového koláče? Optimalizujte pro mobily

Jak si můžete přečíst na serveru Podnikatel.cz, odhadovaný obrat všech českých e-shopů je téměř 100 miliard Kč. To je meziroční nárůst o 19 %. Počet e-shopů se však zároveň snížil o 2 % na 36 200. Ukazuje se také, že úspěšný e-shop musí umožnit bezproblémový nákup přes mobilní telefon. Podíl návštěv z mobilu je 36 %.

Ředitel Heureky Tomáš Braverman na serveru ihned.cz říká, že vysoký obrat za celý rok táhnou hlavně Vánoce. O svátcích totiž nakupují on-line i lidé, kteří e-shopy běžně nenavštěvují. Internetovým prodejům stále vládne elektronika, ale v poslední době zaznamenává rychlý nárůst zejména oblečení a jídlo.

2. Vyplácíte zaměstnancům minimální mzdu? Připravte si o 1 100 Kč více

Vláda schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí Marksové a od ledna 2017 se zvýší minimální mzda ze současných 9 900 Kč na 11 000 Kč. Současně s minimální mzdou se zvedne i zaručená mzda, která chrání zaměstnance před příliš nízkými mzdami za složitou práci. Práce jsou rozděleny do osmi kategorií podle náročnosti. Podívejte se na přehlednou tabulku.

Vláda postupně naplňuje svůj záměr, dostat minimální mzdu na úroveň 40 % průměrné mzdy v ČR. V roce 2017 bude dosáhne podle odhadů na 38,2 %. Zvýšení ministryně Marksová zdůvodňuje rovněž tím, že je potřeba motivovat lidi k práci a že nižší mzdu mají v Evropě pouze v několika státech.

3. Přes snahu vlády klesá zájem o export do Číny

Určitě jste zaznamenali politické napětí způsobené snahou vlády a prezidenta udržet dobré obchodní vztahy s Čínou. Podle exportního výzkumu společnosti DHL však tato snaha příliš neoslovuje exportéry. Pouze jeden ze sta vývozců považuje Čínu za zajímavou destinaci pro své výrobky a zájem o export do Číny vytrvale klesá.

Podle webu Českého rozhlasu se zlepšování česko-čínských vztahů zatím projevuje především na importu. Na významnější investice se však zatím stále čeká.

4. Majitelé hospod a restaurací se učí obcházet EET

Pokud hostinští načepují pivo do kelímku místo skleněného půllitru a jídlo servírují na papírový tácek místo talíře, vztahuje se na ně výjimka až do roku 2018. Půjde totiž o dodání zboží a nikoliv stravovací službu. Někteří obchodníci už tak plánují, jak podobným způsobem obejít povinnost evidování tržeb.

Druhou možností pro hospodské a restauratéry je tisknout vouchery na tzv. zážitkové pobyty s obědem, který následně bude hostům prodávat jiný podnikatel, na kterého se EET nevztahuje.

Štítky článku

Měsíční přehledy

Manuál pro EET

Nejhledanější

DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění

Oblíbené články

Daňový kalendář

09. 04. 2020
Splatnost daně za únor 2020 (mimo spotřební daň z lihu)
15. 04. 2020
Záloha na daň za 1. čtvrtletí 2020
20. 04. 2020
Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
Další termíny

Slovník pojmů

eBook plný rad z praxe

Jak vybrat účetní systém

ebook-img

Informace k současné situaci

V souvislosti se šířením onemocnění COVID-19 jsme přijali potřebná interní opatření k eliminaci možné nákazy, a tak většina našich zaměstnanců v současnosti pracuje z domu.

Chceme vás však ujistit, že naše služby držíme na stejné úrovni, na jakou jste zvyklí. To se nezmění ani v případě, že by opatření vlády trvalo delší dobu. Zákaznická podpora našich produktů bude fungovat beze změn. Každý všední den budou naši konzultanti od 8 do 17 hodin vyřizovat Vaše telefonické i písemné dotazy na:

Na linkách zákaznické podpory Money S3 a Prodejna SQL jsme připraveni vám poradit se všemi změnami v podnikatelském prostředí, které souvisejí s opatřeními vlády. Aktuální opatření sledujeme každý den.

Aktuální informace k současné situaci vám budeme přinášet také na našem blogu.