Podnikání / Zpravodajství/[Květen 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Květen 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Květen 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
08. 06. 2017
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Květen 2017] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Bannery_kalendare_Money_FB_05

1.  V e-shopech už se platí kartou častěji než na dobírku

Bezhotovostní platba v průzkumu Asociace pro elektronickou komerci (APEK) poprvé předhonila dobírku. Z dotázaných 29 % uvedlo, že internetové nákupy platí nejčastěji debetní nebo kreditní kartou. Jak se dočtete na serveru iHned.cz, dobírku upřednosťnuje už pouze 26 % oslovených.

Ještě před pěti lety přitom dobírku preferovali 4 z 10 zákazníků a kartou platilo jen 14 %. Lidé totiž začali e-shopům více důvěřovat, platit kartou si zvykají i starší obyvatelé. Bezhotovostní platby jsou výhodné i pro obchodníky, kteří mají peníze na účtu předem. Asociace provedla tento výzkum už počtvrté.

2.   Nastartujte svůj byznys s vládním programem EXPANZE

Server Businessinfo píše, že Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) přichystalo pro malé a střední podnikatele bezúročné úvěry. Žádat můžete od 1. června 2017 až do března 2019 na všech pobočkách ČMZRB.

Expanze je součástí operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a na podporu je vyčleněno 8,8 miliard korun. Úvěry budou v rozmezí 2 – 45 milionů korun a mohou mít až 7letou splatnost s možností odkladu. Podnikatelé z okresů s vyšší nezaměstnaností navíc získají i příspěvek na úhradu úroků z komerčního úvěru. Více se dočtete na stránkách CMZRB.

3.  Novela zákoníku práce se do konce roku spíš nestihne

Přestože je účinnost novely stanovena aktuálně na 1. července, Podnikatel.cz informuje, že se počítá s dalším odkladem, pravděpodobně až na rok 2018. Máte tak více času připravit se například na:

  • zavedení institutu vrcholových řídících zaměstnanců,
  • zrušení povinnosti nebo možnosti zaměstnavatele jednostranně převést zaměstnance na jinou práci,
  • nové podmínky pro dohody konané mimo pracovní poměr,
  • úpravu srážek ze mzdy,
  • změny v dovolených a home office
  • a další.

4.  Novinky v EET: mění se metodika, vybírají se pokuty a chystá se Účtenkovka ale i žaloba proti Babišovi.

Poprvé od zavedení EET se změnila metodika, dosud docházelo jen k zpřesněním. Nejdůležitější novinkou je výslovný zákaz poplatku za vystavení účtenky. Více si přečtěte na našem blogu.

Ne všichni poctivě evidují, a tak už ministerstvo financí vybralo podle Hospodářských novin za celé fungování EET na pokutách více než 2 miliony korun. Úředníci za sebou mají 30 tisíc kontrol, při kterých našli 5 tisíc nedostatků. Nejčastějším prohřeškem bylo nevydání účtenky. Aby zákazníci častěji papírky s kódem vyžadovaly, chystá se účtenková loterie o hlavní cenu milion korun. Ministr financí Ivan Pilný oznámil, že Účtenkovka začne 1. listopadu.

Někteří podnikatelé ale stále boj proti EET nevzdávají. Iniciativa Radostné Česko bez EET chce u soudu prokázat, že Andrej Babiš v řadě tvrzení o EET veřejnosti lhal.

5.  Od 1. června platí zákaz kouření v restauracích

Příznivci nikotinu mají smůlu. Od začátku června si v českých hospodách a restauracích nezapálí. Podnikatelé v pohostinství musí nově vyvěsit ceduli s nápisem „kouření zakázáno“. Pokud si někdo z hostů i tak zapálí, mají povinnost vyzvat ho k uhasení cigarety nebo opuštění podniku.

Po 90 dní od 1. června se však nemusí bát pokut. Ministerstvo zdravotnictví totiž slíbilo dobu hájení.

Po této době už ale hrozí sankce. Za nevyzvání 50 000 Kč, za absenci cedule 10 000 Kč a samotným kuřákům 5 000 Kč. Součástí protikuřáckého zákona je navíc i omezení prodeje alkoholických nápojů – například v pojízdných prodejnách. Více čtěte na Podnikatel.cz.

Info: Víte, jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou? Na debetní kartě disponujete pouze svými penězi, které máte na osobním bankovním účtu, zatímco v případě kreditní karty disponujete penězi půjčenými bankou, a to až do výše sjednaného limitu. Výdaje na kreditní kartě musíte splatit k určitému datu.
Zdroj: https://epujcka.cz/kreditni-karty/

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.