Skrýt menu
Skrýt formulář

Návod, jak si jednoduše spočítáte čistou mzdu

Solitea, a.s. | 05. 08. 2019

Proč je mezi čistou a hrubou mzdou rozdíl několika tisíců korun? A proč mohou mít dva zaměstnanci se stejnou hrubou mzdou odlišnou čistou výplatu? Přečtěte si, co všechno každý měsíc odvádíte a jak svou čistou mzdu spočítáte.

Začněte od superhrubé mzdy

Celková částka, kterou za vás zaměstnavatel platí, se nazývá superhrubá mzda.

Z této částky za vás zaměstnavatel odvádí 25 % na sociálním pojištění a 9 % na zdravotním pojištění. Po odečtení těchto odvodů vzniká hrubá mzda.

Svou superhrubou mzdu zjistíte nahlédnutím na výplatní pásku nebo jednoduše vynásobením hrubé mzdy koeficientem 1,34 (který představuje zmíněných 34 %). Například při platu 30 000 Kč hrubého je superhrubá mzda 40 200 Kč.

Odvody se skrývají v hrubé mzdě

Při domlouvání pracovního úvazku se budete zřejmě bavit o výplatě bez odvodů zaměstnavatele, tedy o takzvané hrubé mzdě. V ní už jsou zahrnuté jen částky, které z platu hradíte vy sami, a to:

 • sociální a zdravotní pojištění
 • a daň (z příjmů, případně solidární).

Zdravotní a sociální pojištění vám totiž neplatí jen zaměstnavatel, ale navíc i vy. Oba však přispíváte jinou částkou. Zaměstnanci na sociální pojištění hradí 6,5 % a na zdravotní pojištění 4,5 % hrubé mzdy.

Zdravotní pojištění jde vaší pojišťovně a kryjí se z něj zdravotní úkony. V sociálním pojištění se schovává více položek – důchodové pojištění, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a nemocenské pojištění. Díky tomu v případě nečekané pracovní neschopnosti dostanete nemocenský příspěvek, a také si ze sociálního pojištění platíte na svůj budoucí důchod.

Dále z hrubé mzdy odvádíte také daně. Základní, 15 % daň z příjmu se vypočítává ze základu daně, který u zaměstnanců představuje superhrubá mzda. Při výplatě 30 000 Kč hrubého je tedy daň z příjmu 6 030 Kč (15 % ze superhrubé mzdy 40 200 Kč).

Pokud je vaše výplata mimořádně vysoká, třeba kvůli prémiím nebo odstupnému, můžete ještě zaplatit solidární daň. Tato daň se strhne rovnou na vaší výplatní pásce.

Limit pro solidární daň v roce 2019 je 130 796 Kč hrubého. Cokoli nad tuto částku se zdaní 7 % navíc. Tyto peníze ale můžete získat zpátky, pokud vaše celkové roční příjmy nepřesahují 1 569 552 Kč hrubého. V takovém případě požádejte zaměstnavatele o roční zúčtování daně a nechte si peníze zpět vyplatit.

Výši odvedené daně snižují měsíční slevy

Alespoň jedna dobrá zpráva: výši daně můžete srazit díky daňovým slevám. Na daňové slevy má nárok každý zaměstnanec, někteří jich ale dostanou více než jiní, proto se čistá mzda liší i u zaměstnanců se stejnou hrubou mzdou.

Jaké daňové slevy můžete uplatnit na jednu měsíční výplatu:

 • základní sleva na poplatníka 2 070 Kč,
 • pracující student 335 Kč,
 • invalidita 1. nebo 2. stupně 210 Kč,
 • invalidita 3. stupně 420 Kč,
 • ZTP/P 1 345 Kč.

Pokud máte děti, můžete si odečíst ještě daňové zvýhodnění na dítě a to až do jeho 26 let. Daňové zvýhodnění se liší podle toho, kolik dětí máte:

 • na první dítě 1 267 Kč měsíčně,
 • na druhé dítě 1 617 Kč měsíčně,
 • na třetí a každé další dítě 2 017 Kč měsíčně
 • a u děti se ZTP/P je částka vždy dvakrát vyšší.

Zvýhodnění uplatníte tak, že přinesete rodný list dítěte mzdové účetní. Může to však udělat jenom jeden z rodičů.

Pokud vaše daňová zvýhodnění na dítě převýší vypočtenou daň, částka se vám dorovná bonusem. Bonus má ale svůj roční strop 60 300 Kč a získáte ho jen při výdělku, který přesahuje šestinásobek minimální mzdy za uplynulý rok. Za rok 2019 si tedy musíte vydělat alespoň přes 80 100 Kč hrubého (tedy 6 675 Kč měsíčně).

Po všech těchto odvodech, vypočítaných daních a uplatnění daňových slev konečně vychází čistá mzda, tedy částka, kterou v daném měsíci opravdu dostanete. Ať už na účet, nebo na ruku.

Příklad výpočtu čisté mzdy

Karel je otec dvou dětí. Pořád ještě studuje, u toho ale pracuje na plný úvazek v továrně na hračky. Jeho měsíční plat je 30 000 Kč hrubého. Kolik dostává čistého?

 1. Zjistí svou superhrubou mzdu. Aby Karel zjistil výši všech odvodů, spočítá si svou superhrubou mzdu vynásobením hrubé částky (30 000) číslem 1,34. Superhrubá mzda mu vychází 40 200 Kč.
 2. Vypočítá si odvody na pojistném. Zdravotní pojištění představuje 4,5 % a sociální pojištění 6,5 % z hrubé mzdy. To znamená 1 350 Kč a 1 950 Kč. Karel celkem na pojištění zaplatí 3 300 Kč.
 3. Vypočítá si daň z příjmu. Ze superhrubé mzdy 40 200 Kč vychází daň 6 030 Kč. Solidární daň Karel platit nemusí.
 4. Vypočítá si daňové slevy a zvýhodnění. Karel má nárok na základní slevu na dani (2 070 Kč), pak na probíhající studium (335 Kč) a na zvýhodnění za první a druhé dítě (1 267 Kč + 1 617 Kč, tj. celkem 2 884 Kč). Jeho sleva na dani je celkem 5 289 Kč, z daně tedy zaplatí jen 741 Kč.
 5. Teď to všechno spočítá dohromady. Z 30 000 Kč hrubého odečte 3 300 Kč na pojištění a 741 Kč na dani. Karel tedy na svůj účet dostane 25 959 Kč čistého.

Roční slevy na dani

Měsíční slevy na dani se zohledňují už na výplatní pásce. Existují ale ještě roční slevy, které můžete vykázat až na ročním zúčtování daně (požádejte o něj zaměstnavatele), nebo je zohledníte v daňovém přiznání. Podklady pro roční zúčtování doručte firemní účetní do 15. února, peníze se vám vrátí nejpozději s výplatou za březen.

Mezi roční slevy na dani patří

 • sleva 24 840 Kč na rok na manžela/manželku nebo registrovaného partnera, kteří si v uplynulém roce nevydělali víc než 68 tisíc Kč, a to například skrze příjmy ze zaměstnání v hrubém, z důchodu, z podnikání, z dávek jako nemocenská a mateřská (ale ne rodičovský příspěvek ani porodné), z podpory v nezaměstnanosti a z náhrady mzdy při pracovní neschopnosti (pokud má partner průkaz ZTP/P, sleva se dvojnásobí),
 • sleva na školkovné do 13 150 Kč, proplácí se reálné náklady a ty je třeba doložit,
 • a nezdanitelné položky. Ty sice nesnižují daň samotnou, ale snižují daňový základ, ze kterého se daň platí. Tady se uplatňují dary, úroky z hypotéky nebo z úvěru na stavební spoření, životní pojištění, penzijní připojištění a další doplňková spoření, příspěvky pro odbory, částky za vzdělávání.

Náš Karel, který na daních platí 8 892 Kč ročně (tj. 12× 741 Kč), by si tedy mohl na konci roku odečíst slevu na manželku, pokud má manželku s nízkým příjmem. Zaplacená daň 8 892 Kč se mu tedy vrátí. S daňovým bonusem ale počítat nemůže, ten platí jenom pro daňové zvýhodnění na děti.

 • Byly tyto informace užitečné?
 • AnoNe

Štítky článku

Mzdy, Průměrná mzda

Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi