Aktuální informace k současné situaci – naše služby  |změny pro podnikatele

Paušál, nebo skutečné výdaje. Co se vám vyplatí?

Solitea Česká republika | 13. 06. 2019

Když se blíží daňové přiznání, musíte si položit otázku, jestli si dáte práci se skutečnými výdaji, nebo si usnadníte život paušálem. V článku vám pomůžeme zorientovat se v náležitostech obou variant.

Co je to paušální výdaj

Český zákon jej definuje jako legální fiktivní výdaj, který si podnikatel (fyzická osoba) může uplatnit. Setkat se můžete i s pojmem výdaj procentem příjmů.

V praxi paušální výdaje představují výrazné zjednodušení daňového přiznání pro mnohé OSVČ. Nemusí si totiž vést evidenci nákladů a i v letech, kdy žádné náklady neměly, si mohou ponížit své příjmy o 30–80 %. Z těchto procent, na rozdíl od zaměstnanců, neplatí daně.

Maximální výši nákladů určuje typ živnosti

Povinnosti spojené s uplatňováním paušálních výdajů se liší v závislosti na velikosti podnikání. Plátci DPH musí vést evidenci pro účely DPH a archivovat daňové doklady.

Pokud nejste plátci DPH a chcete uplatňovat paušální výdaje, musíte evidovat pouze záznamy o příjmech, pohledávkách a závazcích. Nevztahuje se na vás povinnost daňové evidence.

O výši paušálu rozhodují sazby a limity podle druhu obchodní činnosti:

 • Řemeslné živnosti, zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství – 80 % z příjmů,
 • ostatní živnosti (volné, vázané i koncesované) – 60 % z příjmů,
 • svobodná povolání a autorská tvorba – 40 % z příjmů,
 • pronájem – 30 % z příjmů.

Od roku 2019 jsou stanovené nové limity. Maximální částka, ze které se paušál vypočítá je 1 milion Kč. Pokud vaše roční příjmy překročí tuto hranici, smíte sice výdaje paušálem uplatnit, ale jen z části celkového příjmu (právě do výše 1 milionu Kč). Pro příští rok se už ale opět plánuje zvýšení na 2 miliony Kč. Zároveň při uplatnění paušálních výdajů můžete využít slevu na dítě a na partnera s rozhodnými příjmy nižšími než 68 000 Kč za rok.

Chcete uplatnit skutečné výdaje? Uchovávajte si doklady

Skutečné výdaje jsou takové výdaje, které opravdu zaplatíte. To je hlavní rozdíl od paušálních výdajů. Jako podnikatel si musíte uchovat všechny doklady od firem a subjektů. Ty sečtete a výslednou sumu odečtete od svého celkového obratu.

Příklady skutečných výdajů:

 • Movitý i nemovitý majetek,
 • využití služeb,
 • neuhrazená pohledávka,
 • náklady na provoz vozidla.

Co se víc vyplatí?

Abyste vůbec mohli uvažovat o skutečných výdajích, musíte si poctivě evidovat veškeré doklady. Potom můžete posoudit, jestli se vám vyplatí uplatnit skutečné výdaje, nebo ty paušální.

 1. Paušální výdaje uplatněte v případech, kdy:
  • jsou vaše skutečné výdaje nižší než ty paušální (vypočítáte je procentem z příjmů uvedeným výše v článku),
  • skutečné výdaje jsou sice o něco vyšší, ale nestojí vám to za náročnou administrativu (především dokládání veškerých reálných nákladů a posuzování, jestli se jedná o daňově uplatnitelné výdaje).
 2. Skuteční výdaje uplatněte, když:
  • jsou skutečné výdaje vyšší než ty, které vám vycházejí vypočítáním paušálu (v tomto případě myslete i na příjmový limit 1 milionu Kč v případě paušálních výdajů).

Příklady:

1. Kdy uplatnit paušální výdaje.
Podnikatel Jan Novák se živí jako programátor na volné noze a proto nemá na své podnikání vysoké výdaje. Za loňský rok činily 160 000 Kč. Jeho příjmy byly v minulém roce 850 000 Kč. Protože má Ján volnou živnost, může uplatnit 60% výdajový paušál, ze kterého vyplynou výdaje ve výši 510 000 Kč. Jednoznačně se mu tak vyplatí uplatnit výdaje paušálem.

2. Kdy uplatnit skutečné výdaje.
Podnikatel Jaroslav Novák se živí jako zemědělec, jeho výdaje jsou tedy poměrně vysoké a vede si daňovou evidenci. Za loňský rok jeho příjmy činily 1 850 000 Kč a výdaje 1 200 000 Kč. Protože má Jaroslav volnou živnost v zemědělské výrobě, může uplatnit 80% výdajový paušál, ze kterého by vyplynuly výdaje 1 480 000 Kč. Příjmový limit pro uplatnění paušálních výdajů je však 1 000 000 Kč, takže by mohl uplatnit paušální výdaje pouze ve výši 800 000 Kč. Vyplatí se mu tak uplatnit skutečné výdaje 1 200 000 Kč.

 • Byly tyto informace užitečné?
 • AnoNe
Manuál pro EET

Nejhledanější

DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění

Oblíbené články

Daňový kalendář

31. 03. 2020
Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za únor 2020
01. 04. 2020
Podání přiznání k dani a úhrada daně za rok 2019, nemá-li poplatník povinný audit a přiznání zpracovává a předkládá sám
01. 04. 2020
Podání vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za zdaňovací období 2019
Další termíny

Slovník pojmů

eBook plný rad z praxe

Jak vybrat účetní systém

ebook-img

Informace k současné situaci

V souvislosti se šířením onemocnění COVID-19 jsme přijali potřebná interní opatření k eliminaci možné nákazy, a tak většina našich zaměstnanců v současnosti pracuje z domu.

Chceme vás však ujistit, že naše služby držíme na stejné úrovni, na jakou jste zvyklí. To se nezmění ani v případě, že by opatření vlády trvalo delší dobu. Zákaznická podpora našich produktů bude fungovat beze změn. Každý všední den budou naši konzultanti od 8 do 17 hodin vyřizovat Vaše telefonické i písemné dotazy na:

Na linkách zákaznické podpory Money S3 a Prodejna SQL jsme připraveni vám poradit se všemi změnami v podnikatelském prostředí, které souvisejí s opatřeními vlády. Aktuální opatření sledujeme každý den.

Aktuální informace k současné situaci vám budeme přinášet také na našem blogu.