Daně/Sleva na dítě 2024: kdo může uplatnit daňové zvýhodnění a jak ji získat?
Novinky a špeky v daních
Nabídka webinářů

Sleva na dítě 2024: kdo může uplatnit daňové zvýhodnění a jak ji získat?

Sleva na dítě 2024: kdo může uplatnit daňové zvýhodnění a jak ji získat?
Seyfor, a. s.
20. 01. 2023
Doba čtení6 minut čtení
Líbilo se224
Aktualizováno pro rok 2024: 21. 12. 2023
Sleva na dítě 2024: kdo může uplatnit daňové zvýhodnění a jak ji získat?

Jako rodiče, kteří žijí v jedné domácnosti s nezaopatřenými dětmi, máte nárok na daňovou slevu na dítě. Poradíme vám, kdy se vás sleva na dítě týká a co potřebujete k tomu, abyste ji dostali.

Kdo může podle daňového zákona uplatnit slevy na dítě

Slevu na dítě můžete uplatnit na každého vyživovaného potomka, který s vámi žije ve společné domácnosti. Podle zákona je to:

 • nezletilé dítě (do 18 let)
 • nebo zletilé dítě do 26 let, které se soustavně připravuje na budoucí povolání (jinými slovy dítě do 26 let, které má statut studenta).

K uplatnění daňové slevy musí jít o dítě:

 • vlastní,
 • osvojené nebo v náhradní péči,
 • druhého z manželů,
 • nebo vnouče, jehož rodiče nemají příjmy, ze kterých by mohli slevu na dani uplatnit.

Za jakých podmínek můžete slevu na dani na dani uplatnit

K uplatnění slevy musíte překročit jistou příjmovou hranici. Abyste slevu na dítě dostali, musí vaše příjmy ze zaměstnání nebo podnikání za předchozí kalendářní rok přesáhnout alespoň šestinásobek minimální měsíční mzdy.

Chcete-li tedy uplatnit slevu na dítě za rok 2024, musíte si v něm vydělat alespoň 113 400 Kč. V zaměstnání se do této částky počítá hrubá mzda a v podnikání příjmy, nikoliv zisk. Pokud jste zaměstnanci na hlavní pracovní poměr a uplatňujete slevu na dani měsíčně, nemusíte tuto částku řešit.

Daňové zvýhodnění na dítě může uplatnit vždy pouze jeden z domácnosti, tedy buď vy, nebo váš partner/partnerka.

Jste-li rozvedení, zákon počítá s tím, že slevu na dani uplatní rodič, který žije s dítětem ve společné domácnosti. Můžete ale uzavřít písemnou dohodu o tom, že slevu na dani uplatní rodič, který děti v péči nemá. Máte-li o tuto možnost zájem, proberte ji se svým rozvodovým právníkem. Stejná pravidla platí, i pokud máte dítě ve střídavé péči.

Sleva na dani vs. daňové zvýhodnění na dítě

Sleva na dítě se od ostatních daňových slev v jednom hodně liší, i proto se jí oficiálně neříká sleva, ale daňové zvýhodnění.

Slevy na dani odečtete z vypočtené daně z příjmů, která poté může klesnout maximálně na nulu. Tak je to například u slevy na manžela/manželku.

Daňové zvýhodnění uplatníte až po odečtení všech slev na dani. Od této částky pak odečtete ještě plnou výši daňového zvýhodnění na dítě a oproti slevám můžete klesnout i do záporných čísel. Zápornému číslu se říká daňový bonus a dostanete ho od státu zpět – jako součást mzdy od zaměstnavatele nebo po podání daňového přiznání na účet od státu.

Jak získat slevu na dítě v zaměstnání a daňový bonus

Jako zaměstnanec můžete uplatnit slevu na dítě ve své měsíční mzdě. Stačí o to požádat v růžovém Prohlášení poplatníka, které podepisujete v mzdové účtárně. Účetnímu doložíte:

 • rodný list dítěte,
 • potvrzení o studiu, o které váš potomek požádá na studijním oddělení své školy,
 • a potvrzení, že druhý z páru slevu na dítě neuplatňuje (to buď dostane od zaměstnavatele, nebo sám sepíše čestné prohlášení).

Každý měsíc vám pak zaměstnavatel vypočítá daň z příjmu sníženou o slevy na dani. Z této částky pak odečte ještě slevu na dítě. Pokud je výsledná daň záporná, zaměstnavatel vám mzdu navýší o daňový bonus.

Zaměstnanci nemusí uplatňovat slevu na dítě měsíčně, ale klidně jen jednou ročně při ročním zúčtování příjmů. Daňový bonus tak nebudete dostávat každý měsíc, ale stát vám ho vrátí jako součást únorové nebo březnové mzdy v následujícím roce. Je jen na vás, zda si chcete mírně navýšit měsíční mzdu, nebo dostat jednou ročně tučnou výplatu.

Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

Jak získat slevu na dítě při podnikání

Pro OSVČ je mechanismus slevy stejný jako při zaměstnání. Rozdíl je pouze ten, že vám s uplatněním slevy nepomáhá mzdové oddělení, ale vyřizujete si ho sami. To se týká nejen podnikatelů, ale i zaměstnanců, kteří mají více souběžných povolání nebo mají další příjmy, například z pronájmu.

V daňovém přiznání odečtete své příjmy a výdaje za uplynulý rok, spočítáte si daňovou povinnost, zohledníte zaplacené zálohy na dani a připočítáte všechny slevy na dani včetně daňového zvýhodnění na dítě. Pokud se dostanete do záporné daně, finanční úřad vám ji po odevzdání daňového přiznání proplatí. OSVČ tak dostanou částku za daňové zvýhodnění pouze ročně, ne měsíčně jako zaměstnanci.

Výše zmíněné dokumenty, které zaměstnanci předávají mzdovým účetním, vložíte jako přílohy do daňového přiznání.

Jak vysoká je sleva na dítě

Výše slevy se liší podle počtu vašich dětí splňujících podmínky pro získání daňového zvýhodnění. Pro rok 2023 a 2024 činí:

 • za 1. dítě 15 204 Kč ročně, tedy 1 267 Kč měsíčně,
 • za 2. dítě 22 320 Kč ročně, tedy 1 860 Kč měsíčně,
 • za každé další dítě 27 840 Kč ročně, tedy 2 320 Kč měsíčně.

Rodič se třemi dětmi si tak každý měsíc odečte z daní 5 447 Kč. Mají-li vaše děti průkaz ZTP/P, je daňové zvýhodnění dvojnásobné.

Nemáte-li doma dítě se ZTP/P průkazem, nezáleží na tom, jak děti seřadíte. Pokud máte například tři děti a podmínky pro uplatnění daňového zvýhodnění splňuje jen to nejmladší, stejně ho vždy započítáte jako 1. dítě.

Příklad z praxe:
Máte dvě děti, Lukáše a Aničku. Lukášovi je 22 a v září dokončil vysokou školu, zatímco Aničce je 10 a studuje základku. Z toho plyne, že od ledna do září jste měli dvě vyživované děti a od října do prosince jedno. Slevu na 1. dítě tak uplatníte po dobu 12 měsíců (Anička) a slevu na 2. dítě po dobu 9 měsíců v daném roce (Lukáš).

S výpočtem slevy na děti zaměstnanců vám pomůže účetní software Money. Vyzkoušejte si účetní program zdarma.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Aktuální webináře
Konsolidační balíček a jeho dopady na DPH
záznam
Vliv konsolidačního balíčku na OSVČ, zaměstnance a podnikatele od ledna 2024
záznam
Daň z příjmů fyz. osob a ukázka sestavení daňového přiznání
záznam
Všechny webináře
Zavřít reklamu
Novinky a špeky v daních