Solitea, a.s. | 11. 01. 2021
Informace jsou aktuální k 11. lednu, 14:00.
Česko je opět v nouzovém stavu. Vláda ho vyhlásila 5. října, poslanci souhlasili s jeho prodloužením do 22. ledna.
Kvůli vládním omezením se většina z nás dostala do situací, které jsme doposud nikdy neřešili. Společně si projdeme některé z nich z pohledu živnostníka, zaměstnavatele a zaměstnance – pokud vás zajímá postup i v dalších situacích, dejte nám vědět, zpracujeme ho pro vás.
Pokud nemůžete podnikat, jste nemocní, v karanténě nebo se zásadně snížila poptávka po vašem zboží či službách, můžete pozastavit svou živnost.
Obraťte se na příslušné pracoviště Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ). Udělejte to osobně nebo elektronicky – na webu ČSSZ najdete interaktivní formulář nebo PDF dokument ke stažení, vyplňte ho a odešlete datovou schránkou.
Požádejte OSSZ zároveň i o potvrzení o době pojištění a posledním vyměřovacím základu. Využijete je při komunikaci s úřadem práce.
Detailní informace o přerušení živnosti najdete přímo na stránkách ČSSZ.
Navazujícím krokem po přerušení živnosti bude pro většinu OSVČ přihláška na úřad práce. I tu zařídíte elektronicky – formuláře i detailní postup najdete na webu Ministerstva práce a sociálních věcí.
Ve zkratce vás čeká:
Úřad práce vám pomůže s hledáním práce, zprostředkuje rekvalifikaci, zaplatí za vás pojistné a pokud splníte podmínky, přidělí vám i podporu v nezaměstnanosti.
Nárok na podporu vám vzniká, pokud jste v posledních dvou letech před zaevidováním na úřadu práce platili alespoň 12 měsíců sociální pojištění. Případně podmínku splníte tzv. náhradní dobou zaměstnání, kam se nejčastěji řadí tyto situace:
Podpora v nezaměstnanosti se liší podle věku příjemce:
Výše příspěvku závisí na posledním vyměřovacím základu pro sociální pojištění – částku najdete ve formuláři Přehled o příjmech a výdajích.
Přerušením živnosti se ukončuje i vaše účast na dobrovolném nemocenském pojištění.
Pokud se kvůli uzavřeným školám nebo jiným vzdělávacím zařízením staráte doma o dítě do 10 let (nebo hendikepovaného příbuzného), požádejte stát o příspěvek 400 korun za den.
Peníze jsou určeny pouze pro OSVČ na hlavní činnost, proto na ně nemají nárok
Ošetřovné lze kombinovat s tzv. kompenzačním bonusem pro OSVČ (viz níže).
Žádost o ošetřovné se skládá z on-line formuláře a čestného prohlášení. Najdete je na webu Ministerstva průmyslu a obchodu. Poslat ji můžete datovou schránkou nebo klasickou poštou – detailní pokyny včetně adresy najdete v tzv. výzvě dotačního programu.
Peníze dostanete vždy zpětně za uplynulý kalendářní měsíc. Do 21. ledna můžete žádat o ošetřovné za listopad.
Pokud se vaše děti od prosince vrátily do školy, ošetřovné za prosinec nedostanete. O lednovém vývoji vás budeme informovat poté, co úřady zveřejní detaily.
Pokud vám to nařídil lékař či hygienik, musíte zůstat v izolaci.
Některé živnosti umožňují práci z domu, u jiných vám kvůli karanténě reálně hrozí výpadek příjmů.
Pokud to vaše práce umožňuje, pracujte z domu. Nejen při nařízené karanténě.
Přečtěte si článek o aplikacích, které usnadní práci z domu.
Výhodu mají ti živnostníci, kteří si dobrovolně platí nemocenské pojištění – a to alespoň 3 měsíce před nařízením karantény (nestačí tedy začít s placením ve chvíli, kdy se dostanete do problémů). Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v takovém případě platí nemocenskou od 15. dne nemoci nebo karantény.
Nemocenskou není možné vyplácet ve dnech, kdy pracujete. Nelze ji tedy kombinovat s tzv. home officem.
Od března do srpna minulého roku jste nemuseli platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Stát totiž na půl roku odpustil minimální platby, tj. na
V praxi to znamená, že jste za období od března do srpna ušetřili přibližně 30 tisíc korun. Pokud jste v březnu platili, částka se přiřadí k záloze za září.
Od září je povinnost platit odvody zpátky.
TIP: OSVČ s ročním obratem do 1 milionu korun mají od letošního roku možnost platit pojistné spolu s daněmi tzv. paušálem. Detaily se dozvíte v samostatném článku o pojistném.
Podnikatelé, jejichž činnost byla omezena vládním nařízením, mají odložené daňové povinnosti. Úleva se týká například
Ministerstvo financí jim odkládá úhrady DPH, daně z příjmů a silniční daně.
Opatření se týká úhrad splatných v období od začátku nouzového stavu, tj. od 5. října do konce roku 2020. Podnikatelé musí Finanční správě poslat oznámení, že splňují podmínky. Oznámení nyní stačí zaslat e-mailem.
Pokud za rok 2020 vykážete ztrátu, můžete požádat o vratku daně zaplacenou za rok 2019. Tomuto nástroji se říká zpětné uplatnění daňové ztráty. Poplatník si zpětně sníží daňový základ za minulý rok a finanční úřad mu při splnění podmínek zaplacenou daň vrátí. Ministryně financí navíc uvedla, že v takovém případě dostanete peníze na účet do 15 dnů od podání žádosti.
Stejně jako na jaře můžete individuálně požádat Finanční správu o posečkání s platbou daní nebo snížení záloh. Stále platí, že stát v takovém případě po podnikatelích nevyžaduje správní poplatky.
O změnách v daních jsme sepsali samostatný článek. Přečtěte si ho.
Od letošního roku máte nově možnost platit daně tzv. paušálem – za předpokladu že se vejdete do ročního limitu příjmů 1 mil. korun. Každý měsíc pak zaplatíte 5 469 korun. Částka se skládá z plateb:
Jak si vypočítat, jestli se vám paušální daň vyplatí a další podrobnosti najdete v samostatném článku na blogu.
Elektronická evidence tržeb je odložená do 1. ledna 2023. Rozhodnutí se vztahuje na podnikatele ze všech vln EET.
Během přerušení vám za neevidování tržeb nehrozí žádné pokuty. Detaily o odkladu se dočtete v aktualizovaném článku na našem blogu.
Pokud potřebujete pomoci s cashflow, můžete se obrátit na banky. Aby stát rozptýlil obavy komerčních bank z rizikových úvěrů, připravil spolu s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) program COVID.
Podpora je formou tzv. záruk. ČMZRB bankám poskytne záruky a soukromé finanční instituce díky tomu českým podnikatelům půjčí stovky miliard korun.
Příjem žádostí o záruky si řídí komerční banky. Obraťte se tedy na svého bankéře a situaci s ním proberte.
Přečtěte si samostatný článek o dotacích a úvěrech pro podnikatele.
Banky půjčí českým podnikatelům s pomocí ČMZRB stovky miliard korun.
Pokud máte kvůli vládním opatřením omezené podnikání, máte nárok na kompenzaci ve výši 500 korun denně.
Podpora se vztahuje na období od 5. října do 23. ledna a obsahuje pět bonusových období:
O podporu požádáte přes elektronický formulář na webu Finanční správy. Ve formuláři vyplníte, za která období žádáte. Musíte to stihnout do 2 měsíců od konce příslušného období – od 6. ledna tedy už nezískáte podporu za 1. bonusové období.
Abyste kompenzační bonus dostali, musíte splnit tyto podmínky:
Stát vám pomůže i v situaci, kdy nejste provozovatelem fitness centra, baru nebo divadla, ale pracujete tam jako OSVČ (trenér, barman, herec aj.) a ušlé příjmy nemůžete snadno nahradit. Jen si pohlídejte, že v porovnání s obdobím od 1. června do 30. září vám klesly příjmy alespoň o 80 %.
Pomoc se týká i dohodářů. Pokud alespoň 3 ze 4 měsíců před lockdownem (červen, červenec, srpen a září) pracovali na dohodu, ze které odváděli nemocenské pojištění.
O peníze mohou žádat i rodinná s.r.o. a firmy se dvěma společníky.
Kompenzační bonus můžete kombinovat s
Patříte mezi oprávněné žadatele?
Žádost o kompenzační bonus najdete na webu Finanční správy. Vyplňte ji a odešlete:
Na webu Ministerstva financí najdete odpovědi na nejčastější otázky.
Ve výjimečných situacích se můžete obrátit na úřad práce a požádat o některou z nepojistných dávek. Jedná se zejména o mimořádnou okamžitou pomoc (MOP).
Uznání nároku na MOP závisí na příjmech, majetku a sociální situaci celé domácnosti. Šanci na přiznání dávky mají především živnostníci, kteří se doma starají o děti. Ministerstvo práce a sociálních věcí však uvažuje nad koncepčními změnami, aby MOP mohlo využít co nejvíc lidí – o situaci vás budeme informovat.
Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc najdete na webu MPSV.
Do konce září 2020 jste měli možnost obrátit se na svou banku (nebo nebankovního poskytovatele) s žádostí o odklad splátek úvěru.
Díky tzv. moratoriu jste si mohli odložit splácení jistiny (nikoli úroků) o 3 měsíce, nebo o půl roku. Instituce odklady schvalovaly obratem.
Pokud jste možnosti využili, pohlídejte si, že po uplynutí moratoria opět začnete se splácením.
Můžete se také obrátit na svého věřitele a zkusit s ním vyjednat individuální prodloužení odkladu. Některé banky umožňují odklad i samy od sebe. Ozvěte se jim a zeptejte se na možnosti.
Podnikatelé, které využili zákona a odložili si nájemné o 3 měsíce, měli dluh doplatit do konce roku 2020. Do 31. prosince nemohli kvůli dlužnému nájmu dostat výpověď – pokud doložili, že nemohou kvůli koronaviru splácet.
Od 21. října do 21. ledna 2021 můžete žádat o příspěvek na nájemné za červenec, srpen a září. Podpora od státu, na rozdíl od minulých měsíců, nezávisí na příspěvku od majitele nemovitosti. Stát podnikatelům přispěje na 50 % nájemného.
Příspěvek se však vztahuje pouze na podnikatele z vybraných odvětví (jejich detailní seznam najdete na webu ministerstva průmyslu a obchodu), tedy na:
Abyste peníze dostali, musíte pronajímateli uhradit alespoň polovinu nájemného ještě před podáním žádosti.
Žádosti podávejte přes portál Ministerstva průmyslu a obchodu. Na webu najdete veškeré detaily i návod.
V souvislosti s uzavřením škol došlo ke změně pravidel pro ošetřovné.
O ošetřovném pro zaměstnance (OČR) byste měli vědět:
Na webu Ministerstva práce a sociálních věcí najdete detailní videonávod, jak postupovat při vyplňování žádosti o ošetřovné.
Pokud se už vaše děti vrátily do školy, nárok na ošetřovné vám zaniká. Získáte tedy peníze jen za dny, kdy byla škola uzavřená, případně kdy jste pečovali o dítě, které se vzdělávalo z domu.
Detailní informace o ošetřovném najdete na webu České správy sociálního zabezpečení.
Jestliže jste nemocní, nepracujte a odpočívejte.
Pokud jste v karanténě preventivně z rozhodnutí lékaře nebo hygienika, záleží, jestli vaše povolání umožňuje práci z domu. Pokud ano, můžete se domluvit se zaměstnavatelem na tzv. home office – za práci pak dostanete mzdu v obvyklé výši a nemáte nárok na nemocenskou nebo na jinou náhradu mzdy.
Přečtěte si článek s tipy na programy a aplikace, které vám home office usnadní.
Po nařízení karantény lékařem nebo hygienikem informujte zaměstnavatele. Nestačí tedy jen eNeschopenka, kterou vám vystaví lékař. Do práce určitě zavolejte nebo pošlete e-mail o nařízení karantény.
Pokud během karantény nepracujete z domu, platí pro vás stejná pravidla jako na nemocenské.
Na portále MPSV si na kalkulačce spočítejte, kolik dostanete.
Pokud pracujete ve firmě, na kterou tvrdě dopadla omezení způsobená koronavirem, zaměstnavatel vás nechá pravděpodobně doma. Aby nedošlo k propouštění, připravila vláda balíček opatření, která firmám situaci ulehčí – stát zaměstnavatelům přispěje na mzdy.
Pro vás jako zaměstnance z toho vyplývá, že:
Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo na webu přehled základních práv zaměstnance. Přečtěte si je.
Jestliže přijdete o práci, využijte k hledání nového zaměstnání výpovědní dobu, nebo se obraťte na úřad práce.
Na ÚP se registrujte nejpozději do 3 pracovních dnů od uplynutí výpovědní doby.
Můžete se na ÚP vydat osobně, nebo to řešit elektronicky. Stáhněte si z webu Úřadu práce ČR:
Dokumenty vyplňte, vytiskněte, podepište, vyfoťte a spolu s ostatními doklady je pošlete datovou zprávou místně příslušnému kontaktnímu pracovišti úřadu práce (rozhoduje adresa trvalého pobytu).
Na příslušný ÚP můžete zajít i osobně. S vyplněním žádostí vám pomohou i operátoři v call centru úřadu práce na telefonu: 844 844 803.
Jakmile se na úřadě práce zaevidujete, stát za vás platí zdravotní a sociální pojištění, pomůže vám s hledáním práce, rekvalifikací a bude vám vyplácet podporu v nezaměstnanosti.
Výše příspěvku závisí na vašem průměrném měsíčním čistém výdělku v posledních 2 letech.
Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo program Antivirus, kterým zaměstnavatelům dotčeným koronavirem kompenzuje náhrady mezd.
Česká obdoba tzv. kurzarbeitu se vztahuje na firmy, které kvůli vládním opatřením nefungují vůbec nebo jen omezeně – zaměstnanci jsou doma tzv. na překážce. Další podmínkou je, aby firma k úhradě mezd již nevyužívala peníze z veřejných rozpočtů nebo evropských dotací.
Antivirus pomáhá ve třech liniích, všechny umožňují dotovat mzdy do konce února:
Pokud vám stát (vláda, ministerstvo zdravotnictví, krajská hygienická stanice) nařídil uzavření provozu, máte nárok na náhradu 100 % mzdových nákladů. Maximálně však 50 000 korun včetně odvodů na jednoho zaměstnance za měsíc.
Do tohoto režimu spadají i provozy, které jsou státem významně omezené, např.
Pokud si nejste jistí, jestli spadáte do režimu Antivirus Plus, kontaktujte nejbližší pobočku úřadu práce.
Pokud mají vaši zaměstnanci nařízenou karanténu, zaplatí vám stát 80 % mzdových nákladů na zaměstnance – nanejvýš 39 000 korun i s odvody na osobu.
V případě, že pro zaměstnance nemáte práci kvůli ekonomickým potížím způsobeným pandemií (pracovníci jsou tzv. na překážce), můžete od státu získat náhradu 60 % mzdových nákladů – maximálně však 29 000 korun včetně odvodů na zaměstnance za měsíc.
Náhrady mezd nejprve uhraďte zaměstnancům, teprve poté vám je proplatí úřad práce.
MPSV dále vyžaduje i tyto podmínky:
Přesný postup podávání žádosti zveřejnilo MPSV na svém webu. Celý proces je bezkontaktní.
O uzavření dohody požádáte pouze jednou. Pokud se vaše provozní problémy protáhnou i do dalších měsíců, zažádáte o státní příspěvek na náhradu mezd vždy po skončení kalendářního měsíce.
Ministerstvo práce připravilo novou podobu kurzarbeitu, který by měl platit od března. O konečné verzi rozhodne jednání v Parlamentu. V praxi bude kurzarbeit fungovat tak, že zaměstnanec dostane zaplaceno za čas, který skutečně odpracuje při nedostatku práce a zbytek jeho úvazku doplatí stát.
Zaměstnanci, pro které by firmy neměly práci, by nově pobírali až 70 % čistého výdělku od státu. Podpora by se měla vyplácet nejdéle 12 měsíců a nesmí přesáhnout celostátní průměrnou mzdu (33 423 korun).
Aby firmy na nový kurzarbeit dosáhly musí potvrdit, že pro zaměstnance nemají práci v průměru od 20 % až do 80 % jeho pracovní doby.
Firma by přitom platila celé sociální a zdravotní pojištění z průměrné mzdy zaměstnance.
Příspěvek stát neproplatí zaměstnancům, kteří jsou na nemocenské, mateřské, otcovské nebo na ošetřovném. Podle posledních informací by se ve volném čase, hrazeném státem, mohli zaměstnanci firem vzdělávat na úřadech práce.
O dalším vývoji novely vás budeme informovat.
Parlament souhlasil s odkladem plateb sociálního pojištění za květen, červen a červenec 2020. Zaměstnavatel tedy zaplatil za zaměstnance pouze zdravotní pojištění, tj. 6,5 %.
Pokud firma chtěla této možnosti využít, peníze prostě neodvedla k 20. dni daného měsíce. Penále za zpoždění bylo oproti obvyklé situaci sníženo na pětinu – standardně činí 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den, nově kleslo na 0,01 %.
Dluh na pojistném jste mohli za zvýhodněných podmínek zaplatit do 20. října.
Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) připravila společně s komerčními bankami úvěry na provozní financování firem (mzdy, energie, nájem atd.).
Program COVID funguje na bázi záruk. Firma si tedy zažádá ve své bance o úvěr, které ČMZRB poskytne záruku.
Přečtěte si samostatný článek o dotacích a úvěrech pro podnikatele.
Do konce září jste se mohli obrátit na banku (nebo nebankovního poskytovatele) s žádostí o odklad splátek úvěru sjednaného před 26. březnem 2020. Odklad byl možný o 3, nebo o 6 měsíců.
Moratorium skončilo v říjnu a vy musíte opět hradit své závazky – pokud se s věřitelem nedomluvíte na alternativním řešení. Oslovte svou banku nebo věřitele a zeptejte se na možnosti.
Firmy, které měly kvůli vládním opatřením uzavřenou provozovnu, mohly využít tříměsíčního odkladu nájemného do 30. července 2020.
Dluh bylo nutné doplatit do konce minulého roku. Zákon stanovuje, že nájemce nesměl do 31. prosince 2020 dostat výpověď kvůli dlužnému nájmu, pokud doložil, že nemohl splácet kvůli epidemii koronaviru.
Pokud podnikáte v odvětvích, která jsou z nařízení vlády ochromená, můžete do 21. ledna požádat o příspěvek na nájemné za červenec, srpen a září 2020. Stát vám při splnění podmínek zaplatí 50 % nájemného bez ohledu na slevu od majitele nemovitosti..
Abyste peníze dostali, musíte pronajímateli uhradit alespoň 50 % nájemného ještě před podáním žádosti.
Žádosti mohou podávat pouze zaměstnavatelé, kteří podnikají v následujících oborech:
Žádosti podávejte přes portál Ministerstva průmyslu a obchodu. Na webu najdete veškeré detaily i návod.
Další životní situace průběžně doplňujeme. Zavolejte nám na zákaznickou linku 549 522 503 a dejte nám vědět, co jiného vás zajímá.
Přečtete si i další články o změnách v souvislosti s Covid-19.
Jste klientem Money nebo iDokladu a máte otázku ohledně koronaviru a podnikání? Obraťte se na naši zákaznickou linku na čísle 549 522 503.
30. 12. 2020
Témata: Cestovní náhrady, Mzdy a personalistika
DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění
14. 01. 2020