Podnikání / Zpravodajství/[Duben 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Duben 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Duben 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
05. 05. 2021
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se6
[Duben 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Obsah

    Vláda představila nový edukační portál Kapitálový průvodce a vyhlásila nové výzvy v programech COVID. Celková nezaměstnanost klesá a většinu zaměstnanců nyní nejvíce motivuje jistota práce. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

    1. Ministerstvo financí představilo edukační portál pro malé a střední firmy Kapitálový průvodce

    Ve čtvrtek 29. 4. představilo Ministerstvo financí společně s odborníky na finance nový edukační portál pro malé a střední firmy. Takzvaný Kapitálový průvodce má podnikatelům pomoci s porozuměním a výběrem méně používaného způsobu financování byznysu skrz kapitálový trh.

    Portál zapadá do vládou schválené Koncepce rozvoje kapitálového trhu v České republice na léta 2019–2023. Hlavní úkolem Koncepce je pomoci k většímu zapojení kapitálového trhu do reálné ekonomiky. Vláda pro to dělá hned několik kroků. Například upravila regulace korporátních dluhopisů, dále se snaží usnadnit zakládání akciových společností pro začínající inovativní podniky nebo podporuje investování do startupů.

    2. Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo nové výzvy v rámci programů COVID

    Tým Ministerstva průmyslu a obchodu v dubnu představil nové programy Covid 2021 a Covid – Nepokryté náklady. Podle webu ČT24 mohou zaměstnavatelé v programu Covid 2021 zažádat o podporu ve výši 500 korun na zaměstnance na den za dobu od 11. ledna do 31. března. Jedinou podmínkou pro podání žádosti je propad tržeb o 50 % za měsíce leden, únor a březen oproti rokům 2019 nebo 2020. Žádosti mohou posílat až do konce května.

    Web Podnikatel.cz dále upřesňuje, že podpora Covid – Nepokryté náklady se vztahuje na firmy, pro které je výhodnější výpočet dotace podle výkazů zisku a ztráty. Podnikatelé s programem získají 60 % nepokrytých nákladů, pokud jim v lednu, únoru a březnu klesly tržby alespoň o 50 % oproti stejnému období v letech 2019 nebo 2020. Upozorňuje zároveň, že tyto dva dotační programy není možné kombinovat.

    3. Celková nezaměstnanost klesá, nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé do 30 let

    Centrum pro společenské otázky (SPOT) představilo mapu nezaměstnanosti, která obsahuje data od roku 2006 a dává je do kontextu věku, vzdělání či pohlaví. Na mapě se dají také filtrovat informace podle krajů, okresů či obcí. Mapa obsahuje i další ukazatele jako počet příjemců dávek v hmotné nouzi nebo počet osob v exekuci. Na základě těchto dat web Měšec.cz uvádí, že nejvíce ohroženi nezaměstnaností jsou od dubna 2020 mladí lidé do 30 let. Nezaměstnanost u nich vzrostla z 3,6 % na 4,7 %.

    Seznam zprávy doplňují, že celková nezaměstnanost v březnu klesla z únorových 4,3 na 4,2 procenta. Informovala o tom ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a upřesnila, že: „Za takhle dobrý výsledek může mix Antiviru a aktivní politiky zaměstnanosti.“

    4. V prvním čtvrtletí si Češi založili i zrušili nejméně živností od roku 2010

    Podle webu Seznam zprávy dosáhl počet nově založených živností nejnižšího čísla od roku 2010. V prvním čtvrtletí si živnost založilo 14 327 lidí, což je v porovnání s minulým rokem o 11 % méně.

    Web iRozhlas.cz dále upřesňuje, že ve stejné době byl i nejnižší počet lidí, kteří by svou živnost ukončili. Také doplňuje, že letos v březnu svou živnost přerušilo 5129 lidí, tedy o 4035 méně než před rokem a ukončilo ji 998 lidí, tedy o 2399 méně než loni.

    5. Loni dostalo 51 % lidí přidáno, na mzdy se sahalo hlavně v obchodu, retailu a marketingu

    Web České noviny uvádí, že v uplynulém roce dostalo 51 % pracovníků přidáno. Naopak snížení mezd se projevilo u desetiny pracovníků z oborů obchodu, retailu a marketingu. Pokles mzdy se zde pohyboval většinou mezi 10 až 15 %. Data vyplývají z únorového průzkumu agentury Grafton Recruitment.

    Personální agentura v průzkumu dále uvedla, že nejvíce jsou spokojení lidé z IT a podnikových služeb, kteří mají vysokoškolské vzdělání a patří do mladší generace. Z dat také vyplývá, že v době pandemie se změnily i faktory motivace pracovníků. Zatímco loni byla největším motivátorem mzda, letos je to jistota práce. To uvádí i 67 % zaměstnanců v retailu a obchodu.

    Byly informace v článku užitečné?

    Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

    Ano
    Ne
    Vyzkoušejte si účetní program Money S3

    Vyzkoušejte si účetní program
    Money S3

    Zdarma a se všemi funkcemi

    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.
    Vyzkoušet zdarma
    Zavřít reklamu
    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.