Od tvůrců úspěšného účetního programu

Daně / Daň z příjmů fyzických osob/Další posun ve věci uplatnění slevy pro důchodce za 2013

Další posun ve věci uplatnění slevy pro důchodce za 2013

Další posun ve věci uplatnění slevy pro důchodce za 2013

V srpnu rozhodl Ústavní soud o tom, že starobní důchodci mají v letošním roce nárok na základní slevu na dani. V září přichází další rozhodnutí, které se týká uplatnění slevy za 2013.

Autor: Mgr. Zdeněk Zralý, daňový poradce č. 3177

Dne 22. září byl vyhlášen nález Ústavního soudu, který se týkal ústavní stížnosti starobní důchodkyně (dále jen „stěžovatelka“), které její zaměstnavatel odmítl uplatnit základní slevu na dani v roce 2013 a z vyplaceného příjmu srazil zálohu na daň z příjmů ze závislé činnosti. Stěžovatelka podala na svého zaměstnavatele stížnost u místně příslušného správce daně, který však tuto stížnost zamítl.

Proti rozhodnutí správce daně podala v červenci 2013 stěžovatelka ústavní stížnost. Řízení bylo původně zastaveno z důvodu, že skupina senátorů podala o měsíc dříve – v červnu 2013 – na stejné ustanovení zákona o daních z příjmů taktéž ústavní stížnost. Jak víme z jednoho z předešlých článků, stížnost senátorů byla úspěšná – důchodci si od letošního roku mohou uplatnit základní slevu na dani.

Ve světle „senátorského“ nálezu dal Ústavní soud za pravdu stěžovatelce, že byla zkrácena na svých ústavně garantovaných základních právech a to již v roce 2013!

Dopad tohoto nálezu v současné době řeší Finanční správa ČR a na svých stránkách uvádí:

Finanční správa ČR s Ministerstvem financí v současné době analyzují ústavněprávní rámec ve věci možnosti uplatnění základní slevy na dani u starobních důchodců za rok 2013 v souvislosti s tímto nálezem. Zároveň se zvažují jednotlivé procesní možnosti směřující k jeho naplnění.

Samozřejmě budeme o výsledku analýzy Finanční správy ČR a Ministerstva financí informovat.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne

Sledujte podobné články na naší

Facebookové stránce
Nejbližší webináře

Legislativní novinky pro účetní
a podnikatele.

Spokojení nebo zdarma
Ukázat všechny