Daně/Daň z příjmu fyzických a právnických osob: jak se počítá a na koho se vztahuje
Novinky a špeky v daních
Nabídka webinářů

Daň z příjmu fyzických a právnických osob: jak se počítá a na koho se vztahuje

Daň z příjmu fyzických a právnických osob: jak se počítá a na koho se vztahuje
Seyfor, a. s.
20. 01. 2022
Doba čtení4 minuty čtení
Líbilo se12
Daň z příjmu fyzických a právnických osob: jak se počítá a na koho se vztahuje

Obsah

  Dokud jste zaměstnanci, 15% daň z příjmu za vás odvede zaměstnavatel a podá za vás navíc daňové přiznání. Když začnete podnikat jako OSVČ, musíte daňové přiznání podat sami a rozhodnout se, zdali budete danit na základě reálných nebo paušálních výdajů. A když si založíte firmu, vztahuje se na vaše podnikání 19% daň pro právnické osoby. Poradíme, jak se vyznat v problematice daně z příjmů.

  Koho se týká daň z příjmu fyzických osob

  Daň z příjmu fyzických osob je 15 %. Musí ji platit všechny osoby s trvalým bydlištěm v České republice a daňoví rezidenti, tj. osoby pobývají v Česku více než 183 dnů v kalendářním roce, bez ohledu na trvalé bydliště.

  Daň z příjmu platí také daňoví nerezidenty, kteří v ČR nemají bydliště, ani se zde nezdržují více než 183 dní. Daňoví nerezidenti platí v Česku pouze daň z příjmů ze zaměstnání a podnikání na území Česka. Daňoví rezidenti musí vedle toho danit i příjmy z podnikání v zahraničí.

  V případě daně z příjmů fyzických osob se nejčastěji bavíme o zdanění příjmů ze zaměstnání. Dokud jste zaměstnanec, odvádí za vás 15% daň z příjmu zaměstnavatel. Ten za vás také podává daňové přiznání (formou tzv. ročního zúčtování). A to kromě situací, kdy:

  • si na DPP nebo DPČ vyděláváte více než 10 tisíc korun měsíčně,
  • podnikáte nebo vyděláváte jako OSVČ na vedlejší činnost,
  • máte více zaměstnání zároveň (například zkrácené úvazky),
  • máte příjmy z pronájmu nebo kapitálového majetku,
  • získali jste peníze z prodeje nemovitosti, které nejsou osvobozené od daně,
  • nebo jste obdrželi dary, které nejsou osvobozené od daně.
  V iDoklad akademii vám zkušení daňoví poradci detailně vysvětlí, jak si poradit s daní z příjmu, ať už jste OSVČ nebo začínáte budovat vlastní firmu.

  Jak a kdy platí OSVČ daň z příjmu

  Když začnete podnikat jako OSVČ, příjmy z podnikání podléhají 15% daní z příjmu fyzických osob. A to i v případě, že se jedná o vedlejší činnost. Výše daně z příjmu OSVČ se počítá ze základu daně. Tedy z příjmů po odečtení výdajů a nezdanitelných položek.

  Výdaje můžete odečíst buď reálné (pronájem kanceláře, nákup zboží atd.), nebo podle výdajového paušálu. U reálných nákladů musíte všechny výdaje evidovat a schovávat si doklady pro daňové přiznání. Zejména pro malé živnostníky to může být časově náročné a komplikované, a volí proto výdajový paušál.

  Majitelé firem a akcionáři podléhají tzv. dvojímu zdanění. Firma ze zisku odvádí 19% daň z příjmu právnických osob a váš příjem je zdaněn 15% daní z příjmu fyzických osob.

  Výdajový paušál funguje tak, že výdaje se spočítají procentuálně z příjmů. Nejčastěji se používá 60% paušál. Pokud si tedy za rok vyděláte 500 000 Kč, budou vaše paušální výdaje 300 000 Kč. Základ daně bez započítání dalších položek tak bude 200 000 Kč. Z této částky pak zaplatíte 15% daň z příjmu, tj. 30 000 Kč.

  Výdajový paušál je odvozený od typu činnosti:

  • 80 % u zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a řemeslných činností, a to do výše 1 600 000 Kč maximálních ročních výdajů.
  • 60 % u volných, vázaných a koncesovaných živností. Maximální výše takto odečtených výdajů je 1 200 000 Kč za rok.
  • 40 % u příjmů z autorských práv či licencí, maximální výše takto uplatněných výdajů je je 800 000 Kč.
  • 30 % u pronájmu nemovitostí nebo obchodního majetku, do maximální výše 600 000 Kč za rok.

  OSVČ platí daň z příjmu formou měsíčních záloh, jejich výše se stanovuje podle posledního daňového přiznání. V prvním roce podnikání jste od záloh osvobozeni. Pokud jste OSVČ na plný úvazek, tak vedle záloh na daň z příjmu platíte i zálohy na zdravotní a sociální pojištění.

  Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

  Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Daň z příjmu právnických osob

  A když si založíte firmu, například s. r. o., vztahuje se na vás daň z příjmů právnických osob ve výši 19 %.

  Základ daně se určuje stejně jako u OSVČ, tedy rozdílem výnosů a výdajů. Ten se stanovuje prostřednictvím výsledku hospodaření, které musí být v souladu s účetními předpisy. Až na výjimky totiž všechny právnické osoby musí vést účetnictví.

  Výsledek hospodaření se dále upravuje o daňově neuznatelné náklady, nezdaňované příjmy a odčitatelných položky, mezi které patří například daňová ztráta z minulých let či hodnota poskytnutých darů.

  Jako jednatel, majitel či akcionář firmy pak musíte svoje příjmy z podnikání zdanit i jako fyzická osoba. Vaše příjmy nebo dividendy se pak daní 15% sazbou stejně jako ostatní příjmy fyzických osob. Jedná se o takzvané dvojí zdanění.

  Vyzkoušejte si zdarma účetní software Money S3 Start. Pomůže vám s daní z příjmů, ať už si vedete daňovou evidenci pro svoji živnost, firemní účetnictví nebo potřebujete odvést daň z příjmu za vaše zaměstnance.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Aktuální webináře
  Konsolidační balíček a jeho dopady na DPH
  záznam
  Vliv konsolidačního balíčku na OSVČ, zaměstnance a podnikatele od ledna 2024
  záznam
  Daň z příjmů fyz. osob a ukázka sestavení daňového přiznání
  záznam
  Všechny webináře
  Zavřít reklamu
  Novinky a špeky v daních