Daně / Daň z příjmů fyzických osob/Daňové přiznání 2020. Jaké vás letos čekají změny
Novinky a špeky v daních
Nabídka webinářů

Daňové přiznání 2020. Jaké vás letos čekají změny

Daňové přiznání 2020. Jaké vás letos čekají změny
Seyfor, a. s.
16. 08. 2020
Doba čtení6 minut čtení
Líbilo se10
Daňové přiznání 2020. Jaké vás letos čekají změny

Pro někoho běžná rutina, pro jiného každoroční trápení.

Toto téma bylo legislativně upraveno. Aktuální informace naleznete v článku Návod: jak na daňové přiznání krok za krokem.

Hned na začátku se podíváme na změny, o kterých byste při podávání daňového přiznání za loňský rok 2019 měli vědět:

1. Zvýšilo se školkovné na děti

Školkovné je sleva na dani, na kterou má nárok každý, jehož děti chodí do školky. Za rok 2019 uplatníte školkovné na každého potomka až do výše 12 350 Kč. Oproti minulému roku se tak zvýšilo o 1 150 Kč. Školkovné přímo snižuje vypočtenou daň z příjmu, ale maximálně do nuly. Využít jej navíc může pouze jeden z rodičů a musí doložit potvrzení ze školky.

2. Zvyšují se výdajové paušály

Pokud si vyděláváte jako OSVČ, dle § 7 zákona o dani z příjmů můžete uplatnit výdaje procentem z příjmů a to 30 %, 40 %, 60 %, nebo 80 % v závislosti na vykonávané činnosti. Maximální částka příjmů, ze které můžete uplatnit výdaje, je však omezená. Pro rok 2019 se zvýšila z 1 000 000 na 2 000 000 Kč. Pozor, výdaje procentem z příjmů můžete uplatnit i pokud máte vyšší příjmy, ale vždy maximálně z částky 2 000 000 Kč. 

Příklad:
Pokud jste měli v roce 2018 příjmy 1 200 000, při uplatnění 60% výdajového paušálu jste mohli uplatnit náklady maximálně 600 000 Kč. Letos ale uplatníte 720 000 Kč.

3. Zpřísnily se podmínky pro daňový bonus

Daňový bonus je rozdíl mezi vypočtenou daní z příjmů a daňovou slevou na dítě. Je-li tento výsledek záporný, Finanční úřad vám rozdíl vyplatí.

Abyste však získali nárok na daňový bonus, musí být vaše příjmy (ze zaměstnání nebo z podnikání) za uplynulý kalendářní rok vyšší než šestinásobek minimální mzdy. Pro rok 2019 se tato částka zvýšila na 80 100 Kč. 

4. Zvyšuje se limit pro platbu solidární daně

Jsou-li vaše zisky ze závislé činnosti nebo ze samostatně výdělečné činnosti vyšší než limit, odvádíte 7% solidární daň. Tento limit se pro rok 2019 zvedl na 1 569 552 Kč. 

Pokud vám vzniká povinnost platit solidární daň, musíte odevzdat daňové přiznání, i pokud jste měli celý rok příjmy pouze od jednoho zaměstnavatele. V případě závislé činnosti můžete využít zjednodušený dvoustránkový formulář

Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

Kdo podává daňové přiznání

Daňové přiznání musíte podle zákona § 38 písm. g zákona o daních z příjmů podat, pokud vaše roční příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání), které jsou předmětem daně, za uplynulý rok přesáhly 15 000 Kč. 

Existuje ale několik výjimek. I v případě nižších příjmů, musíte podat daňové přiznání, pokud máte:

  1. příjmy osvobozené od daně,
  2. příjmy, ze kterých se daň vybírá srážkou podle zvláštní sazby
  3. nebo příjmy ze zahraničí zdaňované zvláštní sazbou.

TIP: Daňové přiznání se vás netýká? Možná se vám přesto vyplatí
Pokud jste v minulém roce byli zaměstnaní jen část roku a zbytek času jste strávili v evidenci úřadu práce nebo například na mateřské, podejte si daňové přiznání. Během roku totiž uplatňujete základní slevu na poplatníka 2 070 Kč měsíčně. V měsících, ve kterých jste ale byli například na pracovním úřadě, tuto slevu nečerpáte. Díky podání přiznání k dani z příjmu můžete tuto slevu získat v plné výši za všechny měsíce.

Pokud si jako zaměstnanci podáváte daňové přiznání sami, musíte požádat všechny své loňské zaměstnavatele o potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti za uplynulý rok. Toto potvrzení pak musíte přiložit k daňovému přiznání.

V přiznání uvedete všechny své zdanitelné příjmy, včetně těch, u kterých jste odvedli zálohovou daň. V případě, že podáváte daňové přiznání pouze za příjmy ze závislé činnosti, můžete použít zkrácený formulář na dvě stránky.

Nezapomeňte: Kromě daňového přiznání musí podnikatelé odevzdat také přehledy o příjmech a výdajích na Českou správu sociálního zabezpečení a na zdravotní pojišťovnu.

Kdy a jak to podat

Obvykle se daňové přiznání podává do 3 měsíců od skončení zdaňovacího období. Letos termín vycházel na 1. duben 2020. Kvůli pandemii koronaviru se ale termín letos dvakrát posunul. První změna termínu podání přiznání a zaplacení daně bez sankcí vycházela na 1. červenec 2020, v červnu jej vláda posunula podruhé – na 18. srpna 2020.

Nejzazším termínem, kdy podáte daňové přiznání k dani z příjmů a zaplatíte daň bez sankcí, je tedy úterý 18. srpna 2020. Finanční správa ale upozornila, že prodloužením jen odpouští sankce a nejde tedy o faktické odložení termínu. Proto tento rok neplatí, jindy tolerované odevzdání přiznání v tzv. toleranční lhůtě (5 pracovních dnů od závazného termínu).

Pokud se tedy zpozdíte s podáním přiznání a platbou daně jen o jediný den – naskakují vám úroky z prodlení za nedoplatek daně a penále za pozdní přiznání k dani už od 1. dubna.

Pokud se živíte jako OSVČ, potřebujete pro daňové přiznání podklady v podobě veškerých příjmů a nákladů. Evidujte si všechny faktury ve fakturační službě iDoklad a přípravu daňového přiznání si velmi usnadníte. Na jedno kliknutí si totiž stáhnete veškeré podklady za celé zdaňovací období.

Možností jak podat daňové přiznání máte několik.

  • Osobně – daňové přiznání jednoduše vytisknete (ve dvou kopiích – jednu si necháte orazítkovat a ponecháte si ji jako důkaz, že jste daňové přiznání podali) a odnesete na podatelnu místně příslušného finančního úřadu. Tento způsob je nejjistější, protože máte 100% jistotu, že přiznání skončí ve správných rukou a úředníci si navíc při převzetí zkontrolují nejdůležitější náležitosti formuláře.
  • Poštou – přiznání vytisknete a vlastnoručně podepsané odešlete na adresu místně příslušného finančního úřadu.
  • Elektronicky – pokud využíváte elektronický podpis, můžete přes daňový portál odevzdat vyplněný formulář v elektronické podobě. Pokud elektronický podpis k dispozici zatím nemáte, můžete si jej nechat zřídit ve vaší kanceláři díky službě, kterou nabízí elektronickypodpis.cz, anebo formulář odešlete podání bez podpisu a do 5 dní od doručení dodáte finančnímu úřadu (poštou nebo osobně) potvrzení, že přiznání obsahuje správné informace. Toto potvrzení si vytisknete po odeslání formuláře.
  • Datovou schránkou – pokud využíváte datovou schránku, přiznání k dani odevzdáte přes ni. Podpis v tomto případě není potřeba, ověření totožnosti nahrazuje samotná datová schránka.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Aktuální webináře
Konsolidační balíček a jeho dopady na DPH
záznam
Vliv konsolidačního balíčku na OSVČ, zaměstnance a podnikatele od ledna 2024
záznam
Daň z příjmů fyz. osob a ukázka sestavení daňového přiznání
záznam
Všechny webináře
Zavřít reklamu
Novinky a špeky v daních