Daně / Daň z příjmů fyzických osob/Jak na danění investic v roce 2023: co s dividendami a prodanými akciemi?
Novinky a špeky v daních
Nabídka webinářů

Jak na danění investic v roce 2023: co s dividendami a prodanými akciemi?

Jak na danění investic v roce 2023: co s dividendami a prodanými akciemi?
Seyfor, a. s.
27. 03. 2023
Doba čtení6 minut čtení
Líbilo se77
Jak na danění investic v roce 2023: co s dividendami a prodanými akciemi?

Obsah

  Získali jste v roce 2022 nějakou dividendu nebo jste výhodně prodali akcie? V tom případě se vás možná týká povinnost podat daňové přiznání. Podívejte se s námi, v jakém případě musíte daňové přiznání podat, a jaké jsou rozdíly u českých a zahraničních akcií.

  Rozhodně si ovšem nenechte kazit radost z vydařené investice, podat daňové přiznání není nic strašného a možná se vás to ani netýká. Rovnou tedy začneme tou příjemnější části.

  Kdy jako fyzická osoba nemusíte podávat daňové přiznání

  V novelách zákona o dani z příjmů jsou definované minimálně tři případy, kdy jste od daně osvobozeni a daňovým přiznáním se kvůli investicím nemusíte zabývat.

  Příjmy z prodeje cenných papírů do 100 000 Kč ročně

  Pokud příjmy z prodejů (převodů) cenných papírů nepřesáhnou částku 100 000 Kč za 1 rok, daňové přiznání podávat nemusíte. Co to ale znamená?

  V první řadě si vyjasněme názvosloví, jedním rokem se rozumí zdaňovací období, tedy kalendářní rok. Cenným papírem nejsou jen akcie, ale také ETF, podílové listy či další aktiva. A oněch 100 000 Kč je příjmem z prodeje, nikoliv ziskem (dle § 4 odst. 1 písm. w zákona č. 586/1992 Sb., o dani z příjmů).

  Zároveň je důležité zmínit, že 100 000 Kč platí pro součet všech příjmů ve zdaňovacím období a nezáleží na tom, zda cenné papíry (CP) prodáte a peníze si necháte například u brokera, reinvestujete nebo si je necháte vyplatit na bankovní účet. Prodej CP je sám o sobě zdanitelnou událostí a nezáleží, jak dále s finančními prostředky nakládáte.

  Ukážeme si to na jednoduchém příkladu, v jednom roce nakoupíte akcie za 60 000 Kč a ve stejném roce je prodáte za 90 000 Kč. Pokud to jsou vaše veškeré příjmy z prodeje cenných papírů, na daňovém přiznání je neuvedete.

  Pokud ale v prosinci jednoho roku nakoupíte akcie za 95 000 Kč a v lednu druhého roku je prodáte za 102 000 Kč, musíte se připravit na skutečnost, že jste přesáhli 100 000 Kč a budete muset (až v následujícím roce) podat daňové přiznání. A nezáleží že čistý zisk je „jen“ 7 000 Kč.

  Pro úplnost fyzické osoby podávají daňové přiznání typicky do konce března za rok předcházející (například do konce března 2023 za rok 2022). Pro online podání je termín o měsíc prodloužen, a pokud byste měli daňového poradce máte čas do konce června.

  Ovšem pozor, i pokud vaše příjmy z CP přesáhnou částku 100 000 Kč za zdaňovací období, je tady cesta, jak se daňovému přiznání vyhnout, tzv. časový test.

  Prodali jste cenné papíry za více než 100 tisíc? Podejte daňové přiznání.
  Prodali jste cenné papíry za více než 100 tisíc? Podejte daňové přiznání.

  Cenné papíry splní časový test

  Pokud mezi prodejem a nákupem akcií uplynou aspoň 3 roky, příjem je zcela osvobozen od daně z příjmů.

  V tomto případě si dávejte pozor dvakrát. Je tomu již relativně dlouho, ale ve společnosti je stále zažité, že časový test pro CP je jen 6 měsíců. Ano, časový test 6 měsíců skutečně byl, ale k prodloužení ze 6 měsíců na 3 roky došlo již 1. 1. 2014, na 6 měsíců tedy zapomeňte a pamatujte si 3 roky.

  Dávejte si pozor především v případě, kdy jste CP nakoupili, prodávali a dokupovali. Situace, kdy koupím 100 cenných papírů A a po více jak 3 letech 100 cenných papírů A prodám je snadná, ale co když jsem v mezidobí CP prodávali a dokupovali?

  Pokud docházelo k částečným prodejům a následným nákupům, aplikuje se metoda FIFO, tedy first in, first out. Je to logické, když koupíte v roce 0 celkem 100 akcií společnosti A, v roce 2 jich 30 prodáte a 50 nakoupíte, tak v roce 3 můžete osvobozeně prodat pouze 70 akcií. Na oněch 50 nakoupených akcií se začíná počítat časový test od data nákupu.

  Příjmy do 6 nebo 15 tisíc Kč

  Třetím případem, kdy daňové přiznání nepodáváte jsou další příjmy do 6 000 Kč ve zdaňovacím období (dle § 38g odst. 2 zákona č. 586/1992 Sb., o dani z příjmů) pro zaměstnance a příjmy do 15 000 Kč pro ostatní – typicky OSVČ .

  Co si pod tím představit? Typicky jde o dividendy a úroky. Započítat sem můžeme i příjmy z P2P půjček a podobně. Ovšem pozor, jde o součet.

  Pokud například na Portu vygenerujete příjmy z dividend 2 000 Kč a na Zonky si přijdete na 3 000 Kč, daňové přiznání podávat nemusíte. Jestli ale budete mít z jiných P2P platforem další 2 000 Kč, již daňové přiznání podat musíme.

  Výše zmíněné platí pro daňové přiznání za rok 2022. V příštím roce (daňové přiznání za rok 2023) bude hranice až 50 000 Kč.

  Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

  Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Kdy daňové přiznání podat musíte?

  Jednoduše ve všech ostatních případech. Pokud přesahuje součet příjmů u prodeje cenných papírů 100 000 Kč ve zdaňovacím období, nesplňujete časový test 3 roky a nemůžete se odvolat ani na ostatní příjmy do 6 či 15 tisíc Kč ročně, daňové přiznání kvůli investicím se vám nevyhne.

  TIP: Přečtěte si, jak na jaře 2023 vyplnit daňové přiznání za rok 2022.

  Zatím jsme se navíc bavili o fyzických osobách, které typicky investují při zaměstnání. Složitější to mají podnikatelé, kteří si dávají investice do majetku. V takovém případě je nutné investice nejen správně zařadit, ale také oceňovat. K tomu už by se vám mohl hodit účetní systém, který nabídne například tyto vlastnosti.

  Jak nejvýhodněji zdanit dividendy?

  Na závěr se ještě podívejme na užitečné tipy při danění investic. Ožehavým tématem je danění dividend. Mnoho lidí se totiž bojí, že kvůli dividendám a pár korunám ročně budou muset složitě řešit daňové přiznání. Rozhodně tomu tak není, pokud navíc máte dividendy od české společnosti (s domicilem v ČR), dividenda je již po srážkové dani. Vám tedy přijde již čistá dividenda a ta se nedaní.

  A pokud vám chodí dividenda ze zahraničí, zajímejte se, zda náhodou není možnost podepsat formulář proti dvojímu zdanění. Pozor, daný formulář je výhodné podepsat, není to nutnost. Pokud například držíte fyzické americké akcie u brokera XTB, můžete u toho brokera podepsat formulář W-8BEN a vyhnout se dvojímu zdanění dividend.

  Ve skutečnosti to znamená, že dividendy daníte v ČR sazbou „jen“ 15 %. Pokud byste formulář vyplněný neměli (a z pohledu brokera to není povinnost, informujte se tedy aktivně), dividenda by vám byla zdaněna i v USA, tedy dvakrát (srážková daň v USA je dokonce 30 %).

  Z pohledu investora (především v případě zájmu o dividendu) doporučujeme již dopředu hledat zprostředkovatele, který formulář proti dvojímu zdanění nabízí. Zároveň také upozorňujeme na dividendu plynoucí z ETF fondů. V takovém případě se dvojímu zdanění téměř nelze vyhnout, dividenda totiž míří do fondu již zdaněná a následnou výplatu z ETF fondů musíte zdanit i vy. Pečlivě si tedy rozmyslete, zda dividendové ETF vůbec dávají smysl.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Aktuální webináře
  Konsolidační balíček a jeho dopady na DPH
  záznam
  Vliv konsolidačního balíčku na OSVČ, zaměstnance a podnikatele od ledna 2024
  záznam
  Daň z příjmů fyz. osob a ukázka sestavení daňového přiznání
  záznam
  Všechny webináře
  Zavřít reklamu
  Novinky a špeky v daních