Daně / Daň z příjmů fyzických osob/Paušální výdaje u finančních poradců
Novinky a špeky v daních
Nabídka webinářů

Paušální výdaje u finančních poradců

Seyfor, a. s.
24. 03. 2013
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se4

Poměrně frekventovaným dotazem, se kterým se setkávám ve své praxi, je dotaz na výši paušálních výdajů u tzv. finančních poradců. Pro určení výše paušálních výdajů finančního poradce jako osoby samostatně výdělečně činné je naprosto zásadní odpovědět si na otázku – podle jakých právních předpisů tato osoba podniká. Vykovává činnost na základě živnostenského oprávnění nebo na základě jiných právních předpisů?

Autor: Mgr. Zdeněk Zralý, daňový poradce č. 3177

Zákon o daních z příjmů (dále jen „ZDP“) rozlišuje výši paušálních výdajů podle typu příjmů. U finančních poradců připadají v úvahu v podstatě dva typy činností:

 

1. Příjmy ze živnosti

Pokud by činnost finančního poradce spočívala např. pouze ve zprostředkování stavebního spoření nebo penzijního připojištění se státním příspěvkem (do konce roku 2012), lze konstatovat, že zprostředkování těchto produktů nemá svoji vlastní speciální úpravu. Z absence speciální právní úpravy vyplývá, že tuto činnost lze provozovat na základě živnostenského oprávnění – zprostředkování obchodu a služeb (volná živnost). V tomto případě by výše paušálních výdajů činila 60 % z dosažených příjmů.

 

2. Příjmy z jiného podnikání podle zvláštních předpisů

Naopak pokud by se aktivity finančního poradce týkaly pojišťovnictví, jednalo by se o činnost pojišťovacího zprostředkovatele. Co se rozumí pojišťovacím zprostředkovatelem, jaké jsou typy pojišťovacích zprostředkovatelů, jaké činnosti mohou jednotliví pojišťovací zprostředkovatelé vykonávat, určuje od roku 2018 zákon č. 170/2018 Sb., zákon o distribuci pojištění a zajištění, který nahradil zákon č. 38/2004 Sb. (zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí).

Pojišťovací zprostředkovatel tedy nevykonává činnost podle živnostenského zákona, ale činnost je vykonávána podle zvláštního právního předpisu a výši jeho paušálních výdajů stanoví ZDP na 40 % z dosažených příjmů.

V praxi bude zřejmě nejčastější varianta, kdy dosažené příjmy plynou jak z činnosti vykonávané na základě živnostenského oprávnění, tak z činnosti vykonávané podle zvláštních předpisů. Poplatníkovi nezbude jiná možnost, než příjmy členit dle jednotlivých činností a k nim uplatňovat správnou výši paušálních výdajů.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Aktuální webináře
Konsolidační balíček a jeho dopady na DPH
záznam
Vliv konsolidačního balíčku na OSVČ, zaměstnance a podnikatele od ledna 2024
záznam
Daň z příjmů fyz. osob a ukázka sestavení daňového přiznání
záznam
Všechny webináře
Zavřít reklamu
Novinky a špeky v daních