Obsah
Při vedení účetnictví a sestavování účetní závěrky je nutné mít na paměti, že existuje druhové a účelové členění nákladů. Druhové členění nákladů více odpovídá jednotlivým účtovým skupinám výsledkových účtů nákladů dle vzorové účtové osnovy, zatímco účelové členění více akcentuje přístup k nákladům z hlediska manažerského účetnictví. Při aplikaci toho kterého pohledu je nutné respektovat zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZoÚ), prováděcí vyhlášku k zákonu o účetnictví a České účetní standardy (dále jen ČÚS). Důležitou roli na tomto místě zaujímají rovněž firemní směrnice (vnitropodnikové účetní předpisy). Pojďme si v následujícím článku přiblížit základní souvislosti druhového a účelového členění nákladů, jakož i věcnou podstatu účtování na jednotlivé výsledkové účty nákladů v rámci druhového členění.
Druhové členění nákladů
Hovoříme-li o druhovém členění nákladů, resp. členění nákladů dle druhu, jedná se o strukturu obdobnou dle účtových skupin (například mzdové náklady, náklady na prodané zboží, účetní odpisy dlouhodobého hmotného a dlouhodobého nehmotného majetku). Uspořádání výsledovky (výkazu zisku a ztráty) v druhovém členění upravuje prováděcí vyhláška k ZoÚ, konkrétně v Příloze č. 2.
Pojďme se podívat na vybrané jednotlivé syntetické účty, které se v praxi běžně používají a jejich věcný obsah.
Účtová skupina 50 – Spotřebované nákupy
501 – Spotřeba materiálu
Na tento účet účtujeme především klasickou spotřebu materiálu do spotřeby. Nezapomeňme však na definici materiálu dle prováděcí vyhlášky k ZoÚ. Do materiálu se řadí, kromě dalších položek, rovněž 1) movité věci s dobou použitelnosti nepřekračující dobu 1 roku, bez ohledu na výši vstupní ceny a 2) movité věci s dobou použitelnosti překračující dobu 1 roku, přičemž vstupní cena nepřevyšuje hodnotu rozhodnou pro zařazení do kategorie dlouhodobého hmotného majetku a účetní jednotka rozhodla, že o této věci nebude účtovat jako o drobném dlouhodobém hmotném majetku.
Velmi často se na tento účet účtuje s využitím analytické evidence například spotřeba kancelářských potřeb a odborná literatura.
Nezapomínejme na respektování pravidel správného využívání metod oceňování zásob při vyskladnění (FIFO, vážený aritmetický průměr, historické ocenění, pevná skladová cena).
502 – Spotřeba energií
Na tento účet účtujeme zejména spotřebu plynu, vody, elektřiny, přičemž respektujeme časové rozlišení s možnými výjimkami, které umožňuje prováděcí vyhláška k ZoÚ.
504 – Prodané zboží
Na tento účet účtujeme klasický úbytek zboží v důsledku prodeje. Nezapomínejme na respektování pravidel správného využívání metod oceňování zásob při vyskladnění (FIFO, vážený aritmetický průměr, historické ocenění, pevná skladová cena).
Účtová skupina 51 – Služby
511 – Oprava a udržování
Na tento účet účtujeme náklady na opravu (tj. uvedení věci do původního stavu) a udržování (tj. udržování věci v provozuschopném stavu). Nezapomeňme na dodržování pravidla, že „obsah má přednost před formou“, jakož i na správné časové rozlišování. Zcela zásadní je rozlišení nákladu na opravu a udržování od provedeného technického zhodnocení dlouhodobého majetku (modernizace, rekonstrukce, nástavba, přístavba, stavební úprava).
512 – Cestovné
Na tento účet účtujeme cestovní náhrady, které jsou poskytovány zaměstnancům v souladu se zákoníkem práce, případně i nad rámec limitů stanovených zákoníkem práce a prováděcími vyhláškami. V takovém případě je vhodné již v účetnictví s využitím analytických účtů rozlišit daňově uznatelné a daňově neuznatelné účty.
513 – Náklady na reprezentaci
Typickým příkladem jsou náklady na pohoštění a občerstvení obchodních partnerů, které jsou v České republice daňově neuznatelným nákladem.
518 – Ostatní služby
Tento účet obsahuje širokou škálu služeb, které spotřebovává účetní jednotka. Respektujeme zejména časové rozlišení a využíváme často analytických účtů pro větší přehlednost.
Účtová skupina 52 – Osobní náklady
521 – Mzdové náklady
Na tento účet účtujeme nejčastěji hrubé mzdy zaměstnanců z titulu pracovních smluv, dohod o pracovní činnosti a dohod o provedení práce.
522 – Příjmy společníků obchodní korporace ze závislé činnosti
Na tento účet účtujeme především odměny společníků společnosti s ručením omezeným a komanditistů komanditní společnosti za práci pro společnost.
523 – Odměny členů orgánů obchodní korporace
Na tento účet se účtují především odměny členů představenstva akciové společnosti a dozorčí rady.
524 – Zákonné sociální a zdravotní pojištění
Pojistné na sociální zabezpečení a veřejné zdravotní pojišťovny, které hradí zaměstnavatel ze zákona nad rámec hrubých mezd zaměstnanců se zachycují právě na tento účet.
527 – Zákonné sociální náklady
Na tento účet účtujeme především některé zaměstnanecké benefity, které jsou na straně zaměstnavatele posouzeny dle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, jako daňově uznatelné.
528 – Ostatní sociální náklady
Na tento účet účtujeme především některé zaměstnanecké benefity, které jsou na straně zaměstnavatele posouzeny dle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, jako daňově neuznatelné.
Účtová skupina 53 – Daně a poplatky
531 – Daň silniční
Na tento účet účtujeme předpis silniční daně, kterou je povinna účetní jednotka uhradit finančnímu úřadu, zpravidla účetním zápisem MD 531 / D 345 (Ostatní daně a poplatky).
532 – Daň z nemovitých věcí
Na tento účet účtujeme předpis daně z nemovitých věcí, kterou je povinna účetní jednotka uhradit finančnímu úřadu, zpravidla účetním zápisem MD 532 / D 345 (Ostatní daně a poplatky).
538 – Ostatní daně a poplatky
Na tento účet účtujeme především spotřebu dálničních známek, v minulosti spotřebu kolků pro provozní činnost účetní jednotky, poplatky (nikoliv sankčního charakteru) úřadům.
Účtová skupina 54 – Jiné provozní náklady
541 – Zůstatková cena prodaného dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku
Na tento účet účtujeme účetní zůstatkovou cenu dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku, který je vyřazován z důvodu prodeje.
542 – Prodaný materiál
Na tento účet účtujeme vyřazovaný materiál z důvodu prodeje. Nezapomínejme na respektování pravidel správného využívání metod oceňování zásob při vyskladnění (FIFO, vážený aritmetický průměr, historické ocenění, pevná skladová cena).
543 – Dary
V případě darování provozních položek podnikání (například zboží, materiál) se jejich úbytek účtuje na vrub tohoto výsledkového účtu provozních nákladů.
544 – Smluvní pokuty a penále
Smluvní sankce (pokuty, úroky z prodlení), které jsou uplatňovány od obchodních partnerů, se zachycují na vrub tohoto nákladového účtu.
545 – Ostatní pokuty a penále
Sankce (pokuty, úroky z prodlení), které jsou uplatňovány od státních orgánů, zdravotních pojišťoven, správy sociálního zabezpečení, se zachycují na vrub tohoto nákladového účtu.
546 – Odpis pohledávky
Pokud jsou splněny podmínky dle českých účetních předpisů, je účtován tzv. odpis pohledávky z účetnictví, přičemž pohledávka reálně nezaniká. Je nadále vedena v podrozvahové evidenci. Tento účet je používán i v případě vyřazení pohledávky z důvodu prodeje. Proto je vhodné využívat analytickou evidenci k tomuto nákladovému účtu.
V případě prodeje pohledávky se následná tržba z prodeje pohledávky účtuje ve prospěch účtu 648 – Výnosy z odepsaných pohledávek. Tento výnosový účet se použije i v případě, že by odepsaná pohledávka z účetnictví byla v budoucnu dlužníkem uhrazena.
548 – Ostatní provozní náklady
Tento účet je využíván pro širokou škálu provozních nákladů, proto je vhodné využívat analytickou evidenci pro jejich rozlišení, včetně aspektu daňové uznatelnosti z hlediska daně z příjmů.
549 – Manka, škody a krádeže z provozní činnosti
Manko je definováno jako inventarizační rozdíl, v rámci něhož je skutečný stav nižší než stav účetní. Škoda nastává v případě, že vlastněný majetek účetní jednotky je poškozen či poničen a v důsledku toho dochází k jeho vyřazení.
Účelové členění nákladů
Pokud hovoříme o členění nákladů v účelovém členění, tj. podle účelu, jsou strukturovány náklady dle účelu spotřeby (náklady prodeje, náklady odbytu, správní režie, výrobní režie). Uspořádání výsledovky (výkazu zisku a ztráty) v účelovém členění upravuje prováděcí vyhláška k ZoÚ, konkrétně v Příloze č. 3.
Závěr
Výsledovka (výkaz zisku a ztráty) je možné sestavit ve dvou variantách – v druhovém členění nákladů a výnosů nebo v účelovém členění nákladů a výnosů. Uspořádání výsledovky (výkazu zisku a ztráty) v druhovém členění upravuje prováděcí vyhláška k ZoÚ, konkrétně v Příloze č. 2. Uspořádání výsledovky (výkazu zisku a ztráty) v účelovém členění upravuje prováděcí vyhláška k ZoÚ, konkrétně v Příloze č. 3.
- Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
- Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví
- České účetní standardy pro účetní jednotky, které účtují podle Vyhlášky č. 500/2002 Sb.
- Líbal, Tomáš. Účetnictví – principy a techniky. 5. aktualizované vydání. Praha: Institut certifikace Svazu účetních, a.s. 2019. 424 s.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.