Od tvůrců úspěšného účetního programu

Mzdy a personalistika / Pracovněprávní vztahy/Souběžný pracovní poměr: jaké jsou podmínky a na co si dát pozor

Souběžný pracovní poměr: jaké jsou podmínky a na co si dát pozor

Souběžný pracovní poměr: jaké jsou podmínky a na co si dát pozor
Souběžný pracovní poměr: jaké jsou podmínky a na co si dát pozor

Váš zaměstnanec může mít neomezený počet pracovních poměrů. A to jak u vás, tak u jiného zaměstnavatele. Čtěte, jaká pravidla pro souběžné pracovní poměry platí.

Obsah

  Nejdříve se zaměříme na více pracovních poměrů u jednoho zaměstnavatele.

  Představte si, že máte výrobní podnik a hledáte novou uklízečku na odpolední směnu. Na její pozici se přihlásí vaše operátorka z linky. Potřebuje si vydělat více peněz a chtěla by vykonávat obě práce – ráno by pracovala na lince, odpoledne uklízela. Je to možné a nedopustíte se jako zaměstnavatel prohřešku proti zákoníku práce, pokud ji zaměstnáte i na druhý pracovní poměr?

  Pozor na typ činnosti

  Ve výše uvedeném příkladu je vše v pořádku. Firma může svého zaměstnance zaměstnat ve více souběžných pracovních poměrech. Klíčové přitom je, že pracovník vykonává jiný typ práce než v prvním pracovním poměru.

  Kdyby se vám operátorka přihlásila na nově vypsanou pozici operátorky s tím, že by chtěla dělat dvě stejné práce, na další pracovní poměr ji přijmout nemůžete. Zákoník práce tímto nařízením chrání zaměstnance. Mohlo by se totiž stát, že by firma nechtěla pracovníkovi platit přesčasy, a tak by ho zaměstnala na další pracovní poměr na tutéž práci. Proto je tato praktika zakázaná.

  Pracovní poměry u různých zaměstnavatelů

  V druhém příkladu se podíváme na webdesignové studio, které pro zákazníky vytváří internetové stránky. Kdyby jednomu z programátorů nestačila výplata, mohl by si říct, že si:

  • přivydělá u jiného zaměstnavatele,
  • nebo že začne tvořit weby sám na sebe.

  V tomto případě zákoník práce myslí na ochranu práv zaměstnavatelů. Říká, že „zaměstnanec nemůže vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele“. Pracovník by totiž například mohl vynést know-how, které získal ve své původní práci.

  Za výdělečnou činnost se považuje jak další pracovní poměr, tak vlastní podnikání. Kdyby se tedy programátor chtěl nechat zaměstnat ještě v jiném studiu, nebo by si třeba provozoval živnost v témže oboru, musel by mít písemný souhlas od svého prvního zaměstnavatele.

  Pokud jste svému zaměstnanci tento souhlas udělili, můžete ho později odvolat. Ale musíte uvést důvod – bez něj je odvolání neplatné. Zákoník práce nestanovuje konkrétní důvody, ve kterých jste oprávněni souhlas odvolat.

  Po odvolání souhlasu váš zaměstnanec musí ukončit podnikání nebo souběžný pracovní poměr. Počítejte ale s tím, že mu u druhého zaměstnavatele začne běžet výpovědní lhůta, kterou musí dodržet.

  blank
  Souhlas s výkonem výdělečné činnosti musí být vždy písemný.

  Výjimka ze souhlasu zaměstnavatele

  Jestliže by chtěl programátor z předešlého příkladu například vyučovat tvorbu webových stránek nebo o ní psát články do časopisů, souhlas zaměstnavatele nepotřebuje.

  Výjimka platí pro:

  • vědecké, 
  • pedagogické, 
  • publicistické,
  • literární
  • a umělecké činnosti.

  Také platí, že pokud by si programátor našel další zaměstnání, které by nesouviselo s tvorbou webových stránek, nemusí svého původního zaměstnavatele vůbec žádat o souhlas.

  Připravujte správně mzdy a kvalitně zodpovídejte personální otázky díky našim aktuálním informacím

  Zadejte váš e-mail a naše novinky z prostředí personalistiky a mezd i aktuální dění ze světa Money vám budeme posílat přímo na e-mail. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Úvazky u souběžných pracovních poměrů

  V souběžném pracovním poměru můžete zaměstnance zaměstnat na plný i zkrácený úvazek. Operátorka z prvního příkladu tedy může na ranní směně odpracovat osm hodin a na odpolední dalších osm hodin. Musí samozřejmě čerpat povinné přestávky.

  Počet odpracovaných hodin není nijak omezený, takže čistě teoreticky může zaměstnanec pracovat i 24 hodin denně.

  Odvody u souběžných pracovních poměrů

  Pokud u vás zaměstnanec pracuje na více úvazků, z každého odvedete příslušné odvody na pojištění. Zaměstnanec je tedy pojištěný vícekrát.

  To stejné platí, pokud má pracovník úvazky u více firem. Každá za něho odvádí pojištění zvlášť. Slevu dani si však zaměstnanec uplatní jen v jednom pracovním poměru.

  Jestliže se chystáte zaměstnat pracovníka na souběžný pracovní poměr, ujistěte se, že je na to připravený váš mzdový a účetní program. Například v Money S3 vyřídíte v modulu Mzdy a personalistika veškerou mzdovou agendu, která souvisí se souběžnými pracovními poměry.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  blank Ano
  blank Ne
  blank

  Sledujte podobné články na naší

  Facebookové stránce

  Komunita samostatných účetních

  Přidejte se zdarma

  Přidejte se
  do největší komunity samostatných účetních

  blankVýhody
  blank