Mzdy a personalistika / Pracovněprávní vztahy/Souběžný pracovní poměr: jaké jsou podmínky a na co si dát pozor
Novinky a špeky ve mzdách
Nabídka webinářů

Souběžný pracovní poměr: jaké jsou podmínky a na co si dát pozor

Souběžný pracovní poměr: jaké jsou podmínky a na co si dát pozor
Seyfor, a. s.
06. 12. 2020
Doba čtení4 minuty čtení
Líbilo se37
Souběžný pracovní poměr: jaké jsou podmínky a na co si dát pozor

Obsah

  Váš zaměstnanec může mít neomezený počet pracovních poměrů. A to jak u vás, tak u jiného zaměstnavatele. Čtěte, jaká pravidla pro souběžné pracovní poměry platí.

  Nejdříve se zaměříme na více pracovních poměrů u jednoho zaměstnavatele.

  Představte si, že máte výrobní podnik a hledáte novou uklízečku na odpolední směnu. Na její pozici se přihlásí vaše operátorka z linky. Potřebuje si vydělat více peněz a chtěla by vykonávat obě práce – ráno by pracovala na lince, odpoledne uklízela. Je to možné a nedopustíte se jako zaměstnavatel prohřešku proti zákoníku práce, pokud ji zaměstnáte i na druhý pracovní poměr?

  Pozor na typ činnosti

  Ve výše uvedeném příkladu je vše v pořádku. Firma může svého zaměstnance zaměstnat ve více souběžných pracovních poměrech. Klíčové přitom je, že pracovník vykonává jiný typ práce než v prvním pracovním poměru.

  Kdyby se vám operátorka přihlásila na nově vypsanou pozici operátorky s tím, že by chtěla dělat dvě stejné práce, na další pracovní poměr ji přijmout nemůžete. Zákoník práce tímto nařízením chrání zaměstnance. Mohlo by se totiž stát, že by firma nechtěla pracovníkovi platit přesčasy, a tak by ho zaměstnala na další pracovní poměr na tutéž práci. Proto je tato praktika zakázaná.

  TIP: Přečtěte si, jaké jsou druhy pracovních poměrů.

  Pracovní poměry u různých zaměstnavatelů

  V druhém příkladu se podíváme na webdesignové studio, které pro zákazníky vytváří internetové stránky. Kdyby jednomu z programátorů nestačila výplata, mohl by si říct, že si:

  • přivydělá u jiného zaměstnavatele,
  • nebo že začne tvořit weby sám na sebe.

  V tomto případě zákoník práce myslí na ochranu práv zaměstnavatelů. Říká, že „zaměstnanec nemůže vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele“. Pracovník by totiž například mohl vynést know-how, které získal ve své původní práci.

  Za výdělečnou činnost se považuje jak další pracovní poměr, tak vlastní podnikání. Kdyby se tedy programátor chtěl nechat zaměstnat ještě v jiném studiu, nebo by si třeba provozoval živnost v témže oboru, musel by mít písemný souhlas od svého prvního zaměstnavatele.

  Pokud jste svému zaměstnanci tento souhlas udělili, můžete ho později odvolat. Ale musíte uvést důvod – bez něj je odvolání neplatné. Zákoník práce nestanovuje konkrétní důvody, ve kterých jste oprávněni souhlas odvolat.

  Po odvolání souhlasu váš zaměstnanec musí ukončit podnikání nebo souběžný pracovní poměr. Počítejte ale s tím, že mu u druhého zaměstnavatele začne běžet výpovědní lhůta, kterou musí dodržet.

  Souhlas s výkonem výdělečné činnosti musí být vždy písemný.

  Výjimka ze souhlasu zaměstnavatele

  Jestliže by chtěl programátor z předešlého příkladu například vyučovat tvorbu webových stránek nebo o ní psát články do časopisů, souhlas zaměstnavatele nepotřebuje.

  Výjimka platí pro:

  • vědecké,
  • pedagogické,
  • publicistické,
  • literární
  • a umělecké činnosti.

  Také platí, že pokud by si programátor našel další zaměstnání, které by nesouviselo s tvorbou webových stránek, nemusí svého původního zaměstnavatele vůbec žádat o souhlas.

  Připravujte správně mzdy a kvalitně zodpovídejte personální otázky díky našim aktuálním informacím

  Zadejte váš e-mail a naše novinky z prostředí personalistiky a mezd i aktuální dění ze světa Money vám budeme posílat přímo na e-mail. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Úvazky u souběžných pracovních poměrů

  V souběžném pracovním poměru můžete zaměstnance zaměstnat na plný i zkrácený úvazek. Operátorka z prvního příkladu tedy může na ranní směně odpracovat osm hodin a na odpolední dalších osm hodin. Musí samozřejmě čerpat povinné přestávky.

  Počet odpracovaných hodin není nijak omezený, takže čistě teoreticky může zaměstnanec pracovat i 24 hodin denně.

  Odvody u souběžných pracovních poměrů

  Pokud u vás zaměstnanec pracuje na více úvazků, z každého odvedete příslušné odvody na pojištění. Zaměstnanec je tedy pojištěný vícekrát.

  To stejné platí, pokud má pracovník úvazky u více firem. Každá za něho odvádí pojištění zvlášť. Slevu dani si však zaměstnanec uplatní jen v jednom pracovním poměru.

  Jestliže se chystáte zaměstnat pracovníka na souběžný pracovní poměr, ujistěte se, že je na to připravený váš mzdový a účetní program. Například v Money S3 vyřídíte v modulu Mzdy a personalistika veškerou mzdovou agendu, která souvisí se souběžnými pracovními poměry.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Aktuální webináře
  Důležité novinky ve mzdové účtárně 2023/2024
  záznam
  Zaměstnanecké benefity z daňového pohledu
  záznam
  Všechny webináře
  Zavřít reklamu
  Novinky a špeky ve mzdách