Podnikání / Start podnikání/Daň z příjmu pro zaměstnavatele
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

Daň z příjmu pro zaměstnavatele

Daň z příjmu pro zaměstnavatele
Seyfor, a. s.
08. 12. 2023
Doba čtení4 minuty čtení
Líbilo se4
Daň z příjmu pro zaměstnavatele

Obsah

    Každý zaměstnavatel musí počítat a odvádět zálohy na daň z příjmů svých zaměstnanců. Ujasněte si, za koho platíte 15 % daň z příjmů a kdo 23%, jak vám práci usnadní účetní program a v jakých případech podává daňové přiznání sám zaměstnanec.

    Co je to daň z příjmu a jaká je její výše

    Daň z příjmů se řídí zákonem o daních z příjmů a musí ji platit všechny ekonomicky aktivní fyzické osoby s trvalým bydlištěm v Česku – a v některých případech i cizinci.

    Zatímco OSVČ daň z příjmů odvádí sami, za zaměstnance odvádíte daň vy jako zaměstnavatel – každý měsíc strhnete příslušnou částku ze mzdy. V některých situacích ale musí daňové přiznání odevzdat zaměstnanec sám, třeba pokud má příjmy z podnikání na vedlejší činnost.

    Výše daně z příjmů v roce 2023 činí 15 %, tedy stejně jako loni. Daň ve výši 23 % platí pro zaměstnance s příjmy vyššími než je čtyřnásobek průměrné hrubé mzdy (tj. 40 324 × 4 = 161 296 Kč) – sazba 23 % se aplikuje se na příjem, který hranici přesáhne.

    Jak a kdy odvádí zaměstnavatel daň

    Daně z příjmů zaměstnanců řešíte při ročním zúčtování daně. Tato povinnost vám jako zaměstnavatelům vzniká, pokud vás o roční zúčtování daně zaměstnanec včas a řádně požádá – to může udělat pouze pokud nemá povinnost podávat daňové přiznání.

    Počítejte s tím, že zaměstnanci nemusí vědět, že si mají o roční zúčtování daně zažádat. Běžnou praxí ve firmách je, že přebírá aktivitu účetní. Od zaměstnanců zjistí, jestli za ně přiznání bude řešit firma, nebo jestli si ho podají sami – k tomu pak potřebují Potvrzení o zdanitelných příjmech.

    V roce 2023 museli zaměstnanci podepsat roční zúčtování za rok 2022 u svého zaměstnavatele do 15. února. Zaměstnavatelé pak museli provést podání vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti za zdaňovací období 2022  do 1. března, případně do 20. března 2023 elektronicky.

    Pro zaměstnance, kteří si daňové přiznání podávají sami, platí jiné termíny. Letos museli daňové přiznání odevzdat do 3. dubna 2023, případně do 2. května 2023 v elektronické podobě.

    Usnadněte si práci díky našim účetním a daňovým novinkám

    Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy i aktuální dění ze světa Money vám budou chodit přímo do e-mailu. info

    Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

    Kdy podává daňové přiznání zaměstnanec namísto zaměstnavatele

    Zaměstnanci vzniká povinnost podat daňové přiznání v následujících případech:

    • Přivýdělek jako OSVČ na vedlejší činnost.
    • Příjmy z pronájmu.
    • Příjmy z kapitálu. Jedná se například o zisky z obchodní korporace či zisky tichého společníka. Do daňového přiznání nemusí uvádět úroky na spořicím účtu nebo třeba z fondového investování.
    • Příležitostné příjmy, pokud jsou vyšší než 30 000 Kč za rok (například u pronájmu movitých věcí nebo činnosti, kterou neprovádí na živnostenský list).
    • Práce u dvou zaměstnavatelů během jednoho měsíce, pokud oba při výplatě strhli zálohu na daň z příjmů.
    • Prodej nemovitosti, ale pouze ve vybraných případech.
    • Dividendy ze zahraničních akcií. Příjem dividend z českých akcií se do daňového přiznání uvádět nemusí.
    • Zrušení životního pojištění, penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření před termínem určeným zákonnými předpisy pro výplatu.

    Zaměstnanec si může podat daňové přiznání i dobrovolně, třeba když nestihne účtárně dodat včas všechna potřebná potvrzení.

    Zaměstnanci, kteří mají vedle hlavního pracovního poměru i tzv. „vedlejšák“, mají povinnost podávat daňové přiznání sami.
    Zaměstnanci, kteří mají vedle hlavního pracovního poměru i tzv. „vedlejšák“, mají povinnost podávat daňové přiznání sami.

    Výpočet daně a co do ní zahrnout

    Daň z příjmu činí 15 %, případně 23 % u zaměstnanců s nadprůměrnou mzdou. Zaměstnanec může v prohlášení k dani uplatnit různé daňové slevy nebo daňová zvýhodnění na děti. Zároveň za zaměstnance odvádí zaměstnavatel sociální pojištění (24,8 % z vyměřovacího základu) a zdravotní pojištění (ve výši 9 %).

    TIP: Základní sleva na poplatníka, sleva na dítě, nebo třeba na manžela či manželku. Přečtěte si velký přehled slev na dani pro rok 2023.

    V kvalitním účetním programu nemusíte nic složitě počítat a navíc máte jistotu, že pracujete s aktuálními údaji, i když se legislativa často mění. Software vám všechny hodnoty pro jednotlivé zaměstnance na pár kliknutí vypočítá.

    Nejjednodušším způsobem, jak podat dokumenty na Finanční správu, je vyplnit je v účetním programu a ihned odeslat. Další možností je dokumenty exportovat a odeslat datovou schránkou nebo prostřednictvím webové aplikace Elektronická podání (EPO).

    Pokud účetní program Money S3 ještě nepoužíváte, vyzkoušejte to zdarma. Ve zkušební verzi vám fungují veškeré funkce a na placenou variantu pak můžete kdykoliv přejít.


    Zdroje / reference:

    Byly informace v článku užitečné?

    Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

    Ano
    Ne
    Vyzkoušejte si účetní program Money S3

    Vyzkoušejte si účetní program
    Money S3

    Zdarma a se všemi funkcemi

    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.
    Vyzkoušet zdarma
    Zavřít reklamu
    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.