Od tvůrců úspěšného účetního programu

Daně/Jak podat daňové přiznání: elektronicky, poštou nebo přes datovou schránku

Jak podat daňové přiznání: elektronicky, poštou nebo přes datovou schránku

Jak podat daňové přiznání: elektronicky, poštou nebo přes datovou schránku
Jak podat daňové přiznání: elektronicky, poštou nebo přes datovou schránku
https://money.cz/novinky-a-tipy/wp-content/uploads/sites/2/2023/03/pexels-picjumbocom-461077-110x110.jpg

Obsah

  Všichni podnikatelé a živnostníci mají od roku 2023 povinnost používat datovou schránku. S tím se pojí také povinnost podat daňové přiznání online. Přečtěte si, jak na to a ujasněte si, kdo stále může přiznání podat osobně na úřadě či poslat poštou. I když elektronické podání nabízí mnohé výhody – návod, jak na něj, najdete v článku.

  Kdo má povinnost podat daňové přiznání

  Přiznání k dani z příjmů fyzických či právnických osob musí podávat všichni podnikatelé, ale také někteří zaměstnanci. Těch se daňové přiznání týká, když mají příjmy z více zaměstnání současně nebo příjmy z podnikání či pronájmu, a to vyšší než 6 000 Kč ročně (pro přiznání za rok 2023, které budete podávat na jaře 2024, už bude platit limit 20 000 Kč).

  Dále se daňové přiznání týká studentů, žen i mužů na rodičovské dovolené nebo lidí v důchodu, pokud si přivydělávají a tyto příjmy přesáhly 15 000 Kč ročně (pro přiznání za rok 2023 to bude 50 000 Kč).

  Podrobnosti o tom, kdo musí podávat daňové přiznání, jsme sepsali do samostatného článku.

  Co musí obsahovat daňové přiznání

  V daňovém přiznání uvádíte všechny své zdanitelné příjmy za uplynulý rok. Pokud například podnikáte, k tomu jste zaměstnaní a ještě pronajímáte byt, budou to celkem tři různé příjmy. Jejich sečtením získáte základ daně, ze kterého vypočítáte daň z příjmů.

  Nezdanitelné příjmy, které tedy do přiznání neuvádíte, jsou:

  • nemocenské, sociální dávky nebo podpora v nezaměstnanosti,
  • příjmy zdaněné srážkovou daní, tedy příjmy:
   • z dohod o provedení práce do 10 000 Kč měsíčně,
   • z autorského honoráře do 10 000 Kč měsíčně.

  Podklady získáte obvykle z daňové evidence a účetnictví. Pokud jste zaměstnanci, požádejte si u svých zaměstnavatelů o potvrzení o zdanitelných příjmech.

  Dobře si během roku evidujte i ostatní příjmy, abyste si vyplnění přiznání co nejvíc usnadnili a na nic při tom nezapomněli.

  Evidenci všech podkladů k daňovému přiznání vám usnadní účetní program Money S3. Vystavujete v něm faktury a máte přehled o všech příjmech. Vyzkoušejte si program zdarma.

  Do kdy se podává daňové přiznání

  Daňové přiznání musíte podat a daň zaplatit do konce dubna, pokud jde o elektronické podání. Kdybyste daňové přiznání podávali poštou či osobně na finančním úřadě, platí pro vás termín do konce března.

  Připomínáme, že s povinností mít datovou schránku, která platí pro všechny podnikatele od začátku roku 2023, se pojí i povinnost podávat daňové přiznání online. Podání poštou či osobně tak mohou využít pouze nepodnikající fyzické osoby, kterých se přesto daňové přiznání týká (a které jsme popsali výše).

  Přehled, do kdy podat daňové přiznání, najdete v aktuálním článku. 

  Podnikatelé a právnické osoby mají povinnost daňové přiznání podávat online.

  Jak vyplnit daňové přiznání online

  Formulář daňového přiznání online vyplníte na portálu Moje daně. V sekci Daň z příjmů fyzických osob vyberte formulář Daň z příjmů fyzických osob – od roku 2021 včetně.

  Pokud podáváte přiznání za právnickou osobu, zvolíte příslušnou sekci a formulář Daň z příjmů právnických osob – za zdaňovací období roku 2021, 2022 a pro části zdaňovacího období roku 2023.

  >> TIP: Podrobné informace k tomu, jak vyplnit daňové přiznání právnických osob, najdete v článku. Stejně tak máme návod na vyplnění přiznání pro fyzické osoby.

  Kromě delší lhůty na vyplnění je další výhodou elektronického podání to, že vás formulář daňovým přiznáním vyplňováním provede a pohlídá, abyste na nic nezapomněli. Automaticky také spočítá výši daně.

  Jak podat daňové přiznání elektronicky a přes datovou schránku

  Po vyplnění máte několik možností, jak daňové přiznání podat:

  • elektronicky přímo z portálu Moje daně, pokud jej můžete opatřit elektronickým podpisem,
  • elektronicky po přihlášení do daňové informační stránky DIS+ (Online finanční úřad),
  • přes datovou schránku tak, že se do ní přihlásíte přímo v portálu Moje daně a přiznání odešlete i bez elektronického podpisu,
  • nebo vyplněný formulář exportujete a uložíte do počítače ve formátu XML, poté se běžným způsobem přihlásíte do datové schránky a soubor odešlete.

  Elektronické daňové přiznání se týká všech OSVČ i právnických osob. Pokud by přiznání podali osobně nebo poslali poštou, hrozí jim dokonce pokuta.

  Usnadněte si práci díky našim účetním a daňovým novinkám

  Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy i aktuální dění ze světa Money vám budou chodit přímo do e-mailu. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Jak podat daňové přiznání poštou či osobně

  Pokud jste fyzická nepodnikající osoba a daňové přiznání podáváte například kvůli nahodilým příjmům nebo příjmům z pronájmu, pak se na vás povinnost podávat přiznání elektronicky nevztahuje.

  Přesto doporučujeme daňové přiznání vyplnit online. Následně si můžete soubor vyexportovat a vytisknout, abyste přiznání podali osobně. Elektronické podání je však jednoznačně pohodlnější a rychlejší.

  Jak podat daňové přiznání v Money

  Pokud využíváte Money S3, přiznání v něm vyplníte a rovnou odešlete finančnímu úřadu. Další variantou je využít program na daňové přiznání – modul TaxEdit S3. Určený je především pro daňové poradce, kteří zpracovávají více přiznání svým klientům a firmám.

  Program vás podáním provede a napoví, co je potřeba vyplnit. Údaje také zvládne sám převzít z účetního programu, takže neztrácíte čas ručním přepisováním. Automaticky provede všechny potřebné výpočty a nejen že vám spočítá výši daně, ale rovnou sestaví bankovní příkazy pro její zaplacení.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne

  Sledujte podobné články na naší

  Facebookové stránce
  Nejbližší webináře

  Legislativní novinky pro účetní
  a podnikatele.

  Spokojení nebo zdarma
  Ukázat všechny