Daně/Jak podat daňové přiznání: elektronicky, poštou nebo přes datovou schránku
Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50% končí za:
dnů
hod.
min.
Akce -50 %

Jak podat daňové přiznání: elektronicky, poštou nebo přes datovou schránku

Jak podat daňové přiznání: elektronicky, poštou nebo přes datovou schránku
Seyfor, a. s.
28. 08. 2023
Doba čtení7 minut čtení
Líbilo se78
Aktualizováno pro rok 2024: 06. 02. 2024
Jak podat daňové přiznání: elektronicky, poštou nebo přes datovou schránku

Obsah

  Všichni podnikatelé a živnostníci mají od roku 2023 povinnost používat datovou schránku. S tím se pojí také povinnost podat daňové přiznání online. Přečtěte si, jak na to a ujasněte si, kdo stále může přiznání podat osobně na úřadě či poslat poštou. I když elektronické podání nabízí mnohé výhody – návod, jak na něj, najdete v článku.

  Kdo má povinnost podat daňové přiznání

  Přiznání k dani z příjmů fyzických či právnických osob musí podávat všichni podnikatelé, ale také někteří zaměstnanci. Těch se daňové přiznání týká, když mají příjmy z více zaměstnání současně nebo příjmy z podnikání či pronájmu, a to vyšší než 20 000 Kč.

  Dále se daňové přiznání týká studentů, žen i mužů na rodičovské dovolené nebo lidí v důchodu, pokud si přivydělávají a tyto příjmy přesáhly 50 000 Kč.

  Podrobnosti o tom, kdo musí podávat daňové přiznání, jsme sepsali do samostatného článku.

  Co musí obsahovat daňové přiznání

  V daňovém přiznání uvádíte všechny své zdanitelné příjmy za uplynulý rok. Pokud například podnikáte, k tomu jste zaměstnaní a ještě pronajímáte byt, budou to celkem tři různé příjmy. Jejich sečtením získáte základ daně, ze kterého vypočítáte daň z příjmů.

  Nezdanitelné příjmy, které tedy do přiznání neuvádíte, jsou:

  • nemocenské, sociální dávky nebo podpora v nezaměstnanosti,
  • příjmy zdaněné srážkovou daní, tedy příjmy:
   • z dohod o provedení práce do 10 000 Kč měsíčně,
   • z autorského honoráře do 10 000 Kč měsíčně.

  Podklady získáte obvykle z daňové evidence a účetnictví. Pokud jste zaměstnanci, požádejte si u svých zaměstnavatelů o potvrzení o zdanitelných příjmech.

  Dobře si během roku evidujte i ostatní příjmy, abyste si vyplnění přiznání co nejvíc usnadnili a na nic při tom nezapomněli.

  Evidenci všech podkladů k daňovému přiznání vám usnadní účetní program Money S3. Vystavujete v něm faktury a máte přehled o všech příjmech. Vyzkoušejte si program zdarma.

  Do kdy se podává daňové přiznání

  Daňové přiznání musíte podat a daň zaplatit do konce dubna, pokud jde o elektronické podání. Kdybyste daňové přiznání podávali poštou či osobně na finančním úřadě, platí pro vás termín do 1. dubna.

  Připomínáme, že s povinností mít datovou schránku, která platí pro všechny podnikatele od začátku roku 2023, se pojí i povinnost podávat daňové přiznání online. Podání poštou či osobně tak mohou využít pouze nepodnikající fyzické osoby, kterých se přesto daňové přiznání týká (a které jsme popsali výše).

  Přehled, do kdy v roce 2024 podat daňové přiznání, najdete v tomto článku.

  Podnikatelé a právnické osoby mají povinnost daňové přiznání podávat online.

  Jak vyplnit daňové přiznání online

  Formulář daňového přiznání online vyplníte na portálu Moje daně. V sekci Daň z příjmů fyzických osob vyberte formulář Daň z příjmů fyzických osob – od roku 2021 včetně.

  Takto vypadá elektronický formulář na webu Moje daně.

  Pokud podáváte přiznání za právnickou osobu, zvolíte příslušnou sekci a formulář Daň z příjmů právnických osob – za zdaňovací období roku 2021, 2022, 2023 a pro části zdaňovacího období roku 2024.

  >> TIP: Podrobné informace k tomu, jak vyplnit daňové přiznání právnických osob, najdete v článku. Stejně tak máme návod na vyplnění přiznání pro fyzické osoby.

  Kromě delší lhůty na vyplnění je další výhodou elektronického podání to, že vás formulář daňovým přiznáním vyplňováním provede a pohlídá, abyste na nic nezapomněli. Automaticky také spočítá výši daně.

  Jak podat daňové přiznání elektronicky a přes datovou schránku

  Po vyplnění máte několik možností, jak daňové přiznání podat:

  1. Přímo z portálu Moje daně, pokud jej můžete opatřit elektronickým podpisem.

  2. Po přihlášení do daňové informační schránky DIS+ (Online finanční úřad).

  3. Chcete-li využít výhodu interaktivního formuláře na portálu Moje daně, a máte zřízenou datovou schránku, můžete daňové přiznání vyplnit přímo na portálu Moje daně. Poté se přímo z něj přihlásíte do datové schránky. Formulář se odešle z vaší datové schránky, aniž byste jej museli stahovat, ukládat do počítače a znovu nahrávat do schránky.

  V horním menu kliknete na Odeslat.

  4. Poslední možností je, že vyplněný interaktivní formulář exportujete a uložíte do počítače ve formátu XML, poté se běžným způsobem přihlásíte do datové schránky a soubor odešlete.

  V horním menu kliknete na Další volby a zvolíte Stáhnout soubor pro odeslání datovou schránkou. Sami pro sebe si můžete stáhnout opis přiznání v pdf.

  Následně se přihlásíte do své datové schránky.

  • Vlevo kliknete na bílé tlačítko Napsat zprávu.
  • Do vyhledávacího pole napíšete název vašeho místně příslušného finančního úřadu. Pokud si ho nepamatujete (ve velkých městech bývá více pracovišť, která se označují čísly), podívejte se na své loňské daňové přiznání. Jestliže přiznání podáváte poprvé, přehled úřadů najdete zde.

  • Do předmětu napište DPFO a rok, za který daňové přiznání podáváte.

  • Ostatní kolonky přeskočte a klikněte na Pokračovat.
  • V sekci Přílohy vložte daňové přiznání v XML souboru.

  • Poté dole klikněte na modré tlačítko Odeslat zprávu.
  • Daňové přiznání jste úspěšně odeslali. Ale tím to ještě nekončí.
  • V levém menu se překlikněte na Odeslané zprávy. Otevřete si zprávu s daňovým přiznáním, kterou jste právě odeslali.
  • Klikněte na Další volby a pak na Uložit doručenku (PDF). Stažený soubor si archivujte, slouží jako doklad, že jste přiznání odeslali.

  Elektronické daňové přiznání se týká všech OSVČ i právnických osob. Pokud by přiznání podali osobně nebo poslali poštou, hrozí jim dokonce pokuta.

  Doplňte si mezery v daních a účetnictví

  Přihlaste se k několikadílnému e-mailovému seriálu a získejte to nejlepší z blogu Money.cz. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Jak podat daňové přiznání poštou či osobně

  Pokud jste fyzická nepodnikající osoba a daňové přiznání podáváte například kvůli nahodilým příjmům nebo příjmům z pronájmu, pak se na vás povinnost podávat přiznání elektronicky nevztahuje.

  Přesto doporučujeme daňové přiznání vyplnit online. Následně si můžete soubor vyexportovat a vytisknout, abyste přiznání podali osobně. Elektronické podání je však jednoznačně pohodlnější a rychlejší.

  Jak podat daňové přiznání v Money

  Pokud využíváte Money S3, přiznání v něm vyplníte a rovnou odešlete finančnímu úřadu. Tady najdete návod, jak z Money S3 odeslat přiznání k dani z příjmů právnických osob.

  Další variantou je využít program na daňové přiznání – modul TaxEdit S3. Určený je především pro daňové poradce, kteří zpracovávají více přiznání svým klientům a firmám.

  Program vás podáním provede a napoví, co je potřeba vyplnit. Údaje také zvládne sám převzít z účetního programu, takže neztrácíte čas ručním přepisováním. Automaticky provede všechny potřebné výpočty a nejen že vám spočítá výši daně, ale rovnou sestaví bankovní příkazy pro její zaplacení.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Money S3 v akci se slevou 50%
  Zjistit více
  Akce -50%
  platí pouze
  do 2.8.2024
  Money S3 -50%
  Zavřít reklamu
  Money S3 v akci se slevou 50%
  Akce platí pouze do 31.7.2023.