Účetnictví / Účetnictví/Zveřejnění účetní závěrky skrze podání přiznání k dani z příjmů
Novinky a špeky v účetnictví
Nabídka webinářů

Zveřejnění účetní závěrky skrze podání přiznání k dani z příjmů

Zveřejnění účetní závěrky skrze podání přiznání k dani z příjmů
Lucie Kořínková
07. 06. 2022
Doba čtení4 minuty čtení
Líbilo se2
Zveřejnění účetní závěrky skrze podání přiznání k dani z příjmů

Obsah

    Od roku 2022 byla v rámci snížení administrativy zavedena pro některé subjekty možnost zveřejnit účetní výkazy prostřednictvím podání daňového přiznání k dani z příjmů. V případě, že vybrané subjekty nesplní svou povinnost a nezveřejní finanční výkazy může být subjektu udělena i pokuta až 500 000 Kč. V článku vás seznámíme s novou možností, jak zveřejnit finanční výkazy do sbírky listin.

    Kategorizace účetních jednotek a rozsah zveřejňování účetní závěrky

    Účetní jednotky, které jsou zapsané ve veřejném rejstříku jsou v souladu se zákonem o účetnictví povinny zveřejnit svou účetní závěrku ve sbírce listin, a to v rozsahu dle kategorizace účetní jednotky (dále jen “ÚJ”):

    • mikro ÚJ – jsou povinny zveřejnit rozvahu a přílohu v účetní závěrce;
    • malé ÚJ – jsou povinny zveřejnit rozvahu a přílohu v účetní závěrce;
    • střední ÚJ – jsou povinny zveřejnit rozvahu, výkaz zisků a ztrát, přílohu v účetní závěrce, cash flow, přehled o změnách vlastního kapitálu;
    • velké ÚJ – mají stejnou povinnost jako střední ÚJ.

    Mikro a malé účetní jednotky mají povinnost zveřejnit výkaz zisků a ztrát v případě, že je jejich povinností mít ověřenou účetní závěrku auditorem. V takovém případě je povinností ÚJ sestavit účetní závěrku v plném rozsahu a zároveň zpracovat výroční zprávu.

    Pokud není výše uvedená povinnost splněna, může být účetní jednotce udělena pokuta.

    Jak na nový způsob zveřejnění účetní závěrky

    Jak už jsme v úvodu článku zmiňovali v rámci snížení administrativy platí od roku 2022 novinka, díky níž mohou některé subjekty splnit svou zákonnou povinnost zveřejnění účetní prostřednictvím správce daně v rámci podání přiznání k dani z příjmů.

    Zveřejnění účetní závěrky prostřednictvím správce daně v rámci podání přiznání k dani z příjmů mohou využít subjekty, které jsou obchodními korporacemi a které nejsou účetními jednotkami, které zveřejňují účetní závěrku prostřednictvím ČNB.

    Využitím tohoto způsobu předání účetní závěrky je realizováno skrze přílohu k položce. 11 daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob, která je jeho nedílnou součástí. K tomuto úkonu tedy není nutné udělit speciální plnou moc, které by opravňovala osobu podávající přiznání k tomuto úkonu. Plně dostačující je standardní plná moc pro podání daňového přiznání alternativně dodatečného daňového přiznání k dani z příjmů.

    V příloze k položce 11 účetní jednotka uvádí, které konkrétní části účetní jednotky chce zveřejnit. Zároveň je možné uvést e-mailovou adresu, na kterou mu je následně zasláno potvrzení o předání účetní závěrky rejstříkovému soudu.

    Další požadavek, který musí být splněn je podání přiznání v elektronické formě včetně všech jeho příloh, a to ve formátu, struktuře a za podmínek zveřejněných podle daňového řádu správcem daně z příjmů.

    Ve vztahu k nové možnosti zveřejnění účetní závěrky pro vybrané účetní jednotky zveřejnilo Generální finanční ředitelství na webových stránkách finanční správy Informaci, kterou naleznete v odkazu zde. Zároveň na jejich stránkách můžete najít odpovědi na vybrané dotazy zde.

    Další možnosti zveřejnění účetní závěrky

    I nadále však zůstávají platné možnosti zveřejnění účetní závěrky, které byly platné před účinností novely zákona o účetnictví. Ty jsou následující:

    1. odeslání skrze datovou schránku – tyto listiny nemusí být podepsány elektronickým podpisem za předpokladu, že jsou zasílány z datové schránky osoby, která je veřejném rejstříku zapsána. V některých případech vám však může být ze strany poradce doporučeno opatřit i takto odesílané listiny elektronickým podpisem;
    2. odeslání na elektronickou adresu soudu – tj. e-mailem. V tomto případě musí být účetní závěrka podepsána uznávaným elektronickým podpisem;
    3. odeslání prostřednictvím online podání do sbírky listin – v tomto případě je opět nutné, aby byla účetní závěrka podepsána uznávaným elektronickým podpisem;
    4. odeslání skrze aplikace e-Podatelna na webových stránkách www.justice.cz – opět s elektronicky uznávaným podpisem; a poslední možností je
    5. na technických nosičích např. CD-R či DVD-R – při využití této možnosti je nutné přiložit k technickému nosiči  průvodní dopis, který je vlastnoručně podepsán statutárním orgánem.

    Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

    Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

    Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

    Shrnutí

    • zveřejnění účetní závěrky prostřednictvím správce daně mohou využít účetní jednotky, které nemají povinnost zveřejňovat účetní závěrku prostřednictvím ČNB
    • prvně lze využít tuto možnost při podání přiznání za zdaňovací období od 1. ledna 2021 do 31. prosince 2021
    • zveřejnění lze uskutečnit skrze vyplněnou žádost o předání účetní závěrky do sbírky listin veřejného rejstříku, která je nedílnou součástí daňového přiznání
    • k tomuto úkonu není nutné udělovat speciální zplnomocnění
    • přiznání je nutné podat elektronicky předepsanou formou
    • rozsah zveřejnění účetní závěrky si zvolí účetní jednotka sama v samotné žádosti
    • ke splnění povinnosti dochází již okamžikem podání přiznání u místně příslušného správce daně.

    Byly informace v článku užitečné?

    Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

    Ano
    Ne
    Vyzkoušejte si účetní program Money S3

    Vyzkoušejte si účetní program
    Money S3

    Zdarma a se všemi funkcemi

    Aktuální webináře
    Dlouhodobý majetek v účetnictví a dani z příjmů
    záznam
    Roční zúčtování záloh za rok 2022 a novinky 2023
    záznam
    Účetní uzávěrka/závěrka a inventarizace účtů
    záznam
    Všechny webináře
    Zavřít reklamu
    Novinky a špeky v účetnictví