[Červen 2016] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

adminX | 04. 07. 2016

Brexit a LevneElektro.cz. Dvě kauzy, které v červnu významně ovlivnily situaci na českém trhu. Pro malé a střední firmy jsou ale důležité i další události. Přečtěte si červnové novinky, které by vám neměly uniknout.

MonthlyReport_Money_06

1. Cena za brexit je zatím nejistá

Server iHned.cz informoval, že brexit ovlivnil situaci na světových burzách, po dvou dnech propadů se ale situace začala uklidňovat. Je však jasné, že nejistota potrvá minimálně do doby, než bude jasné, jaký bude při vystoupení Velké Británie z Evropské unie další postup.

BusinessInfo.cz píše, že brexitem skončilo období evropské stability a Evropu čekají ekonomické problémy. Česká republika může očekávat oslabení v prosazování svých priorit na vnitřním trhu EU.

2. Velké obchody musí na svátky zavřít

Poslanci schválili zákon nařizujícím obchodům s rozlohou větší než 200 m2 zavírat o sedmi velkých svátcích. iDnes.cz píše, že kromě Vánoc se nařízení týká i Velikonočního pondělí nebo třeba 8. května. Pokud by obchody zákon porušily, hrozila by jim pokuta až do výše jednoho milionu korun.

Proti zákonu se ohradila řada institucí v čele s Hospodářskou komorou. Ta zákon označila za diskriminační a požaduje jeho přezkoumání Ústavním soudem.

3. Za služební cesty zaměstnavatelé od roku 2018 zaplatí víc

Ministerstvo pro místní rozvoj chce změnit systém vybírání poplatků za ubytování. Od roku 2018 by se tak poplatek mohl týkat i firem, které vysílají své zaměstnance na služební cesty. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová sdělila serveru iDnes.cz, že nevidí důvod, proč by měly být firmy od poplatku nadále osvobozovány.

Každý den na služební cestě by tak mohl zaměstnavatele stát až o 27 Kč víc.

4. Firmám chybí znalosti o ručení za daňové povinnosti dodavatelů

Podle webu Podnikatel.cz to odhalila kauza e-shopu LevneElektro.cz. Majitel e-shopu Petr Václav tvrdí, že se stal obětí protiprávního jednání svých dodavatelů. Ti podle něj neodvedli DPH, na což právě kvůli přenesené daňové odpovědnosti e-shop doplatil.

Poslední informace sice naznačují, že je kauza LevneElektro.cz mnohem propletenější, Unie daňových poplatníků ČR už ale vytáhla do boje proti Finanční správě a o tématu se rozproudila široká debata.

5. Počítání daní ve středně velkých firmách? ČR je třetí nejhorší

České firmy počítají daně 405 hodin, jeden člověk tím tedy stráví přes 2 měsíce práce. Horší podmínky už mají jen v Bulharsku a Bosně a Hercegovině, na Slovensku naopak počítání daní zabere polovinu času. Vyplývá to z žebříčku světové banky, který zveřejnil iHned.cz.

Řešením by mohl být projekt MOJE daně, který v červnu představil ministr financí Andrej Babiš. Jeho cílem je zjednodušení daňového přiznání pro zaměstnance, jednotné inkasní místo pro firmy a online nahlížení na daňové povinnosti.

  • Byly tyto informace užitečné?
  • AnoNe

Štítky článku

Měsíční přehledy

Nejhledanější

DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění

Oblíbené články

Daňový kalendář

20. 09. 2019
Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
24. 09. 2019
Splatnost daně za červenec 2019 (pouze spotřební daň z lihu)
25. 09. 2019
Kontrolní hlášení za srpen 2019
Další termíny

Slovník pojmů

eBook plný rad z praxe

Jak vybrat účetní systém

ebook-img