Solitea, a.s. | 28. 12. 2020
Podpisem růžového formuláře potvrzuje zaměstnanec způsob odvádění záloh na daň z příjmů. Prohlášení také slouží k tomu, aby mohl zaměstnanec za dané zdaňovací období (rok) uplatňovat slevu na poplatníka a další slevy na dani.
Z tohoto důvodu může mít zaměstnavatel podepsané vždy jen jedno prohlášení, a pokud pracuje pro více zaměstnavatelů, smí ho podepsat jen u jednoho z nich. Má-li zaměstnanec podepsaných více prohlášení a včas na to nepřijde, hrozí mu pokuta od finanční správy.
Prohlášení poplatníka mohou podepsat zaměstnanci v klasickém zaměstnaneckém poměru, ale i externisté na dohodě o pracovní činnosti nebo dohodě o provedení práce. Pokud s vámi zaměstnanec růžový formulář nepodepíše, nemusíte při výpočtu jeho zdanitelné mzdy přihlížet ke slevám a nezdanitelným částkám.
Pro aktuální zdaňovací období (rok) podepisují zaměstnanci prohlášení při nástupu do zaměstnání a pak každoročně nejpozději do 15. února.
Formulář stáhnete například ze stránek finanční správy.
Zaměstnanci, kteří jsou zároveň studenti, důchodci nebo OSVČ, často řeší, zda mohou růžový papír také podepsat. Obecně platí, že růžové prohlášení mohou podepsat všichni, kdo jsou v zaměstnaneckém poměru. U zmíněných tří skupin je to s podpisem následovně:
Růžový formulář má povinnost vyplnit zaměstnanec, nikoliv zaměstnavatel. Je však rozumné zaměstnancům základní údaje předvyplnit, ať máte jistotu, že ve formuláři neudělají chybu a nebudete ho muset vyplňovat znovu. Doporučujeme předvyplněním pověřit vašeho účetního.
Prohlášení se skládá z šesti částí, které s vámi nyní projdeme.
Zde nejprve vyplňte rok zdaňovacího období. Nejde-li o dodatečné prohlášení, nechejte kolonku za „dodatečně činím” prázdnou. Podepisujete-li dodatečně, vyplňte do ní „XD”.
Do řádků s názvem a adresou plátce daně vyplňte údaje firmy, u které zaměstnanec prohlášení podepisuje (tedy vaší firmy).
Ve zbytku této sekce zaměstnanec vyplní své údaje. Když zaměstnanec v průběhu zdaňovacího období změní trvalé bydliště, není nutné kvůli tomu vyplňovat nové prohlášení.
Pokud má zaměstnanec jinou státní příslušnost než českou, musí vyplnit také všechny řádky za „Daňový nerezident ČR dále vyplní”. Pod číslo a typ dokladu uvede údaje z pasu nebo občanského průkazu ze země původu.
Zde zatrhněte políčka (písmenem X) se slevami, na které má zaměstnanec nárok.
Aby mohl zaměstnanec uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované děti, musí vám doložit potvrzení druhého poplatníka (tedy manžela nebo manželky či druha nebo družky) o tom, že u svého zaměstnavatele neuplatňuje stejná zvýhodnění jako váš zaměstnanec. Pokud je druhý poplatník OSVČ nebo nezaměstnaný, stačí čestné prohlášení.
Vyživované dítě je podle zákona to, které se zaměstnancem žije ve společné domácnosti a je mu méně než 18 (případně méně než 26 let, pokud prezenčně studuje střední nebo vysokou školu).
Do bílých řádků vypíše zaměstnanec údaje o svých dětech. Pokud zaměstnanec na dítě zvýhodnění neuplatňuje, napíše do kolonky „Uplatňuji/neuplatňuji” slovo neuplatňuji. Děti, za které zvýhodnění uplatňuje pak označí číselně 1/2/3. Ze zákona je totiž vyšší sleva za každé další dítě, na které zaměstnanec zvýhodnění uplatňuje.
Více o daňových zvýhodněních na děti si přečtěte v samostatném článku.
Je-li dítě starší 18 let, ale ještě studuje, zatrhne zaměstnanec kolonku „Zletilé dítě” a doloží to potvrzením o studiu, které dítěti vydají na studijním oddělení jeho školy.
Daňové zvýhodnění na dítě může zaměstnanec uplatnit či neuplatnit také dodatečně. Do sloupečku vyplní číslem měsíce, za které zvýhodnění dodatečně uplatňuje a do políčka v úvodu sekce napíše „XD”.
Tuto sekci vyplní zaměstnanec pouze v případě, že žije v jedné domácnosti s vyživovanými dětmi a zároveň s druhým poplatníkem (manželem/manželkou či druhem/družkou). Pokud zaměstnanec vychovává vyživované dítě v domácnosti sám, zatrhne kolonku „NE”.
Zaměstnanec do kolonek vyplní údaje o své polovičce a napíše, zda tato osoba:
Dále zaměstnanec napíše název a adresu firmy, kde je jeho polovička zaměstnaná. Pokud tato osoba zaměstnaná není, zaměstnanec tyto dva řádky nevyplňuje.
Do políčka „prohlášení poplatníkem” se zaměstnanec podepíše a napíše datum podpisu. To samé uděláte vy v kolonce „Ověření plátcem daně”.
Nastanou-li v průběhu roku u zaměstnance změny, které mají vliv na daňové slevy, musí je doplnit do této části. Může jít například o:
Do kolonky „Druh změny” za zaměstnance napište, u které slevy ke změně došlo. Do dalších kolonek doplňte kalendářní měsíc, kdy ke změně došlo a podpis zaměstnance + vás (stejně jako výše doplňte i datum podpisu).
Dojde-li ke změně u vyživovaného dítěte, napište, o které dítě jde, a další kolonky v řádku vyplňte stejně jako u bodu číslo 3 v tomto článku.
Zdá se vám to složité? Vyzkoušejte účetní systém Money S3, který spoustu agendy okolo mezd a personalistiky hodně usnadňuje.
13. 01. 2021
Témata: Daň z příjmů fyzických osob, Daně
17. 08. 2020
Témata: Daň z příjmů fyzických osob, Daně
DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění