Daně / Daň z příjmů fyzických osob/Slevu na dani si můžou starobní důchodci uplatnit již za rok 2013
Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50% končí za:
dnů
hod.
min.
Akce -50 %

Slevu na dani si můžou starobní důchodci uplatnit již za rok 2013

Seyfor, a. s.
07. 10. 2014
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se2

Včera byla na webu Finanční správy ČR zveřejněna tisková zpráva, která přinesla starobním důchodcům zcela nepochybně pozitivní informaci ohledně základní slevy na dani za zdaňovací období 2013.

Autor: Mgr. Zdeněk Zralý, daňový poradce č. 3177

V předešlém článku na téma uplatnění základní slevy u pracujících důchodců jsme slíbili, že budeme čtenáře Infoservisu informovat o vývoji kauzy týkající se uplatnění této slevy za zdaňovací období 2013.

Výsledek starobní důchodce potěší – po provedení právní analýzy nálezu Ústavního soudu I. ÚS 2340/2013 dospěla finanční správa k závěru, že:

  • je v rozporu s ústavně garantovanou ochranou základních práv a svobod osob aplikovat protiústavní zákon orgánem veřejné moci a
  • že starobní důchodci mají za zdaňovací období 2013 nárok na základní slevu na dani!

Podle tiskové zprávy si mohou starobní důchodci základní slevu na dani za zdaňovací období 2013 uplatnit jedním z následujících způsobů:

  • u zaměstnavatele, který provedl roční zúčtování za rok 2013 v případě, že zaměstnanec podepsal pro tento rok Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a slevu na dani si neúspěšně uplatnil a současně nepodal daňové přiznání,
  • podáním řádného daňového přiznání za zdaňovací období roku 2013 v případě, že jej poplatník doposud nepodal,
  • podáním dodatečného daňového přiznání v případě, že poplatník již podal za zdaňovací období roku 2013 řádné daňové přiznání.

Lhůta, ve které může poplatník výše uvedené učinit, je upravena daňovým řádem a činí tři roky, pokud nebude prodloužena. Obecně to znamená, že lhůta končí 1. dubna 2017.

Další procesní lhůtou, je lhůta, do kdy může poplatník podat dodatečné daňové přiznání. Dodatečné daňové přiznání lze podat do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém poplatník zjistil, že daň má být nižší, než poslední známá daň. Vyjdeme-li z předpokladu, že se poplatník o možnosti uplatnit základní slevu dozvěděl v měsíci říjnu, lhůta končí 30. listopadu. Pouze připomínám, že při podání dodatečného daňového přiznání na nižší daň, musí poplatník uvést i důvod pro podání dodatečného přiznání.

V závěru tiskového prohlášení je konstatováno, že „poplatníkům, u kterých v současnosti probíhá daňové řízení, Finanční správa ČR uplatněnou základní slevu na dani při splnění ostatních zákonných podmínek zohlední.“

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50%
platí pouze
do 2.8.2024
Money S3 -50%
Zavřít reklamu
Money S3 v akci se slevou 50%
Akce platí pouze do 31.7.2023.