Daně / Daň z přidané hodnoty/Odpočet DPH: kdy máte nárok na vrácení DPH?
a jeho dopad
na DPH
10. 1. 2024
Chci mít DPH správně

Odpočet DPH: kdy máte nárok na vrácení DPH?

Odpočet DPH: kdy máte nárok na vrácení DPH?
Seyfor, a. s.
07. 11. 2022
Doba čtení4 minuty čtení
Líbilo se24
Odpočet DPH: kdy máte nárok na vrácení DPH?

Pokud jste plátci DPH, můžete v daňovém přiznání uplatnit nárok na vrácení DPH za přijatá zdanitelná plnění, tedy za nákupy, které jsou zároveň vašimi daňovými výdaji. Přečtěte si, jak na to a na co si dát pozor.

Kdy vzniká nárok na vrácení přeplatku DPH? 

Zjednodušeně: můžete si odečíst daň z přidané hodnoty zaplacenou dodavateli (vaše náklady) od daně, kterou vyberete od svých odběratelů a musíte odvést státu (příjmy). Teoreticky může vzniknout nulová daň nebo dokonce přeplatek, který vám správce daně (finanční úřad) musí vrátit.

TIP: Zjistěte, od jakého obratu se stáváte plátcem DPH.

Příklad:

Společnost ABC e-shop je plátcem DPH a nakupuje od dodavatele, který je rovněž plátcem. Firma ABC nakoupila zboží za 100 000 Kč, jako plátce DPH však musel dodavatel připočítat k ceně 21% DPH. Firma ABC tedy zaplatila 121 000 Kč. Na 21 000 Kč zaplacených na dani může ABC u správce daně uplatnit nárok na vrácení.

Při následném prodeji zboží vykáže firma ABC zisk 15 000 Kč. Prodá tedy zboží za celkovou částku 115 000 Kč. Tuto cenu ale musí jako plátce DPH také zatížit 21% daní a navýšit ji tak o 24 150 Kč, které odvede státu. Ve výsledku tedy firma ABC odvede státu rozdíl na dani při vstupu (21 000 Kč) a při výstupu (24 150 Kč). Tedy 3 150 Kč.

Nárok na vrácení DPH za všechna zdanitelná plnění, která jsou vašimi výdaji, uplatníte ve formuláři přiznání k DPH. Ten podáváte do 25. dne v měsíci následujícím po uplynutí zdaňovacího období (většinou období trvá měsíc, můžete si ale zažádat o kvartální období).

Nárok na odpočet DPH můžete uplatnit za zdanitelné plnění, ke kterému máte daňový doklad za dané zdaňovací období. Nemůžete žádat o odpočet DPH k plnění, ke kterému jste doklad obdrželi až po skončení zdaňovacího období. I když se plnění uskutečnilo dříve.

Všechna přijatá zdanitelná plnění, ať už na ně uplatňujete nárok na vrácení DPH nebo ne, musíte archivovat 10 let.

Kdy lze DPH odečíst?

Nárok na odpočet DPH vzniká podle toho, k jakému účelu zboží využijete.

 • Pouze pro účely své podnikatelské činnosti. Vzniká vám nárok na odpočet v plné výši.
 • Pouze pro jiné účely. Nemáte nárok na odpočet daně.
 • Pro podnikání i soukromé účely. Máte nárok pouze na část odpočtu:
  • v poměrné výši (např. firemní vozidlo, které využíváte i pro soukromé účely),
  • v krácené výši (např. finanční a pojišťovací činnosti),
 • Plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně:
  • Na reprezentaci. Například oslavy, občerstvení nebo dary.
  • Použité zboží, umělecká díla, sběratelské předměty a starožitnosti, u kterých prodejce uplatnil zvláštní režim obchodníka. V takovém případě je předmětem zdanění pouze přirážka (marže).

Na co si dát pozor

 1. V běžném daňovém přiznání k DPH můžete uplatnit nárok na odpočet maximálně do 3 let od uskutečnění plnění. Výjimka platí jen v případě zhodnocení staveb, bytů a nebytových prostor. Zde platí lhůta 10 let.
 2. V registru plátců DPH si raději zkontrolujte, jestli váš dodavatel není takzvaným nespolehlivým plátcem DPH. V takovém případě totiž automaticky ručíte za případné nezaplacení DPH z uskutečněného plnění.
 3. Přesvědčte se, že na daňovém dokladu jsou správně vyplněny všechny údaje. O tom, co na daňovém dokladu pro plátce DPH nesmí chybět, si přečtěte zde. Důležitá je také správně stanovená daň na dokladu. V případě, že je na dokladu chybně vypočtena nižší daň, máte nárok na odpočet jen do této výše. V případě, že je daň vypočtena chybně vyšší, máte nárok na odpočet správně stanovené DPH.

Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

Při prvním přiznání k DPH si odečtěte majetek zakoupený před registrací

Pokud jste čerství plátci DPH a podáváte své první daňové přiznání, můžete do něj zahrnout odpočet zásob a majetku zakoupeného do 12 měsíců před podáním. Musíte však k těmto nákupům mít daňové doklady.

TIP: Přečtěte si, jak na výpočet DPH podle nové legislativy.

Přečtěte si další články na téma DPH:

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

a jeho dopad
na DPH
10. 1. 2024
Chci mít DPH správně
Zavřít reklamu
Online školení
Konsolidační balíček a jeho dopad na DPH
10.1.2024