Obsah
Při vedení účetnictví je nutné mít na paměti, že existuje nadnárodní, národní a vnitropodniková regulace účetnictví. Z hlediska nadnárodní regulace účetních závěrek se jedná o aplikaci Mezinárodních standardů finančního výkaznictví (dále jen IFRS), US GAAP. Z hlediska harmonizace v rámci Evropské unie se jedná o uplatnění směrnic (direktiv) Evropské unie. Z hlediska národní regulace účetnictví a účetních závěrek se jedná o uplatnění zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZoÚ), prováděcích vyhlášek k zákonu o účetnictví a Českých účetních standardů (dále jen ČÚS). Z hlediska vnitropodnikové regulace se jedná o aplikaci firemních směrnic (vnitropodnikových účetních předpisů).
Nadnárodní regulace účetních závěrek a jejich důvody a specifika
Důvodem nadnárodní regulace účetních závěrek je skutečnost, že některé obchodní korporace obchodují své cenné papíry na světových burzách, a to mimo své národní státy. U nadnárodních koncernů je důvodem sjednocování individuálních účetních závěrek jednotlivých členů v rámci skupiny obchodních korporací potřeba jejich následné konsolidace.
IFRS – mezinárodní účetní standardy
Často používaným nástrojem pro sjednocování individuálních účetních závěrek jsou IFRS. Zkratka IFRS nahradila dřívější označení IAS (Mezinárodní účetní standardy).
US GAAP
Často jsou používány rovněž tzv. US GAAP, což je označení pro soustavu principů, standardů, vyhlášek, rozhodnutí, výkladů, stanovisek a výzkumných zpráv nezávislých profesních organizací a institucí pověřených Kongresem USA, podle kterých se sestavují účetní závěrky. US GAAP nejsou normy obecně závazné, ale pouze všeobecně uznávané. Jejich dodržování je požadováno:
- investory,
- bankami,
- burzou,
- věřiteli apod.
Pravidla US GAAP nejsou tvořena zákonodárci, ale profesními odborníky (auditory, účetními, regulátory kapitálových trhů). Účetní výkazy sestavené podle US GAAP jsou uznávány všemi světovými burzami.
Směrnice (direktivy) Evropské unie jsou postupně zakomponovány do národních účetních předpisů jednotlivých členských států.
Národní regulace účetnictví a účetních závěrek a jejich specifika
Z hlediska národní regulace stojí na vrcholu pomyslné pyramidy Zákon o Účetnictví, který je jediný a platí pro všechny účetní jednotky. Definuje základní oblasti, jako například:
- vymezení účetních jednotek,
- obsah účetní závěrek,
- kategorizaci účetních jednotek,
- povinnost auditu účetní závěrky,
- účetní doklady a jejich archivaci.
To znamená, že neexistuje více ZoÚ pro jednotlivé druhy a typy účetních jednotek, nýbrž existuje jediný ZoÚ.
ZoÚ je však prováděn vícero účetními vyhláškami, mezi které patří například:
- vyhláška č. 500/2002 Sb., pro podnikatele vedoucí podvojné účetnictví,
- vyhláška č. 501/2002 Sb., pro banky a jiné finanční instituce,
- vyhláška č. 502/2002 Sb., pro pojišťovny,
- vyhláška č. 503/2002 Sb., pro zdravotní pojišťovny,
- vyhláška č. 504/2002 Sb., pro nepodnikatelské subjekty vedoucí podvojné účetnictví.
Jednotlivé prováděcí účetní vyhlášky definují například:
- vymezení a členění jednotlivých rozvahových položek (zásoby, dlouhodobý hmotný a nehmotný majetek),
- obsah a strukturu jednotlivých účetních výkazů,
- problematiku inventarizace majetku a dluhů.
Pravidla pro účtování konkrétních transakcí jsou obsažena v rámci ČÚS, které na počátku milénia nahradily Opatření Ministerstva financí České republiky pro vedení podvojného účetnictví.
Vnitropodniková regulace účetnictví a jejich specifika
V rámci vnitropodnikové regulace účetnictví se jedná o uplatnění vnitropodnikových směrnic, které jsou velice zásadní pro jednotlivé účetní oblasti. ZoÚ a prováděcí účetní vyhláška v mnoha směrech definují variantní řešení pro konkrétní problematiku a ponechávají na rozhodnutí účetní jednotky, jakou variantu řešení vyberou. Toto rozhodnutí musí účetní jednotka definovat právě v rámci vnitropodnikových směrnic. Kromě toho jsou vnitropodnikové směrnice velice důležité například i v oblasti daně z příjmů fyzických a právnických osob.
Shrnutí
V rámci vedení účetnictví a sestavování účetních závěrek je nutné respektovat nadnárodní, národní a vnitropodnikovou regulaci účetnictví a účetních závěrek. Z hlediska nadnárodní regulace se jedná zejména o aplikaci IFRS a US GAAP, v rámci národní regulace o aplikaci ZoÚ, prováděcích účetních závěrek a Českých účetních standardů. Z hlediska vnitropodnikové regulace se jedná o aplikaci vnitropodnikových směrnic.
S účetním programem Money S3 máte jistotu, že pracujete v systému, který je v souladu s aktuální legislativou. V Money S3 působí odborníci, kteří změny sledují a informují vývojáře, aby je včas zapracovali do systému.
Práci v Money S3 si vyzkoušíte zdarma. Stačí si stáhnout bezplatnou verzi Money S3 Start, která je limitovaná pouze počtem vystavených dokladů.
Money S3 vhodné jak na vedení daňové evidence, tak účetnictví. Jeho velkou výhodou je snadné ovládání. Jeho prostředí připomíná programy Microsoft Office. Jestli jste tedy zvyklí pracovat ve Wordu či v Excelu, velmi rychle se zorientujete.
- Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
- Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví
- České účetní standardy pro účetní jednotky, které účtují podle Vyhlášky č. 500/2002 Sb.
- Líbal, Tomáš. Účetnictví – principy a techniky. 5. aktualizované vydání. Praha: Institut certifikace Svazu účetních, a.s. 2019. 424 s.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.