Obsah
Co mají společného služebka do Ostravy a zahraniční služební cesta do Londýna? U obou vzniká zaměstnanci nárok na stravné. Za předpokladu, že na služební cestě stráví zákonem stanovený počet hodin. Pokud jste v pozici zaměstnavatele, musíte pak zaměstnancům vyplácet tzv. diety. Připravili jsme pro vás shrnutí zákonů a vyhlášek pro tuzemské a zahraniční stravné. Jak stravné spočítat, krátit či zkombinovat.
Stravné je druh cestovní náhrady
Stravné nebo také tzv. diety slouží zaměstnancům jako náhrada výdajů na stravování na služebních cestách. Poskytování stravného upravuje Zákoník práce a vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí. Vyhlášky se pravidelně aktualizují, aby výše stravného odpovídala inflaci.
Stravné nelze zaměňovat za stravenku. Zatímco stravné kompenzuje zaměstnanci stravovací výdaje na služební cestě a je druhem cestovní náhrady, stravenka je zaměstnanecký benefit v podobě poukázky do restaurace nebo supermarketu.
Diety jsou hrazeny finančně a je na zaměstnanci, jestli je reálně využije na jídlo nebo nikoliv. Stravenkou se stravné neuhrazuje.
Tuzemské stravné se liší od zahraničního
Pokud běžně pracujete v Hradci Králové a míříte na schůzku za klientem do Prahy, vydáváte se na pracovní cestu. Jste jako zaměstnanec vyslán na časově omezenou dobu, abyste vykonal pracovní povinnosti mimo sjednané místo výkonu práce.
Zahraniční cestou je míněna služební cesta mimo území Česka.
Stravné se počítá jinak u tuzemské a zahraniční cesty. Nárok na zahraniční diety vzniká už při překročení hranic na 1 hodinu. Zároveň je možné, že zaměstnanci vznikne nárok na tuzemské a zahraniční stravné najednou.
1. Kdy vzniká nárok na tuzemské stravné
Výši stravného upravuje Zákoník práce. Částka se mění na základě vyhlášek, které reagují na změny cen.
Stravné v roce 2021
Pro rok 2021 platí pro stravné tyto částky:
- 91 Kč (pracovní cesta 5 až 12 hodin),
- 138 Kč (pracovní cesta 12 až 18 hodin),
- 217 Kč (pracovní cesta delší než 18 hodin).
Podívejte se na změny sazeb cestovních náhrad pro rok 2022.
Krácení tuzemského stravného
Pokud zaměstnanec na pracovní cestě dostane bezplatně jídlo, například v rámci hrazeného ubytování, může být sazba stravného snížena až o 70 %. Jídlo však musí být v podobě snídaně, oběda nebo večeře. Svačina nestačí.
Stravné se krátí podle délky pracovní cesty až o:
- 70 % (pracovní cesta 5 až 12 hodin),
- 35 % (pracovní cesta 12 až 18 hodin),
- 25 % (pracovní cesta delší než 18 hodin).
Jak se stravné vyplácí
Stravné se zaměstnancům vyplácí jako součást mzdy či výplaty. Nedaní se a je osvobozeno od odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Stravné se daní ve chvíli, kdy ho zaměstnavatel vyplácí ve vyšší hodnotě než určuje zákon.
2. Kdy vzniká nárok na zahraniční stravné
Zahraniční stravné náleží každému zaměstnanci, který se vydává na pracovní cestu za hranice Česka. Tento typ diet se běžně vyplácí v cizí měně a řídí se konkrétními sazbami stravného pro každý stát zvlášť.
Minimální sazba stravného je 75 % stravného, které se uplatňuje v dané zahraniční zemi. Pro členy plavebních posádek se jedná o minimálně 50 % místního stravného.
Jak se počítá zahraniční stravné
Pro každou zemi platí podle vyhlášky Ministerstva financí jiná základní sazba stravného. V roce 2021 je to například 60 euro ve Finsku, 45 britských liber ve Velké Británii nebo 45 euro v Německu.
Výše zahraničního stravného se odvíjí od toho, jak dlouho se zaměstnanec v zahraničí zdrží:
- méně než 1 hodinu – stravné mu nenáleží
- 1 až 12 hodin – stravné je ⅓ základní sazby
- 12 až 18 hodin – stravné činí ⅔ základní sazby
- déle než 18 hodin – plná výše základní sazby (v 1 dni)
Pokud zaměstnanec letí na služební cestu do Londýna, která mu zabere 15 hodin, náleží mu ⅔ ze základní sazby pro Velkou Británii (45 liber). Dostane tedy 30 liber.
Krácení zahraničního stravného
Stravné se snižuje, když zaměstnanec dostane jídlo zdarma – snídani, oběd nebo večeři. Za každé poskytnuté jídlo se stravné krátí, a to podle sazby, ze které se počítá:
- stravné je ⅓ základní sazby – snížení až o 70 %
- stravné činí ⅔ základní sazby – snížení až o 35 %
- plná výše základní sazby (v 1 dni) – snížení až o 25 %
Vyplácení stravného v zahraniční měně
Předtím, než se zaměstnanec vydá na zahraniční pracovní cestu, může se s zaměstnavatelem domluvit na poskytnutí zálohy na stravné. V českých korunách nebo místní měně. Pokud se měna vybrané země dá v Česku získat složitě, lze zaměstnance vybavit například eury nebo americkými dolary – ty pak snadno smění v běžné bance nebo směnárně.
Pokud zaměstnanec cestuje za prací například do Indonésie, vybaví se americkými dolary a ty po přistání na ostrovech smění za místní rupie. Pro přepočet se v tomto případě používá směnný kurz deviz, který vyhlašuje Česká národní banka.
Nárok na tuzemské a zahraniční stravné zároveň
Někdy se stane, že zaměstnanci vznikne nárok na tuzemské a zahraniční stravné najednou. Pro výpočet platí stejná pravidla a podmínky.
V Česku však musí zaměstnanci zabrat pracovní cesta alespoň 5 hodin, jinak nárok na stravné nemá. Pokud zaměstnanec stráví cestou na letiště a čekáním na letadlo 3 hodiny (vždy počítáno v 1 dni), podmínku nesplnil.
Při výpočtu zahraničního i tuzemského stravného vám pomůže účetní systém Money S3 a software na evidenci knihy jízd a cestovních náhrad. Vyzkoušet si ho můžete v účetním programu zdarma.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.