Obsah
Současný zákon o účetnictví z roku 1991 čeká zásadní reforma, která má zvýšit efektivitu účetních procesů a zajistit větší relevanci a transparentnost účetních informací. Novela sjednotí české předpisy s pravidly Evropské unie a přiblíží je mezinárodním standardům. Původně se počítalo s účinností od 1. ledna 2025, ale kvůli náročnosti legislativního procesu se přijetí opozdilo a aktuálně se očekává, že nový zákon vstoupí v platnost nejdříve 1. ledna 2027. V článku najdete hlavní změny, které nový zákon přináší.
Obsah důležitější než forma
Nový zákon o účetnictví klade větší důraz na obsah účetních operací než na jejich formu. Důležité je, co účetní zápis představuje, a ne jak je formálně zaúčtován. Tento přístup vychází z Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS), které jsou více zaměřené na smysluplnost a přesnost účetních operací.
Když například firma prodala svou nemovitost a následně si ji pronajala od nového vlastníka, eviduje transakci pouze jako prodej. Realita je ale odlišná, protože firma nemovitost dál užívá a platí za pronájem. Nově bude muset firma vykázat nejen příjem z prodeje, ale také závazek spojený s budoucími náklady na pronájem. Účetní výkazy tak budou odrážet skutečnou situaci.
Díky tomu bude obraz o hospodaření firmy věrnější a zamezí se zbytečným účetním postupům, které plní jen formální funkci.
Větší důraz na reálnou hodnotu
S novým zákonem o účetnictví přichází větší důraz na to, aby firmy vykazovaly svá aktiva a pasiva podle jejich reálné tržní hodnoty. Už nebude možné je vykazovat v prvotním ocenění. Tento přístup lépe odráží skutečnou finanční hodnotu firemního majetku, což může být důležité pro investory a majitele.
Kdyby například firma koupila akcie za 1 milion Kč, ale jejich tržní hodnota se mezitím změnila, v účetnictví stále uvádí původní cenu. Nový přístup vyžaduje, aby firma akcie pravidelně přeceňovala na aktuální tržní hodnotu, takže pokud nyní mají hodnotu 1,5 milionu Kč, musí to uvést v účetnictví.
Tento přístup zajišťuje, že účetní výkazy lépe reflektují ekonomickou realitu a skutečnou situaci firmy – předejde se tak nadhodnocení nebo podhodnocení aktiv, které by mohlo zkreslit finanční výsledky pro investory, banky a další partnery.
Leasing v rozvaze
V oblasti leasingu přichází novela zákona o účetnictví s významnou změnou. Nově bude většina leasingových smluv (výjimkou budou třeba krátkodobé leasingy) vedena v rozvaze, což znamená, že nájemce bude muset vykazovat leasingová aktiva i závazky.
V praxi tato změna přinese větší transparentnost v účetních výkazech, protože firmy, které doposud neuváděly leasingové závazky, budou muset svou finanční situaci přizpůsobit novým požadavkům. Zákon o účetnictví tímto krokem opět posiluje důraz na přesnější vykazování finančních operací.
Princip funkční měny
Jednou z klíčových změn, které nový zákon o účetnictví přináší, je možnost vedení účetnictví ve funkční měně. Tento princip je již součástí mezinárodních účetních standardů schválených Evropskou unií. V Česku lze princip funkční měny využívat od 1. ledna 2024, ale zatím pouze u eura, amerického dolaru a britské libry.
Novela zákona o účetnictví počítá s výrazným rozšířením počtu povolených měn. To bude zjednodušení především pro firmy, které obchodují převážně v cizí měně a zbaví se tím složitostí s převody měn.
Změna usnadní život nejen velkým firmám, ale také podnikům, které mají mnoho zahraničních obchodních partnerů. Díky této úpravě bude účetnictví lépe odrážet skutečnou finanční situaci a přispěje k lepší přehlednosti jak pro majitele, tak pro investory.


Změna účetních jednotek
Podle nového zákona o účetnictví se účetní jednotky rozdělují na základě jejich velikosti, obratu a počtu zaměstnanců do následujících kategorií:
- Mikro účetní jednotky
- Malé účetní jednotky
- Střední účetní jednotky
- Velké účetní jednotky
Audit se bude nově týkat pouze subjektů, které dosáhnou následujících hodnot alespoň ve dvou ze tří uvedených kritérií:
- Počet zaměstnanců: více než 50
- Hodnota aktiv: nad 120 milionů Kč
- Roční obrat: nad 240 milionů Kč
Tato změna má za cíl snížit administrativní zátěž menších firem, které by v některých případech mohly být nově osvobozeny od povinnosti auditu.
Další změny a úprava souvisejících zákonů
Podle nového zákona o účetnictví fyzickým osobám a vybraným malým neziskovým organizacím nebude automaticky vznikat povinnost vést účetnictví – možnost vedení účetnictví bude dobrovolná.
To je rozdíl oproti současné úpravě, kdy musí účetnictví vést fyzické osoby, jejichž obrat přesáhl 25 milionů Kč. Stále však budou muset mít přehledné záznamy o majetku a hospodaření. Tím se zachová nezbytná míra transparentnosti a zároveň sníží administrativní zátěž pro malé podniky.
Spolu s návrhem nového zákona o účetnictví vláda schválila také změnový zákon, který upravuje související právní a daňové předpisy tak, aby odpovídaly nové úpravě účetnictví. Mezi nejdůležitější změny patří tyto:
- Zákon o daních z příjmů zavádí nový pojem daňová hodnota, který nahrazuje dosavadní roztříštěné pojmosloví.
- Daňové odpisy – zvyšuje se limit pro jejich uplatnění z 80 tisíc na 100 tisíc Kč, ruší se dosavadní odpisové skupiny a zavádějí se tři základní doby odpisování, odpisy budou také nově probíhat na měsíční bázi.
- Zákon o oceňování majetku bude vycházet více z tržní hodnoty a zjednoduší administrativu díky možnosti využít údaje přímo z účetnictví.
Návrh zákona o účetnictví a veškeré dokumenty najdete tady.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.





